در طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی بانک کشاورزی

۸۴ هزار و ۱۴۴ نفر در ۲۰۰۰ روستا مورد حمایت قرار گرفتند

بانک کشاورزی از بانک‌های پیشرو در عرصه توسعه روستایی است که با ورود به طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی تلاش می‌کند چالش‌های حوزه کارآفرینی و اشتغال را بالاخص در جوامع محروم و ضعیف روستایی تاحدودی مرتفع سازد.

۸۴ هزار و ۱۴۴ نفر در  ۲۰۰۰ روستا مورد حمایت قرار گرفتند
صفحه اقتصاد -

بهبود معیشت (ارائه تسهیلات پس انداز)، ارتقای سرمایه اجتماعی (تشکیل گروه، بانک پذیر نمودن بدون وثیقه و ضامن متعارف)، آموزش مهارت های اشتغال و زندگی، اشتغال زایی (ایجاد و توسعه واحدها و بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی)، ایجاد و گسترش نهادهای کوچک خودگردان محلی از جمله اهداف طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی است.

اجرای این طرح با همکاری مؤسسه بین المللی تاک و بانک کشاورزی از سال ۱۳۸۶ با هدف توانمندسازی در حوزه امور اجتماعی بهزیستی کشور مطرح شده و با ایجاد زیرساخت های لازم برای اجرا، از سال ۱۳۸۸ در دستور کار دفتر توانمندسازی خانواده و زنان امور اجتماعی بهزیستی کشور قرار گرفت.

طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی با هدف توانمندسازی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد، فقرزدایی و بهبود معیشت روستائیان با تاکید بر زنان و جوانان، با حمایت اعتباری و مشارکت مالی بانک کشاورزی و با همکاری صندوق بین المللی توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد (IFAD)، سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مؤسسات و بنیادهای خیریه به عنوان تامین کنندگان هزینه های تشکیل، آموزش و توانمندسازی گروه های خودیار و با مدیریت اجرایی موسسه تاک، در حال اجراست که در نتیجه این طرح تاکنون 2000 روستا در ۲۳ استان کشور، حدود 84 هزار و 144 نفر از روستاییان کشور از خدمات این طرح بهره مند شده‌اند.

بانک کشاورزی

هیات مدیره بانک کشاورزی در سال جاری به منظور تداوم حمایت از پروژه تامین مالی خرد و تامین مالی این طرح و نیز توسعه جامعه هدف روستایی، مبلغ 10 هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای این طرح مصوب کرد که در حال حاضر 191 شعبه بانک کشاورزی در 23 استان کشور، در طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی در ایران همکاری دارند.

بانک کشاورزی در قالب این پروژه تا کنون بیش از 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد به روستائیان کشور پرداخت کرده است. میزان حمایت مالی این بانک از پروژه مذکور از ابتدای سال 1401 تا پایان مهرماه سال 1402 مبلغ 1807 میلیارد ریال در قالب 950 فقره تسهیلات خرد بوده که بدون نیاز به سپرده گذاری و با ضمانت گروهی اعضا، به گروه‌ های خودیار پرداخت شده است تا با ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد و افزایش درآمد، معیشت خود را بهبود بخشند.

توانمندسازی و بهبود معیشت با تأکید بر زنان و جوانان خانواده های کم درآمد، آسیب پذیر به خصوص مددجویان تحت پوشش و پشت نوبت نهادهای حمایتی بدون اتکای صرف به دریافت کمک ها و حمایت های مالی بلاعوض از اهداف طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی می‌باشد. سهم زنان روستایی در این برنامه 76 هزار و 909 نفر است که معادل 91 درصد مشارکت را نشان می دهد. از این تعداد 12 درصد آمار متعلق به زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست و بدسرپرست تحت پوشش طرح تأمین مالی خرد است.

جامعه هدف این طرح؛ زنان (به خصوص سرپرست خانوار، دختران جوان تحت پوشش و یا پشت نوبت نهادهای حمایتی) در مناطق توسعه نیافته شهری و روستائی- جوانان بیکار جویای کار- صاحبان کسب و کارهای خرد و کوچک- اقشار ضعیف و کم درآمد است.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما