وضعیت آب و هوا هرمزگان فردا سه شنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴٠۲

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا سه شنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴٠۲ | آب و هوای قشم در چه وضعیتی است؟

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا سه شنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴٠۲ پرداخته شده است.

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا سه شنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴٠۲ | آب و هوای قشم در چه وضعیتی است؟
صفحه اقتصاد -

 

رییس اداره هواشناسی قشم گفت: وضعیت دریایی هرمزگان امروز (دوشنبه) تا ساعت های ظهر نسبتا آرام پیش بینی می شود، ولی در ساعت های بعدازظهر خلیج فارس و غرب تنگه هرمز با بادهای جنوب غربی کمی مواج خواهد شد.

محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری در ساعت های صبح تا ظهر شرایط جوی نسبتا آرام و در ساعت های بعدازظهر در ارتفاعات استان ناپایداری وضعیت جوی پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: در ساعت های صبحگاهی در جزایر خلیج فارس و مناطق ساحلی مه صبحگاهی و در طول روز غبار محلی خواهیم داشت.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: در ساعت های بعدازظهر با رشد ابرهای همرفتی در ارتفاعات استان رگبار پراکنده باران و رعد و برق پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: احتمال وقوع تگرگ و تُند باد لحظه ای و سیلابی شدن موقت رودخانه های فصلی در مناطقی از بشاگرد و حاجی آباد دور از انتظار نخواهد بود از این رو توصیه می شود شهروندان از قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی در ساعت های بعدازظهر خودداری کنند.

وی گفت: در روزهای پایانی هفته جاری با تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در جنوب شرق کشور، احتمال گرد و غبار در برخی نقاط شرقی استان هرمزگان دور از انتظار نخواهد بود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم افزود: از لحاظ دمایی در غالب نقاط استان هرمزگان از جمله مناطق شرقی تا پایان هفته جاری افزایش نسبی دما مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۹ درجه و ۸۸ درصد و شهر قشم را ۳۰ و ۸۴ درصد اعلام کرد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس در ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد.

مساحت خلیج فارس ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع است. طول آن حدود ۹۰۰ کیلومتر و عرض متوسط آن ۲۵۰ کیلومتر است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می‌آید.

خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانه دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است، ختم می‌شود.

عمق خلیج فارس در بیشترین حالت، حدودا ۹۰ متر است.

طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس، با احتساب جزایر در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر و بدون احتساب جزایر در حدود ۱۴۰۰کیلومتر است.

عریض‌ترین بخش خلیج فارس ۱۸۰ مایل (۲۹۰ کیلومتر) است. عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس با عمق ۹۳ متر در ۱۵ کیلومتری تنب بزرگ و کم عمق‌ترین نقطه آن با عمقی بین ۱۰ تا ۳۰ متر در سمت غرب است. همچنین جزایر متعددی در خلیج فارس وجود دارند.

جزیره قشم که در منابع تاریخی از آن به نام های کوان، ابرکافان، ابرکمان، برخت، طویله، بنی، لافت، کشم و سرانجام قشم یادشده، بزرگترین جزیره خلیج فارس است.

تنگه هرمز، نیز آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تامین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

صفحه اول روزنامه ها

قیمت لحظه‌ای سکه و طلا

قیمت لحظه‌ای ارزها