وضعیت طرح ترافیک تهران امروز پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳

در این پست از صفحه اقتصاد درباره زمان شروع و پایان طرح ترافیک تهران امروز پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ و همچنین وضعیت طرح ترافیک امروز و نرخ جدید طرح ترافیک پایتخت در سال ۱۴۰۳ مطلبی را آماده کرده ایم که در زیر از نظرتان می گذرد.

وضعیت طرح ترافیک تهران امروز پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اقتصاد -

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گفت: طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از روز پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۳، همانند سنوات گذشته از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۰۰ در معابر تعیین شده اجرا می‌شود. 

افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند، می‌توانند طرح خود را به صورت هفتگی، از روز چهارشنبه هفته قبل و یا به صورت روزانه رزرو کنند.

سالهاست که مدیران شهری برای کنترل ترافیک خودروها در معابر شهر تهران نسبت به اجرای طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ اقدام می‌کنند، بر این اساس تنها خودروهایی مجاز به ورود به محدوده طرح ترافیک هستند که دارای مجوز باشند در غیر این صورت جریمه خواهند شد.

برای سال‌جاری نیز شورای شهر تهران که مسئولیت نرخ گذاری را بر عهده دارد در اواسط بهمن ماه سال گذشته، رقم پایه طرح ترافیک و ضرایب محاسبه را مشخص کرد که بر این اساس رقم نرخ پایه طرح ترافیک از ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۷۵ هزار تومان در سال‌جاری افزایش یافت. همچنین بر اساس مجوزی که شورای شهر به شهرداری تهران داده است، به مانند هر سال عوارض تردد وسایل نقلیه‌ای که به صورت غیرمجاز در محدوده‌‎های ممنوعه تردد می‌کنند، در صورت تکمیل نبودن ظرفیت سقف مجاز تردد روزانه، مطابق حداکثر ضرایب پیش‌بینی شده و در جداول ضرایب مربوط به روز و ساعت تردد و همچنین ضرایب مربوط به آلایندگی وسایل نقلیه محاسبه خواهد شد.

به عبارتی ساده تر ضریب تردد در محدوده طرح ترافیک (حلقه اول) ۱.۵ درصد، محدوده کنترل آلودگی هوا(حلقه دوم) در روزهای غیرمجاز ۰.۷۵ درصد و هر دو محدوده طرح ترافیک (حلقه اول) و کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم) ۱.۵ درصد پیش‌بینی شده است.

​بنابر این گزارش، زمان ورود و خروج خودروها به محدوده طرح ترافیک نیز یکی از شاخص‌های تعیین قیمت خواهد بود، بگونه‌ای که بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، ضریب مربوط به ساعت تردد، برای اولین ورود یا تردد در ساعات اوج صبحگاهی یعنی ساعت ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح و آخرین خروج یا تردد از ساعت ۱۶ تا ۱۹ ضریب ۱.۵ درصد خواهد بود.

همچنین اولین ورود یا تردد در ساعات اوج صبحگاهی یعنی ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح و آخرین خروج یا تردد در ساعات غیراوج  یعنی قبل از ۱۶ یا بعد از ۱۹ ضریب یک درصد خواهد بود و اولین ورود یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی ساعت ۱۰ صبح به بعد و آخرین خروج یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یک درصد، اولین ورود یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یعنی ساعت ۱۶ تا ۱۹ عصر  و آخرین خروج یا تردد در ساعات اوج عصرگاهی یعنی ساعت ۱۶ تا ۱۹،  یک درصد و اولین ورود یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی ساعت ۱۰ صبح به بعد و آخرین خروج یا تردد در ساعات غیر اوج یعنی قبل از ۱۶ یا بعد از ۱۹،  ۰.۷ درصد اعمال خواهد شد.

​علاوه بر شاخص هایی همچون زمان و محدوده تردد، آیتم سومی نیز در محاسبه نرخ طرح ترافیک موثر است و آن هم ضریب مربوط به آلایندگی وسیله نقلیه است، بگونه‌ای که بر این اساس و با توجه به مصوبه شورای شهر تهران برای تردد وسایل نقلیه هیبریدی و وسایل نقلیه برقی ضریب صفر درصد، وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی برتر تهران ۰.۸ درصد، وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی معتبر از مراکز معاینه فنی تهران ۰.۹ درصد و وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی معتبر یک درصد تعیین شده است.

همچنین بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، عوارض تردد خودروی متعلق به ساکنین محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا که در سامانه «تهران من» ثبت نام و عوارض سالیانه خودرو و بدهی عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوای خودروی خود را پرداخت کرده باشند، جهت صدور مجوز تردد به محدوده‌ها، متناسب با محدوده مرتبط با محل سکونت با ضریب ۰.۵ محاسبه می‌شود.

این در حالی است که بنا به گفته سازمان حمل و نقل شهرداری تهران، طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳، همانند سنوات گذشته از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸:۰۰ اجرا می‌شود و افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند، می توانند طرح خود را به صورت هفتگی، از روز چهارشنبه هفته قبل و یا به صورت روزانه رزرو کنند.

نقشه جدید و کامل محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

راهنمای رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک تهران

 • امکان "رزرو مجوز روزانه طرح" از ظهر روز چهارشنبه هر هفته، در سامانه تهران من برای هفته‌ی آتی وجود خواهد شد. هم‌‌چنین امکان "رزرو مجوز روزانه طرح" برای روزهای هفته‌ای که در آن قرار داریم، در صورت عدم تکمیل ظرفیت روزانه، وجود دارد.

 • امکان "رزرو مجوز روزانه طرح" برای هر روز تا پایان همان‌‌روز (ساعت 24) در صورت عدم تکمیل ظرفیت مجاز روزانه، امکان‌‌پذیر است. لذا در صورتی‌‌که به هر دلیلی بدون رزرو، تردد انجام شده باشد، حتما تا پایان وقت همان‌‌روز می‌‌بایست نسبت به رزرو اقدام شود.

 • در صورتی که ظرفیت مجاز روزانه‌ی "رزرو مجوز روزانه طرح" به پایان برسد، امکان رزرو وجود نخواهد داشت و شما مجاز به تردد در محدوده‌ی طرح ترافیک نخواهید بود و در صورت تردد، بیشینه‌ی ضرایب برای محاسبه‌ی عوارض برای خودروی شما اعمال و مبلغ 1.182.600 ریال از کیف پول شهروندی شما کسر و یا به حساب بدهی شما منظور خواهد شد.

 • خودروهایی که بدون رزرو اقدام به ورود و تردد در محدوده‌ی طرح ترافیک نمایند، غیرمجاز تلقی شده و محاسبه‌ی عوارض آن‌‌ها براساس بیشینه‌ی ضرایب برای محاسبه‌ی عوارض و به مبلغ 1.182.600 ریال است.

 • مبلغ پرداختی از بابت ثبت "رزرو مجوز روزانه طرح" برای ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک، در حساب شهروندی شما مسدود خواهد شد.

 • مبلغ مسدودی بابت ثبت "رزرو مجوز روزانه طرح" به ازای تردد خودروی شما به‌شرح ذیل است:

  • مبلغ 1.182.600 ریال به‌ازای خودروی دارای معاینه فنی عادی
  • مبلغ 827.820 ریال به‌ازای خودروی دارای معاینه فنی برتر
  • مبلغ 118.260 ریال به‌ازای خودروی برقی یا هیبریدی
 • مبلغ نهایی عوارض ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک، پس از بررسی ترددهای خودروی شما،از مبلغ مسدود شده کسر و مابقی آن به حساب شما عودت داده خواهد شد و در صورتی‌که خودروی شما تردد نکند و یا توسط دوربین‌‌ها رویت نشود، به میزان 105.120 ریال از مبلغ مسدودی شما کسر و مابقی به حساب شما مسترد خواهد شد.

 • امکان لغو "رزرو مجوز روزانه طرح" برای هر روز تا ساعت ۶ صبح همان‌روز امکان‌پذیر است.

 • به منظور ثبت "رزرو مجوز روزانه طرح" برای ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک، شما می‌‌بایست حتما یک خودروی تحت پوشش دارای معاینه فنی معتبر در حساب کاربری خود داشته باشید.

 • درخواست‌‌های ثبت‌‌شده برای "رزرو مجوز روزانه طرح" شما منحصر به پلاک خودروی مشخص است و در صورتی‌که شما دارای چندین خودرو در حساب کاربری خود هستید، می‌‌بایست برای تردد هر یک جداگانه اقدام به ثبت رزرو نمایید.

 • امکان جابه‌‌جایی رزرو از یک خودرو به خودروی دیگر وجود ندارد و می‌‌بایست رزرو خودروی اول لغو و در صورت وجود ظرفیت برای خودروی دیگر ثبت رزرو انجام شود.

 • برای ورود به محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) نیازی به رزرو نیست.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان