بورس

مدیرعامل کارگزاری توانا مطرح کرد؛
تبدیل صنعتی ورشکسته به سودآور، با بورس کالا

حمیدرضا طریقی گفت: عرضه ۱۰۰۰ دستگاه خودروی ۲۰۷ در بورس کالا نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان درآمد بیشتر نسبت به فروش به روش قرعه‌کشی برای سهامداران ایران‌خودرو به همراه داشت. معتقدم عرضه خودرو در بورس کالا در سال اول تاثیر مثبت با اهمیتی بر روی صورت‌های مالی خودروسازان خواهد داشت و حتی می‌تواند سبب خروج ایران‌خودرو از زیان و رسیدن این شرکت به سود شود.

به گزارش صفحه اقتصاد، حمیدرضا طریقی، مدیرعامل کارگزاری توانا با اشاره به تاثیر مثبت معاملات خودروهای پرمتقاضی در بورس کالا بر معاملات سهام گروه خودرویی بیان کرد: عرضه خودرو در بورس کالا، اتفاق مثبتی بوده که این روزها گروه خودرویی را تحت تاثیر قرار داده است. عرضه ۱۰۰۰ دستگاه خودروی ۲۰۷ در بورس کالا نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان درآمد بیشتر نسبت به فروش به روش قرعه‌کشی برای سهامداران ایران‌خودرو به همراه داشت.

وی اضافه کرد: با توجه به تقاضای خودرو در بازار، تداوم عرضه خودرو در بورس کالا سبب افزایش درآمد خودروسازان علی‌الخصوص شرکت ایران خودرو خواهد شد؛ چرا که قیمت محصولات ایران خودرو با بازار آزاد اختلاف ۷۰ الی ۱۲۰ درصدی دارد.

طریقی ادامه داد: در هر حال معتقدم عرضه خودرو در بورس کالا در سال اول تاثیر مثبت با اهمیتی بر روی صورت‌های مالی خودروسازان خواهد داشت و حتی می‌تواند سبب خروج ایران‌خودرو از زیان و رسیدن این شرکت به سود شود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر مثبت‌های خودرویی بر روند کلی بورس گفت: سرمایه‌گذاران با توجه به میزان سرمایه‌ای که در اختیار دارند، در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری می کنند و با توجه به وضعیت یکی_دو سال اخیر بازار سهام، اقبال عمومی نسبت به این بازار کاهش داشته است. اگر گروه خودرویی در مدت کوتاهی بتواند رشد معقولی داشته و مثلاً بازدهی ۱۰ الی ۱۵ درصدی در یک ماه نصیب سهامداران خود کند، حداقل بخشی از فعالان بازار سود کرده‌اند و این خوشبینی ایجاد می‌شود که بازار سهام هم می‌تواند بازدهی معقول و منطقی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. با این نگاه، معاملات گروه خودرویی می‌تواند کلیت بازار را هم تحت تاثیر قرار دهد و با رشد سهم‌های خودرویی به عنوان لیدر بازار، سایر گروه‌ها هم مورد توجه قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا