گزارش اختصاصی صفحه اقتصاد

پیش بینی قیمت طلا در اردیبهشت ۱۴۰۳: نوسانات در میان ابهامات

بازار طلا در اردیبهشت ۱۴۰۳ با نوسانات زیادی همراه بوده است. قیمت‌ها در ابتدای ماه با افزایش همراه بود، اما به تدریج روند کاهشی به خود گرفته و در حال حاضر در سطحی نسبتاً ثابت قرار گرفته‌اند.

پیش بینی قیمت طلا در اردیبهشت ۱۴۰۳: نوسانات در میان ابهامات
صفحه اقتصاد -

امروز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ قیمت طلا در بازار بالا رفته است و ارزش هر اونس طلا به ۲,۳۱۹ (دو هزار و سیصد و نوزده ) رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۱.۵۵ درصدی داشته است.

هر اونس طلا، امروز به ۲,۳۱۹ (دو هزار و سیصد و نوزده ) رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۱.۵۵ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۲,۳۱۹ ۳۶ ۱.۵۵ 08:01
۲,۲۸۳ -۱۵ -۰.۶۶ روز قبل
۲,۲۹۸ -۴۵ -۱.۹۶ ۲ روز پیش

12431

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر دلایل نوسان قیمت طلا را اینگونه تشریح می‌کند:

 • کاهش قیمت اونس جهانی طلا: قیمت اونس جهانی طلا که در ابتدای سال تا ۲۵۰ دلار بالا رفته بود، در حال حاضر حدود ۸۰ دلار نسبت به آن اوج کاهش یافته است.
 • ثبات نسبی بازار ارز: در حالی که قیمت طلا در بازار جهانی با کاهش روبرو بود، نرخ ارز در ایران نوسان زیادی نداشت. این موضوع عاملی برای افت بیشتر قیمت طلا در ایران شده است.

با وجود این افت قیمت، بذرافشان معتقد است که احتمال ریزش بیشتر قیمت طلا به زیر کانال ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بسیار کم است.

دلایل این ثبات نسبی از نظر ایشان به شرح زیر است:

 • پیش‌بینی افزایش قیمت طلا در سطح جهانی: تحلیلگران بازار طلا در سطح دنیا معتقدند که قیمت طلا در بازار جهانی دوباره افزایش خواهد یافت. این موضوع می‌تواند به افزایش قیمت طلا در ایران نیز دامن بزند.
 • کاهش نسبی قیمت‌ها: قیمت طلا در ایران تاکنون به طور قابل توجهی کاهش یافته است. به طوری که هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۴۰ هزار تومان و سکه حدود ۱.۵ میلیون تومان افت قیمت داشته است.

با این حال، بذرافشان احتمال نوسانات جزئی در قیمت طلا را در هفته آینده بین ۱ تا ۵ درصد، چه کاهشی و چه افزایشی، پیش‌بینی می‌کند.

او همچنین در مورد تاثیر ثبات بازار ارز بر قیمت طلا می‌گوید: در صورتی که بانک مرکزی بتواند ثبات را در بازار ارز حفظ کند، ممکن است شاهد کاهش یک تا ۳ درصدی قیمت طلا نیز باشیم.

در نهایت، بذرافشان با اشاره به اینکه طلا در حال حاضر به ثبات نسبی رسیده است، می‌گوید: اگرچه قیمت طلا از اوج خود فاصله گرفته، اما احتمال ریزش بیشتر آن خیلی کم است و ممکن است در نوسانات آتی شاهد افزایش قیمت نیز باشیم.

162786-344051

عوامل متعددی بر قیمت طلا در ایران تاثیرگذار هستند، از جمله:

 • قیمت جهانی طلا: قیمت اونس جهانی طلا که مبنای قیمت‌گذاری طلا در ایران است، در حال حاضر در محدوده 2300 دلار در نوسان است.
 • نرخ ارز: نرخ ارز، به خصوص قیمت دلار، تاثیر مستقیمی بر قیمت طلا در ایران دارد. افزایش نرخ ارز به طور کلی به معنای افزایش قیمت طلا در ایران خواهد بود.
 • تقاضا: تقاضا برای طلا در ایران به عوامل مختلفی از جمله وضعیت اقتصادی، نرخ تورم و سطح
  اعتماد عمومی به بازار بستگی دارد.
 • تحولات سیاسی: تحولات سیاسی داخلی و خارجی نیز می‌توانند بر قیمت طلا در ایران تاثیر بگذارند.

با توجه به این عوامل، پیش‌بینی دقیق قیمت طلا در اردیبهشت 1403 دشوار است.

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که با توجه به ثبات نسبی قیمت اونس جهانی طلا و نرخ ارز، قیمت طلا در ایران در محدوده فعلی نوسان خواهد داشت.

از سوی دیگر، برخی دیگر از کارشناسان با توجه به افزایش تقاضا برای طلا در آستانه ماه رمضان، احتمال افزایش قیمت طلا در اواخر اردیبهشت را پیش‌بینی می‌کنند.

در نهایت، به نظر می‌رسد که قیمت طلا در اردیبهشت 1403 به شدت تحت تاثیر عوامل مختلف داخلی و خارجی خواهد بود و نوسانات زیادی را تجربه خواهد کرد.

نکاتی که باید در نظر داشت:

 • پیش‌بینی قیمت طلا کار آسانی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد.
 • هیچ کس نمی‌تواند با قاطعیت بگوید که قیمت طلا در آینده چه خواهد شد.
 • سرمایه‌گذاری در طلا با ریسک همراه است و قبل از سرمایه‌گذاری باید به دقت تحقیق و بررسی کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان