یادداشت اختصاصی از حمیدرضا حاجی اشرفی

تاسیس شرکت های بیمه مشترک ایرانی - خارجی گامی بسوی توسعه اقتصاد ملی

همه مدیران و اقتصادانان کشور می دانند برای توسعه روابط بازرگانی و تعامل با کشورهای دنیا و منطقه ، یکی از روش ها ، تاسیس شرکت های مشترک با مشارکت اتباع آنها و سرمایه گذاری و مدیریت مشارکتی به منظور تامین نیازهای دو طرف و حتی چند جانبه و منطقه ای می باشد .

تاسیس شرکت های بیمه مشترک ایرانی - خارجی گامی بسوی توسعه اقتصاد ملی
صفحه اقتصاد -

هر گاه ماده اول قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری مرور می نمایم ناخودآگاه از خود می پرسم: مگر غیر از مجوز دادن به شرکت های جدید بیمه مستقیم و یا اتکایی، بیمه مرکزی راه کار یا توانایی دیگری برای گسترش دامنه فعالیت اقتصاد بیمه را دارد!؟ اگر دارد پس چرا انجام نمی دهد؟ و اگر ندارد ، پس آخرین مقصد همینجاست که اکنون هستیم!! اما وقتی در حین مطالعات ریسک های کارآفرینی الزاما قوانین و مقررات مصوب طی سالهای اخیر را مطالعه می کنم به هوشمندی و درایت تصویب کنندگان قوانین موضوعی در دولت و مجلس پی می برم که آنها سقف توقفی برای بازار بیمه و ماموریت آن قائل نیستند.

در اکثر قوانین جهت  گسترش محیط کسب و کار ملی ، وظایفی قانونی بر عهده بیمه مرکزی و شرکت های بیمه بازرگانی گذارده اند . فراتر از آن: مجوز تاسیس صندوقها و شرکت های بیمه به سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها خارج از حیطه بیمه مرکزی در موارد خاص را داده شده است!!

همه مدیران و اقتصادانان کشور می دانند برای توسعه روابط بازرگانی و تعامل با کشورهای دنیا و منطقه ، یکی از روش ها ، تاسیس شرکت های مشترک با مشارکت اتباع آنها و سرمایه گذاری و مدیریت مشارکتی به منظور تامین نیازهای دو طرف و حتی چند جانبه و منطقه ای می باشد. اگر چنین شرکت هایی شکل گیرند قطعا در رشد اقتصاد کشورهای عضو بسیار تاثیر گذار خواهند بود .‌

برای شکل گیری چنین مشارکت هایی در قانون، مجوز ایجاد شرکت های مشترک ایرانی - خارجی داده شده و زمینه های این همکاریها نیز وجود دارد. فقط می ماند؛ ایده - خلاقیت، جلب همکاریها، برنامه ریزی، سازماندهی و اجرا هوشمندانه ... برای شکل گیری چنین همکاریهای سازنده ، اصولا دو نوع تفکر وجود دارد:

تفکر نوع اول : بیمه مرکزی بعنوان یک نهاد ناظر خود را در جایگاه حاکمیتی از موضع بالا ببیند که دیگران برای اخذ هر پرسش، انجام کار ساده و گرفتن مجوز فعالیت و غیره ناچارا باید متحمل صرف وقت و تحمل برخورد از موضع بالا را بنمایند! که آنهم مسیری طولانی و بعضا زمانبر است!

تفکر نوع دوم : بیمه مرکزی ایران بعنوان یک نهاد ناظر دولتی، خود را یک سازمان خادم و کاتالیزور بازار در راستای تحرک اقتصاد ملی دانسته و رفتار سازمانی مدیران ارشد و کارشناسانش را بگونه ای ترسیم می کند که یک سازمان رابطه مدار - مردم گرا ، مشتری مدار و مقید به نظارت قانونی و بدون تعارف بر مسائل بازار بیمه است . چنین نهادی قطعا از دیگران که توانایی و امکان نوآوری و خلاقیت در بازار بیمه و تعمیم بیمه گری بعنوان پشتوانه اقتصاد خانوار، بنگاه و ملی را دارند با صدور اطلاعیه دعوت به همکهری خواهد کرد .

شرط و شروط مازاد با قانون تسهیل توسعه محیط کسب و کار و صدور مجوزها را بعنوان موانع گلوگاهی در بازار بیمه را بر می دارد و داوطلبانه از دیگران برای سرمایه گذاری متهورانه، بعنوان قدرت امانت حاکمیتی که در دست دارد خود را به عنوان سازمان حامی اقتصاد ملی ، هموطنان و کارآفرینان می شناساند. مسلما چنین سازمانی با کمینه کردن زمان در صدد تصویب تسهیل طرحهای نوین بیمه ای از مرحله تاسیس تا مرحله بلوغ می باشد. 

اقتصاد ایران ، امروزه به خلاقیت و نوآوری و شتاب دانش بنیان در تصمیم سازی ها نیاز دارد . جای تعارف و تمجید بی مورد نیست . زمان بسرعت برای تغییر خط روند اقتصاد جهان می گذرد . لفاظی و بکار بردن اصطلاحات خارجکی دنیای دیجیتال و پز دادن های [ ما بیشتر می دانیم ] بدرد این مقطع از تحولات عظیم اقتصاد جهان و کشورمان نمی خورد. باید تجربیات و دانش تخصصی کسب و کار به مشارکت گذاره شوند و از درون تبادلات دو سویه و چند سویه اقتصادی فرصت های نوین همکاریهای داخلی و خارجی خلق شوند، اگر بخواهیم بازار بیمه به جایگاه رفیع خود و آنچه که باید در منطقه باشد، برسد. 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد