در نخستین روز هفته معاملاتی رقم خورد؛

گاز مایع پرفروش‌ترین محصول بورس انرژی ایران

تقاضای موثر برای گاز مایع در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی باعث شد تا این رینگ پیشتاز ارزش‌آفرینی در معاملات روز ابتدایی هفته باشد. در عین حال رینگ داخلی نیز با استقبال نسبتا خوبی از سوی متقاضیان مواجه شد و ۶ هزار تن محصول در زیرگروه حامل‌های انرژی از این رینگ به فروش رفت.

گاز مایع پرفروش‌ترین محصول بورس انرژی ایران
صفحه اقتصاد -

رینگ بین‌الملل حامل‌های انرژی پیشتاز فروش کالا و ارزش‌آفرینی در این بازار شد؛ در روز ابتدایی هفته بالغ بر ۴۵ هزار تن کالا در زیرگروه نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی در رینگ بین‌الملل مورد دادوستد قرار گرفت و این معاملات ارزش ریالی ۱۰ هزار و ۶۶ میلیارد ریالی را برای این بازار رقم زد. طی روز شنبه نوزدهم خرداد ماه، شرکت پالایش نفت بندرعباس موفق به فروش ۲۰ هزار تن گاز مایع با مجموع ارزش ریالی ۳هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال از این بازار شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران؛ این محصول با قیمت پایه برابر ۴۲۴ دلار به ازای هر تن در این رینگ عرضه شد؛ با توجه به برتری تقاضا نسبت به عرضه و رقابت قیمت انجام شده از سوی متقاضیان، میانگین نرخ فروش این محصول به ۴۲۵ دلار و ۳۰ سنت رسید. نرخ تبدیل ارز در این معاملات برابر نرخ دلار سنا است که در روز نوزدهم خرداد ماه برابر ۴۴ هزار و ۹۷۹ تومان درنظر گرفته شد.

دومین محصول پرفروش در رینگ بین‌الملل حلال ۴۰۲ شرکت پالایش نفت اصفهان بود؛ در روز نوزدهم خرداد ماه بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن از این محصول با مجموع ارزش ریالی ۴4هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال در رینگ بین‌الملل مورد معامله قرار گرفت. همچنین در این روز شرکت پالایش نفت اصفهان موفق به فروش ۱۲ هزار تن گاز مایع با مجموع ارزش ریالی 2هزار و ۲۸۸ میلیارد ریال از این بازار شد. این در حالی بود که شرکت ملی گاز ایران نیز طی روز ابتدایی هفته هزار تن گاز مایع به ارزش ریالی هزار و 855 میلیارد ریال را از این رینگ به فروش رساند.

نفتای سبک پرفروش‌ترین در رینگ داخلی

۶ هزار تن محصول در زیرگروه نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران طی روز نوزدهم خرداد مورد معامله قرار گرفت؛ این معاملات ارزش ریالی هزار و ۴۲۶ میلیارد ریالی را رقم زد. بیشترین حجم فروش در این رینگ مربوط به شرکت پالایش نفت اصفهان بود که طی این روز توانست هزار و ۵۵۰ تن نفتای سبک، هزار و ۲۰۰ تن آیزوریسایکل و ۷۸۱ تن حلال ۵۰۳ را از این رینگ به فروش برساند.

رونق معاملات برق در تابلو مشتقه

ارزش تابلو مشتقه برق بورس انرژی ایران طی روز ابتدایی هفته هزار و ۶۶۱ میلیارد ریالی شد؛ در این روز ۳۱ معامله در این تابلو به ثبت رسید که طی این معاملات بالغ بر ۸ میلیون کیلووات معادل یک میلیارد و ۳۱۳ میلیون کیلووات ساعت برق در این تابلو به فروش رفت.

ارزش معاملات گواهی ظرفیت ۵۵.۷ میلیارد ریالی شد

در عین حال در روز ابتدایی هفته ۲ معامله در تابلو گواهی ظرفیت در بازار سایر اوراق بهاردار قابل معامله در بورس انرژی ایران به ارزش ریالی ۵۵ میلیارد و ۷۶۷ میلیون ریال به ثبت رسید. در این روز ۵۶۰ گواهی ظرفیت مورد دادوستد قرار گرفت و این ارزش ریالی را در این تابلو رقم زد.

مهم‌ترین عرضه‌های پیش‌رو

بازار فیزیکی بورس انرژی ایران برای روز یکشنبه نوزدهم خرداد ماه میزبان عرضه‌های متعددی است؛ شرکت پالایش نفت بندرعباس در این روز بالغ بر ۱۰ هزار تن بلندینگ نفتا را در رینگ داخلی عرضه می‌کند. همچنین این رینگ میزبان عرضه 5 هزار تن نفتای سبک و ۵هزار تن سی‌او شرکت پالایش نفت آبادان است. عرضه‌های قوی گاز مایع در رینگ بین‌الملل در روز دوم هفته نیز ادامه‌دار خواهد شد. شرکت پالایش نفت تهران در این روز بالغ بر ۴۰ هزار تن گاز مایع را در رینگ بین‌الملل عرضه‌ می‌کند؛ این در حالی است که این رینگ میزبان عرضه ۲هزار تن رافینت شرکت پالایش نفت کرمانشاه است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد