گفتگوی اختصاصی با رئیس کارگروه کسب و کارهای جاده ابریشم سازمان ملل

دور زدن تحریم ها با حاکمیت ریالی

با دکتر مهدی کریمی تفرشی رئیس کارگروه کسب و کارهای جاده ابریشم سازمان ملل- یونسکو‌؛ ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور، رئیس هیات مدیره انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران، رئیس هیات مدیره مجتمع صنایع غذایی گلها و گروه صنعتی آل ام کا تی (MKT GROUP)، نائب رئیس هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران، نائب رئیس هیات مدیره انجمن افزودنی های صنایع غذایی ایران ، کارآفرین برتر جهان اسلام گفتگویی انجام داده ایم که در زیر از نظرتان می گذرد.

دور زدن تحریم ها با حاکمیت ریالی
صفحه اقتصاد -

سارا نعیمی - برنامه حذف دلار در بودجه سال ۱۴۰۳ نیز از طریق جایگزینی یورو به جای دلار رسمی‌تر  شده است. پس از چین که تلاش برای کاهش وابستگی به دلار را در تجارت بین‌الملل دنبال می‌کند، کشورهایی همچون روسیه و ایران نیز در این مسیر گام برداشته‌اند و می‌کوشند با تقویت حضور در گروه کشورهای بریکس، امکانات این سازمان را به‌عنوان ابزاری علیه دلار در مبادلات بین‌المللی به کار برند.

توسعه صادرات با اجرای طرح ریال برون مرزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

از مهمترین راه‌های جلوگیری از فرار سرمایه در کشور اجرای طرح حاکمیت ریالی است که اگر به درستی اجرا شود  قطعاً می تواند به افزایش ارزش پول ملی و حکمرانی ریال در کشور و کمرنگ کردن دلار به عنوان ارز حاکم بر اقتصاد کمک شایان توجهی نماید..

مبادلات تجاری از طریق ارزهای محلی می‌تواند تاثیر دلار را بر چرخه اقتصادی کشور کاهش داده و از این طریق راهی برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها باشد..

برنامه حذف دلار در بودجه سال ۱۴۰۳ نیز از طریق جایگزینی یورو به جای دلار رسمی‌تر  شده است. پس از چین که تلاش برای کاهش وابستگی به دلار را در تجارت بین‌الملل دنبال می‌کند، کشورهایی همچون روسیه و ایران نیز در این مسیر گام برداشته‌اند و می‌کوشند با تقویت حضور در گروه کشورهای بریکس، امکانات این سازمان را به‌عنوان ابزاری علیه دلار در مبادلات بین‌المللی به کار برند.

با اجرایی شدن این طرح درخواست صادرکنندگان برای صادرات ریالی به افغانستان یا عراق حل می‌شود و می‌توانند با ریال برون مرزی نسبت به رفع تعهدات ارزی اقدام کنند.

آیا طرح ریال برون مرزی می تواند منابع و ارزهای بلوکه شده را آزاد کند؟

طبعا حاکمیت ریالی در مبادلات کشور و کمرنگ شدن تاثیر دلار می تواند شوکی برای بازار ارز باشد و روی کاهش نرخ ارز تاثیر بگذارد. اگر چنین تاثیری بر نرخ ارز مشهود باشد روی قیمت اقلام وارداتی، مواد اولیه و هزینه های تولید و متعاقبا روی نرخ تورم تاثیر خواهد گذاشت.

البته تمام این تاثیرات مشروط بر این است که دولت در مبارزه با فساد اقتصادی و قطع دست دلالان و رانت خواران بیش از گذشته کمر همت ببندد و با پدیده قاچاق که یکی از اصلی ترین عوامل تورم است به طور جدی مقابله کند. از طرفی اگر ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد و بیشتر منابع بلوکه شده ارزی آزاد شود می تواند به موازات اجرای طرح ریال برون مرزی بر بهبود فضای اقتصادی و کاهش تورم موثر واقع شود.

آیا حاکمیت ریالی می تواند برتولید داخل هم اثر گزار باشد؟

حاکمیت ریالی قطعا به نفع تولیدکنندگانی خواهد بود که ناگزیرند با نوسانات ارزی واردات خود را انجام دهند و این نوسانات همواره قیمت تمام شده تولید را تحت تاثیر قرار داده است. اگر این طرح بدرستی اجرا شود می تواند به سکون و آرامش بازار منجر شد و ثبات بازار بر قیمت کالاها در بازار و از جمله بازار پر تلاطم خودرو اثر خواهد گذاشت.

آیا با طرح زیال برون مرزی (آف شور) می توان تحریم ها را دور زد؟

اینکه این طرح در چه سطحی اجرا خواهد شد نیاز به بررسی های بیشتر بانک مرکزی دارد و احتمالا در مقطع کنونی در سطحی خواهد بود که نیاز تجار مشهدی برای تسهیل صادرات به افغانستان پاسخ داده شود و در مرحله آزمون و خطاست. اما آنچه مسلم است اگر طرح آف شور بتواند در سطح وسیع و موفقی به اجرا در آید می تواند یک راهکار برای دور زدن تحریم ها باشد.

طرح آف شور تا چه اندازه می تواند بر روی صادرات اثر داشته باشد؟

 اجرای موفق این طرح قطعا به توسعه صادرات و متعاقبا رشد اقتصادی کشور کمک شایان توجهی خواهد کرد. تولیدکنندگان نیز می توانند با اطمینان خاطر بیشتری بر تولید محصولات با کیفیت قابل رقابت در بازارهای جهانی همت گمارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان

      پیشنهاد صفحه اقتصاد