چگونه در هنگام خرید ورق سیاه سرمان کلاه نرود؟

خرید ورق سیاه تقلبی می‌تواند خسارات مالی سنگینی به مجریان پروژه وارد کند. مقاومت چنین ورق‌هایی در برابر فشار، ضربه و سایش به‌قدری پایین است که گاهی در مرحله‌ی بارگیری و تخلیه‌ی بار آسیب می‌بینند.

چگونه در هنگام خرید ورق سیاه سرمان کلاه نرود؟
صفحه اقتصاد -

ورق سیاه یکی از پرکاربردترین انواع ورق فولادی در صنایع مختلف به‌خصوص راه‌وساختمان، خودروسازی، ساخت ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی و کشتی‌سازی است. این محصول به روش نورد گرم تولید شده و به‌صورت گالوانیزه روانه ی بازار می‌شود. اما در سال‌های اخیر، شاهد وفور ورق‌های سیاه بی‌کیفیت و تقلبی در بازار بوده‌ایم. از سوی دیگر، عرضه‌ی این محصول در کانال‌های مختلف، سبب عدم شفافیت قیمت آن و پدیدآمدن فرصت‌هایی برای کلاه‌برداری شده است. به همین دلیل در این مقاله، نکات مهمی که هنگام خرید ورق سیاه باید به آنها توجه کنید را بررسی می‌کنیم. با ما همراه شده و این محصول را با اطمینان خاطر بیشتری بخرید.

توجه به رنگ و سطح ورق سیاه

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید ورق سیاه، توجه به رنگ این محصول است. همانطورکه از نام این ورق مشخص است، رنگ آن، سیاه‌تر از دیگر انواع ورق فولادی است. اما هنگام بررسی ورق باید به دنبال تغییر شدت رنگ در برخی مناطق بگردید. این نقاط، نشان می‌دهند که آلیاژ آن، بیش از اندازه‌ی استاندارد ناخالصی دارد. رنگ سبز هم قطعا نشان‌دهنده‌ی اکسیدشدن ورق است. اما وجود رنگ قهوه‌ای تیره روی ورق، درصد بالای کربن و شکننده بودن آن را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر باید به یکدستی سطح ورق سیاه توجه کنید. البته این ورق، نسبت به ورق‌های روغنی، سطح یکنواخت کمتری دارد. اما به‌هرحال هرگونه پوسته‌پوسته‌شدگی، حفره، برآمدگی غیرمعمول و تغییر ظاهر، به‌خصوص در لبه‌ها، نشان‌دهنده‌ی کیفیت پایین فرآیند گالوانیزه است. گالوانیزه‌ی ناقص باعث می‌شود که مقاومت ورق در برابر رطوبت و خوردگی کاهش یابد.

توجه به وزن و ابعاد ورق سیاه

تشخیص ورق سیاه غیراستاندارد با توجه به وزن آن هم امکان‌پذیر است. پیش از هر چیز باید توجه کنید که وزن و ابعاد اعلام‌شده در پیش‌فاکتور یا روی بسته‌بندی با جدول اشتال هماهنگ باشد. در غیر این صورت، احتمال اینکه ورق، با آلیاژی نامرغوب تولید شده باشد، وجود دارد. وزن ورق سیاه را برحسب کیلوگرم، خودتان هم می‌توانید با استفاده ضرب چهار عدد طول، عرض، ضخامت و ۷٫۸۵ در یکدیگر به‌دست آورید. در این فرمول، ۷٫۸۵ چگالی فولاد و ابعاد به میلی‌متر است.

همچنین توجه کنید که ورق سیاه معمولا در چهار عرض ۱۰۰۰، ۱۲۵۰، ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. احتمال تقلبی‌بودن ورق‌هایی با عرض متفرقه بیشتر است. از سوی دیگر، معیار قیمت ورق سیاه، وزن آن است و بر این اساس، قیمت رول با شیت آن تفاوتی ندارد.

اما نه‌فقط هنگام خرید ورق سیاه؛ بلکه هنگام تحویل آن هم باید به وزن آن توجه کنید. دلیل اصلی این موضوع، تلورانس وزن سفارش‌داده‌شده و با وزن بارگیری‌شده است. در فاکتوری که هنگام تحویل به‌منظور تسویه‌حساب به شما تحویل داده می‌شود، باید وزن بارگیری‌شده، درج شده باشد. هنگام تحویل، باید اعداد ابعاد درج‌شده در فاکتور را با اطلاعات روی پلاک بندیل، تطبیق دهید.

0123

بررسی قیمت روز ورق سیاه در بازار

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که هنگام خرید ورق سیاه باید انجام دهید، تحقیقات قیمت است. نوسان قیمت این محصول با توجه به قیمت روز فولاد، قیمت ارز و غیره زیاد است. هنگام خرید، باید از سایت‌های فروش اینترنتی معتبر، بورس و بنگاه‌های معروف استعلام قیمت بگیرید.

وب‌سایت فولادینو، یکی از شناخته‌شده‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی مقاطع فولادی ازجمله ورق سیاه در کشور ماست. این وب‌سایت که زیر نظر شرکت فولاد سازان راه ابریشم فعالیت می‌کند، بهترین مرجع استعلام قیمت روز ورق سیاه تولید شده، توسط برندهای معتبر ایرانی و خارجی است.

تشخیص کیفیت ورق سیاه با آهن ربا

چه هنگام خرید حضوری و چه هنگام تحویل ورق سیاه، می‌توانید با استفاده از آهنربا، تا حدودی نسبت به کیفیت آن مطمئن شوید. توجه کنید که حتما پیش از باراندازی، نسبت به این کار اقدام کنید. فولاد، دارای مقدار زیادی آهن است و به همین دلیل باید قاعدتا آهنربا را به خود جذب کند. لایه‌ی زینک گالوانیزه نباید بر این خاصیت، تاثیری بگذارد. اتصال ضعیف آهنربا به ورق می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آلیاژ غیراستاندارد آن باشد.

با‌این‌حال، نوع غیرمغناطیسی ورق سیاه به‌خصوص با آلیاژ ST52 تولید می‌شود. بسته به نوع کاربری خود باید مغناطیسی یا غیرمغناطیسی بودن محصول موردنظرتان را تعیین کرده و با آهنربا آن را تست کنید.

انتخاب برند و مرجع فروش معتبر

می‌توان گفت که بهترین راه برای جلوگیری از کلاه‌برداری هنگام خرید ورق سیاه، انتخاب برند و فروشنده‌ی معتبر است. کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین اهواز، فولاد گیلان، کاویان و سبای اصفهان از معتبرترین تولیدکننده‌های ورق سیاه در ایران هستند. آنها معمولا محصولات خود را بین بنگاه‌های فروش معتبر توزیع می‌کنند. هنگام انتخاب فروشنده باید به موارد زیر توجه کنید:

 • برخورداری شرکت از آدرس مراجعه حضوری، دفتر اداری و شماره‌تماس ثابت
 • برخورداری از مجوز فعالیت
 • ثبت‌شدگی شرکت
 • عضویت در اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد
 • همکاری با برندهای معتبر
 • کیفیت پاسخگویی
 • شفافیت در قیمت‌گذاری با ارائه‌ی اطلاعاتی مانند جدول وزنی
 • ارائه‌ی مشاوره‌ی پیش از خرید
 • ارائه‌ی برگه‌ی آنالیز شیمیایی محصول
 • ضمانت اصالت کالا
 • ارائه‌ی گارانتی و برخورداری محصول از استانداردهای ملی و بین‌المللی

همانطورکه قبلا هم اشاره کردیم، وب‌سایت فولادینو به‌عنوان یکی از معتبرترین فروشنده‌های مقاطع فولادی در ایران، از تمامی ویژگی‌های بالا برخوردار است.

147474745

آزمایشات معروف تشخیص کیفیت ورق سیاه

روش‌های تخصصی‌تری هم برای تشخیص کیفیت ورق سیاه وجود دارند. اجرای آنها مستلزم این است که فروشنده، نمونه‌ای از ورق را برای انجام آزمایشات شیمیایی در اختیار شما قرار دهد.

یکی از این آزمایش‌ها و ساده‌ترین آنها، شامل غوطه‌وری ورق در محلول اسید رقیق‌شده است. برای این منظور معمولا از آب‌آمونیاک استفاده می‌شود. قرمزشدن ورق در محلول، نشان‌دهنده کیفیت آن است. اما تشکیل رنگ سبز، درصد بالای فسفر و عدم مقاومت ورق در برابر رطوبت و خوردگی را نشان می‌دهد. اطمینان بیشتر از کیفیت گالوانیزه، زمانی حاصل می‌شود که ابتدا سطح ورق را کمی بخراشید و سپس آن را در محلول، غوطه‌ور سازید. به‌این‌ترتیب، کیفیت عملکرد گالوانیزه برای متوقف‌سازی خوردگی مشخص می‌شود.

می‌توانید در کارگاه خود، نمونه‌ی ورق موردنظر را تحت عملیات خم‌کاری و جوش‌کاری قرار دهید تا از کیفیت آن مطمئن شوید. بهترین دستگاه برای تست ویژگی‌های مکانیکی و شکل‌پذیری ورق سیاه هم دستگاه Cupping یا حجامت است. تست‌های راکول، برینل، فشرده‌سازی، SEM، کشش، خستگی، ضربه، اولتراسونیک، خزش و سایش هم از دیگر راه‌کارهای تشخیص کیفیت ورق سیاه هستند. شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی می‌توانند این تست‌ها را برای شما انجام دهند.

111

سخن آخر درباره خرید ورق فولادی

خرید ورق سیاه تقلبی می‌تواند خسارات مالی سنگینی به مجریان پروژه وارد کند. مقاومت چنین ورق‌هایی در برابر فشار، ضربه و سایش به‌قدری پایین است که گاهی در مرحله‌ی بارگیری و تخلیه‌ی بار آسیب می‌بینند. این مسئله، زمانی مهم‌تر می‌شود که گاهی از زمان خرید تا استفاده، از ورق، این محصول ماه‌ها در انبار شما باقی می‌ماند و در برابر، رطوبت و مواد شیمیایی زنگ می‌زند. همانطورکه اشاره کردیم، خرید ورق سیاه از فروشنده‌ای معتبر می‌تواند بسیاری از دغدغه‌ها در این زمین را برطرف کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما