این فرد سیدمحمد خاتمی را با خاک یکسان کرد | کارگزاران به سکولاریسم گرایش دارند

فعال سیاسی اصولگرا نوشت: اگر شخصیتی نظیر «سید ابراهیم رئیسی»، کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نبود، میزان مشارکت مردم از حدود ۴۸ درصد هم کمتر می‌شد.

این فرد سیدمحمد خاتمی را با خاک یکسان کرد | کارگزاران به سکولاریسم گرایش دارند
صفحه اقتصاد -

حسین الله کرم، فعال سیاسی اصولگرا و عضو هیات موسس جمعیت رزمنده مدافع انقلاب اسلامی(رزما) در گفتگویی به بیان نکاتی درباره مشاکت در انتخابات مجلس یازدهم، انتخابات سال ۷۶ و ۸۸، تشکل رزما و ... پرداخته است که در ادامه بخشی از آن را می خوانید؛

* در دو انتخابات اخیر در سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ ما با کاهش مشارکت مواجه بودیم؛ بدون‌تردید کاهش مشارکت، نقص و اشکال ایجاد می‌کند و می‌تواند توطئه‌های مختلف داخلی و خارجی را افزایش دهد؛ بر همین اساس مقام معظم رهبری، مشارکت مردم در انتخابات را یکی از ارکان امر انتخابات نامیدند.

* چه بسا اگر شخصیتی نظیر «سید ابراهیم رئیسی»، کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نبود، میزان مشارکت مردم از حدود ۴۸ درصد هم کمتر می‌شد.

*{ علت مشارکت در دو انتخابات ۷۶ و ۸۸}: در اینجا باید تاکید کرد که این مشارکت بالا به سبب گذار از «مشارکت بسیج‌وار» به سمت «مشارکتِ مبتنی بر منطق بازار» است و احزاب دولت‌سالار مانند «کارگزاران» و «مشارکت» شکل گرفته‌اند و نوعی نگاه تکنوکراتی در آن‌ها حکمفرماست؛ در چنین شرایطی، این احزاب دولت‌سالار که به سمت «سکولاریسم» گرایش دارند، با جریان ارزشی در انتخابات به رقابت پرداختند و نتیجتاً میزان مشارکت افزایش پیدا کرد. البته در اینجا باید به مؤلفه شکل‌گیری «رقابت واقعی» هم اشاره کرد که موجبات مشارکت بالا را فراهم آورد. در واقع در خلال دو انتخابات مزبور، دو جریان ارزشمدار و سکولار به رقابت واقعی برخواستند و در نتیجه آن، مشارکت مردم هم افزایش پیدا کرد.

* در این فرصت باید متذکر شوم که در واقع، خاتمی در اذهان جامعه به عنوان فردی منتسب به جریان معتقد به تعامل «دولت» و «اجتماع» شناخته می‌شد اما نقطه کانونی برنامه‌های خود را «توسعه سیاسی» تعریف کرد و با نقاب و روکش از مردم رأی گرفت؛ ۱۲ سال بعد، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در سال ۸۸، آن جریان سکولاریسم که مجدداً کاندیدایی با نقاب و روکش را روانه کارزار انتخاباتی کرده بود، با «نه» قاطع مردم مواجه شد و مردم، نامزد جریان ارزشمدار را برگزیدند.

* بر اساس تحلیلی که ارائه کردم، در انتخابات بعدی با مشارکت بالا و پُر شور مواجه خواهیم بود چراکه جریانی که تاکید صرف بر منافع مادی داشت و بر فرهنگ و اخلاقیات در جامه بی‌اعتنا بود، دیگر روی کار نیست؛ در واقع به تدریج شاهد چرخش از مبادله «دولت» و «بازار» به سمت مبادله «دولت» و «اجتماع» هستیم.

* «جمعیت رزمنده مدافع انقلاب اسلامی» یا «رزما» یک حزب و تشکل مردم‌سالار است؛ بدین معنا که هدفش جلب مشارکت سیاسی تمامی رزمندگان در نقاط مختلف کشور است؛ از روستا و حومه تا شهر و کلانشهر؛ ما در قالب «رزما» می‌توانیم ده‌ها هزار رزمنده را با «آموزش‌محوری» و «کادرسازی» به میدان فعالیت و کنشگری سیاسی بکشانیم و از ظرفیت و تجارب بالای آن‌ها بهره بگیریم. رزمندگان ما انسان‌هایی ایثارگر و فداکار هستند که در مقطع دفاع مقدس، جان خود را بر کف دست گرفتند تا از کیان ایران اسلامی و ارزش‌های الهی دفاع و حراست کنند؛ در رزمندگان ما اصلِ «شایسته‌سالاری» نهادینه است؛ و ده‌ها مزیت دیگر برای آنان قابل شمارش است؛ ما در رزما می‌خواهیم از این ظرفیت‌های وسیع و بَسیط استفاده کنیم و سطح مشارکت سیاسی رزمندگان را افزایش دهیم؛ ما در رزما صرفاً برای کسب قدرت تلاش نمی‌کنیم.

* ما در کشور با دو جریان خالص‌ساز مواجه‌ایم؛ اصلاح‌طلبان نیز خالص‌ساز هستند؛ آن‌ها می‌خواهند برای رسیدن به فهرست ۳۰ نفره در تهران، تعداد کثیری از نیروهای نخبه دانشگاهی، علمی و حوزوی را قربانی کنند؛ جریان «رزما» می‌خواهد این وضعیت را بر هم بزند. البته ممکن است «رزما» در قالب فرآیندی، تعدادی از اصولگراها را بپذیرد. به طور مثال ممکن است ۲۵ نفر از لیست انقلابی اصولگرایان را بپذیریم البته مشروط به آنکه غیر رانتی باشند. علی‌ایحال رزما به دنبال بالابردن مشارکت سیاسی و رقابت واقعی است؛ البته رقابت بین جناح‌ها را بر اساس خالص‌سازی رانتی، مورد قبول قرار نمی‌دهیم و به سراغ رقابت دیدگاه‌ها و رقابت جوانان و با تجربه‌ها می‌رویم.

* اگر رزما بتواند در لایه‌های مختلف اجتماعی و مردم، فرهنگ سیاسی ایثارگری را به عنوان ارزشِ بازتولیدشده مطرح و دنبال کند و به خدمت دعوت بشود، برای حل بحران‌ها دارای طرح است و طرح ما تحت‌عنوان «نظم انقلابی» است. ما با همین «نظم انقلابی» برای بحران‌های موجود از جمله بحران مسکن و بحران آب، برنامه و طرح داریم. اساساً در قالب «نظم انقلابی» می‌خواهیم ساختارهای موجود در حاکمیت را حفظ و تقویت کنیم و درعین حال قرارگاهی را برای رفع تضادهای میان آنان در پیشبرد امور، بالای سرشان قرار دهیم.

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

 • ناشناس

  گویند که از خاک بیشترند اهل عشق من
  از خاک بیشتر نه، که از خاک کمتریم!

 • علی

  حالا هم زیاد فرقی ندارد به مردم ثابت شد چه اصولگرا چه اصلاح طلب بیاد سر کار چه از هر حزب دیگه ای بیاد سر کار هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد

 • ابراهیم

  این حروم زاده تکلیفش مشخصه، سید بریست از گوه زیادی خوردنهای این جاسوس انگلیس وصهیونیسم.

 • افشاگر

  کسانی مثل تویِ الله کرم نقاب چندروئی خباثت آلودبه چهره دارندنه شخصیت باشرافتی مثل آقای خاتمی_این برچسبهای تقلبی راشماهابه افرادشایسته میزنیدبه قول خدابیامرزمولوی شماهمه چیزراواژگونه میبینیدولی این راهم بدان تودرحدآقای خاتمی نیستی و......
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/عِرض خودمیبری وزحمت مامیداری

 • محسن

  امثال خاتمی در قلب مردم هستند نه آدم های دوهزاری که دنبال دیده شدن هستند

 • ناشناس

  این آقا اول دم خروس رو که بیرون زده قایم کنه بعد اینقدر قسم قرآن بخوره . بهترین دوران کشور از نظر اقتصاد و معیشت مردم و محیط مناسب برای کسب و کار و تورم پائین دوران خاتمی بود هرکی قبول نداره بره وسط مردم و نظر اونها رو بپرسه نه یه عده چاپلوس رانتخوار که منافعشون رو توی تحریم و قیمت هرچه بالاتر دلار می بینند امثال تو خودبرتر پندار برای ملت چه کردید مدیریت شما رو داریم می بینیم سفره های خالی ، سقوط 60 درصد ملت زیر خط فقر ، گرانی سرسام آور ، سقوط پول ملی تا پست ترین و بی ارزش ترین در جهان ، کشور ثروتمند ایران رو تبدیل کردین به اتیوپی ملت در ماه نمی تونن یه وعده گوشت بخرن ، مستأجرها دارند از گرانی اجاره ها چادر نشین و کارتن خواب می شن اگه اینها رو واقعاً نمی بینی و فقط می خوای ماله کشی کنی واقعاً کوری ، بسه هرچی مردم رو از دین منزجر کردید و جوانها رو از دین گریزان وقتی تمام تناقض می بینند و گندزدنهای مداوم به نام اسلام ، خجالت بکش اینقدر دین و قرآن و امام زمان (عج) رو سپر بلای حکومت خودتون نکنید بزارید این مقدار اعتقاد و دینی که ملت دارن براشون باقی بمونه .

  • افشاگر

   آفرین وهزاران احسنت عالی گفتی،دمت گرم.

 • امین

  کور بشه بدخواهان خاتمی

 • ناشناس

  این آقا از خواب بیدار نشده یا توهم داره

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان

   پیشنهاد صفحه اقتصاد