یک پیام ویژه در دکور سخنرانی رهبر انقلاب + عکس

​شعار سال ۱۴۰۳ «جهش تولید با مشارکت مردم» از همان ابتدا با استفاده از ۲ اثر صنایع دستی متعلق به کسب و کارهای کوچک مردان و زنان این سرزمین در پیام نوروزی رهبر انقلاب معنی شد.

یک پیام ویژه در دکور سخنرانی رهبر انقلاب + عکس
صفحه اقتصاد -

کسب و کارهای کوچک تاثیرات مثبتی در رشد اقتصادی دارند و از طرفی توانسته اند با ایجاد مزیت تولید شخصی سازی شده انسان ها را از اجبار انتخاب میان تولیدات انبوه کسب و کارهای بزرگ نجات دهند و به افراد طیف محصولات گسترده تر و نزدیک تر به سلیقه شان را پیشنهاد دهند.

امروزه افراد به دلایل مختلفی اعم از کمک به معیشت خانواده، شغل به عنوان یک سرگرمی به راه اندازی کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی روی آورده اند و این وظیفه آحاد مردم است تا با حمایت از صاحبان این کسب و کارها زمینه را برای رشد آن ها و در نتیجه تولید محصولات با کیفیت تر کمک کنند.

رهبر انقلاب ضمن توجه به اهمیت بسیار تولید در رشد اقتصادی، چند سالی است شعارهای سال خود را در زمینه های اقتصادی و خصوصا تولید مطرح می کنند اما امسال در شعار سال ۱۴۰۳، جهش تولید با مشارکت مردم در پس زمینه محیط صحبت هایشان ضمن استفاده از المان‌هایی که نشان دهنده مشارکت مردم در اقتصاد بود به شیوه ای نو از همین ابتدا به این شعار عمل کردند. صنایع دستی با ارزش اقتصادی بالا که در پس زمینه صحبت‌ها بود. که در ادامه در خصوص آنان توضیحات کوتاهی داده می‌شود.

پیام استفاده از صنایع دستی در دکور سخنرانی رهبر انقلاب

اولین اثر یک رومیزی نفیس پته دوزی هنر اصیل در دست زنان کرمانی است. پته‌دوزی زیر شاخه رودوزی‌ سنتی و هنر اصلی زنان و دختران هنرمند کرمان است که روی پارچه‌های پشمی و ضخیم به کمک نخ‌های رنگی دوخته می شود نقوش پته ها معمولا دارای معانی نمادین بسیار زیبایی است که معروف ترین نقش پته طرح درخت زندگی است. دختران و زنان خانه دار در کرمان میراث دار این هنر اصیل هستند و با تولید آثار نفیس پته به معیشت خانواده خود کمک می‌کنند.

پیام استفاده از صنایع دستی در دکور سخنرانی رهبر انقلاب

دومین اثر تابلوی نگارگری متعلق به هنرمند اصفهانی آقای رضا بدرالسماء است. آقای بدرالسماء می گوید، زمانی که تصویر قابم را کنار ایشان دیدم، بسیار خوشحال شدم و خستگی ۷۰ سال کارم از بین رفت. این اثر با تکنیک آبرنگ و در ابعاد ۵۵ در ۷۵ بوده و قسمت نوشته آن نگارگری سنتی و پایین تابلو به سبک رئال است.

پیام استفاده از صنایع دستی در دکور سخنرانی رهبر انقلاب

اما دو پیام مهم در استفاده از این المان ها در ارتباط با شعار سال ۱۴۰۳ جالب توجه است: یکی استفاده از هنر دست هر دو قشر جامعه یعنی خانم ها و آقایان دوم نمایش آثاری که حاصل از هنر هنرمندان در قالب کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی بودند.

این دقت نظر در انتخاب المان های مرتبط با شعار سال ۱۴۰۳ برای همه زنان و مردان ایرانی یک پیام آشکار و واضح دارد اینکه هر کسی بسته به استعداد، مهارت ها و امکانات و شرایطی که دارد می تواند در جهت تحقق شعار سال یعنی جهش تولید گام بردارد و برای رشد اقتصادی کشور دست به کار شود . از طرف دیگر اهمیت کسب و کارهای کوچک و خانگی هم نمایان شد این که تک تک آحاد جامعه می توانند یک تولید کننده باشند از تولیدات خانگی برای رفع مایحتاج خانواده و کمک به صرفه جویی ها اقتصادی گرفته تا راه اندازی مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک و کسب و درآمد و ایجاد کارگاه های بزرگ و کارخانجات.

به نظر می رسد شعار امسال برای ما ایرانیان دلداده وطن بیش از گذشته شورآفرین و انگیزه بخش است تا در سال جدید خود را به عنوان یک تولید کننده معرفی کنیم اما باید بدانیم تولید فقط خلق یک محصول فیزیکی نیست اینکه ما یک نویسنده یا شاعر هستیم یا توان ساخت تولیدات آموزشی داریم هم در زمره تولید قرار می گیرد. بنابراین اگر مهارتی دارید که می توانید با آن تولیدات درآمدزا انجام دهید شروع کنید، اگر هم هنوز در رشته ای مهارت کافی را ندارید امسال سال شروع است زمینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید و در آن مهارت خود را افزایش دهید و کسب و کار کوچک خود را راه بیندازید. به این جمله ایمان داشته باشید که از تو حرکت و از خدا برکت خواهد بود. و اگر در هیچ یک از گروه های بالا نیستید می‌توانید یک حامی کسب و کارهای کوچک باشید و با خرید از محصولات آنان به رشد و توسعه شان کمک کنید. 

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان