ویژهگفتگو

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با صفحه اقتصاد:
قیمت مسکن در آینده کاهش می یابد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است: وضعیت مسکن در آینده نه چندان دوری بهتر خواهد شد. به بانک ها بخشنامه شده که باید از ساخت و ساز بیرون بیایند و ملک هایی که مربوط به بانک است باید بفروش برسد همین اقدامات را می توان به فال نیک گرفت.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با صفحه اقتصاد، درباره وضعیت بازار مسکن گفت: دولت عنوان کرده که می خواهد مسکن ملی را استارت بزند و یا توانایی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی داریم همچنین وزارت دفاع نیز اعلام کردند، پانزده طبقه را در کمترین زمان می سازیم، که همین موضوعات باعث اثرگذاری شد و قیمت تا حدودی پایین آمده است احتمال این نیز وجود دارد که قیمت تا پایان سال هرگز بالا نخواهد رفت و حتی امکان اینکه پایین بیاد نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: قدرت خرید مردم در بحث مسکن خیلی کمتر شده است ولی به هر جهت این وعده ها باعث می شود عده ای متوجه باشند که وضعیت مسکن در آینده نه چندان دوری بهتر خواهد شد. الان هم یک کار دیگر صورت گرفته که خیلی جالب است؛ به بانک ها بخشنامه شده که باید از ساخت و ساز بیرون بیایند و ملک هایی که مربوط به بانک است باید بفروش برسد همین اقدامات را می توان به فال نیک گرفت.

مصطفی قلی خسروی تصریح کرد: به نظر می رسد این روندی که در بازار مسکن بوجود آماده موقتی نیست و ادامه دار خواهد بود به دلیل اینکه باید پنج میلیون مسکن بسازند. همیشه عرضه و تقاضا برای ما تعیین کننده است. بنابراین، نمی توانیم بگوییم هم رئیس جمهور هم وزیر مسکن و هم وزیر دفاع اشتباه می کند. منتهی بحث مسکن ملی باید با برنامه ریزی بیشتر و در چارچوب صورت بگیرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به وام مسکن که از سوی دولت مطرح شد اظهار کرد: 80 درصد ملک را با تایید کارشناسان بانک مربوطه است که وام می دهد ولی اگر با چشم اندازی که مسئولین از این وام ها دارند نتوانند به نتیجه برسند حتما این وام ها دام است و وام نیست و باید سریع تر همانطور که آقای رئیسی فرمودند بانک ها از مسکن کنار روند و ساختمان هایشان را واگذار کنند، این خیلی کار خوبی است و خیلی اثر گذاشته است.

او در پایان با اشاره به اینکه بازار مسکن می تواند به پویایی اقتصاد کمک بزرگی کند اذعان داشت: 184 شغل کلیدی به مسکن بستگی دارد. مسکن صنعت مادر است و به طور کلی 184 شغل کلیدی به آن وصل است. اینکه در آن هشت سال افتخار می کردند که هیچ کلنگی نزدند و هیچ کاری نکردند بدترین زمان ممکن بود. ما الان باید تولیدمان را بالا ببریم. مسکن مهر با آن همه بدی که گفتند همچنان نتوانستند به اتمام برساند که اگر دولت بخواهد مجددا چنین طرحی را دوباره آغاز می کند خودش یک مبنع اشتغال اصلی است.

گفتگو: زهرا ترابی

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا