ویژهگفتگو

وحید ارشدی تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با صفحه اقتصاد:
دولت نباید یک شبه ارز 4200 تومانی را حذف کند

وحید ارشدی کارشناس اقتصادی براین باور است: باید برویم به سمت اینکه ارز 4200 تومانی حذف بشود و حذف اینگونه رانتهایی که در اقتصاد ما وجود دارد که نه دولت به اهدافش می رسد و نه مصرف کننده به اهدافش می رسد، اصل درستی نیست.

وحید ارشدی تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با صفحه اقتصاد، در پاسخ به این پرسش، دولت و تیم اقتصاد باید چه راهکاری ارائه بدهند تا اقتصاد پویاتری را داشته باشیم بیان کرد: اولین اقدام باید اولویت بندی صورت گیرد. نهادهایی را که می توانند متغیرهایی همچون تورم را کنترل کنند و یا رشد اقتصادی را بتوانند افزایش بدهد و تقویت کنند. یعنی با توجه به شرایط اقتصاد امروز که مشکل عمده جامعه یکی وضعیت رکود اقتصادی است که در حوزه تولید وجود دارد همچنین به خاطر مشکلاتی که می تواند ناشی از تحریم باشد و یا مشکلات ساختاری که در اقتصاد ایران بوده، پیش روی تولید، آن مشکلات و موانع را بردارد و ضمن اینکه ما باید برویم به سمت اینکه تا حد قابل قبولی تورم را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: کانال مدیریت تورم هم که مشخص است. یکی از طریق مدیریت نقدینگی است و دیگری هم از طریق مدیریت کسری بودجه یا اصلاح ساختار بودجه است که باید این اتفاق بیفتد. منتها اینکه از چه روشی باید این موارد مدیریت بشود نیازمند گفتمان سازی درون دولتی است که باید بین اعضای دولت همگرایی اتفاق بیفتد. اگر هرکدام بخواهند به راه خودشان و براساس تشخیص خودشان مسیر را طی کنند عملاً دچار مشکل می شود در حالی که ما نیاز داریم بین تیم اقتصادی دولت یک  هماهنگی لازم و هم افزایی وجود داشته باشد و این اتفاق بتواند با کمترین هزینه و با زمان کوتاه تری رخ بدهد.

وحید ارشدی؛ اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد براین باور است: بالاخره برای حل مشکلات اقتصادی مسیرهای گوناگونی می تواند باشد ولی کدامیک می تواند با هزینه کمتر و بازدهی بیشتر باشد، این باید ارزیابی بشود و نمیتوانیم در آن واحد نسخه خاصی بدهیم. در مجموع تیم دولت باید راههای مختلف را بگذارد و اگر به راهی رسید چه سازمان برنامه و بودجه، چه بانک مرکزی، چه وزارت های صنعت و معدن و کشاورزی و از آن طرف وزارت اقتصاد باید با هم همگرا باشند برای اینکه به یک نوعی بتوانند در آن مسیر اقتصاد را مدیریت کنند.

این تحلیلگر در خصوص حذف ارز 4200 تومانی گفت: ما باید برویم به سمت اینکه ارز 4200 تومانی حذف شود و حذف اینگونه رانتهایی که در اقتصاد ما وجود دارد که نه دولت به اهدافش می رسد و نه مصرف کننده به اهدافش میرسد، اصل درستی نیست. به نظر من ، این مسیر باید طی بشود. اما اینکه چگونه باید طی بشود مهم است. دولت باید در درجه اول اعتمادسازی کند و اینکه با مردم صحبت کند و بگوید برنامه های اقتصادی اش در زمینه های مختلف چیست. اگر بخواهد یک شبه چنین اقدامی را انجام بدهد بدنه اقتصاد لطمه می خورد و اعتمادی دیگر در جامعه وجود ندارد.

گفتگو: زهرا ترابی

 

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا