شنبه ۲۶ اسفند ماه سود سهام عدالت واریز می‌شود + جزییات

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بخش دوم سود سهام عدالت روز شنبه هفته آینده واریز می‌شود.

شنبه ۲۶ اسفند ماه سود سهام عدالت واریز می‌شود + جزییات
صفحه اقتصاد -

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که با وجود عدم واریز کامل سود دو شرکت بزرگ پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه آیا سود سهام عدالت واریز می‌شود؟ اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که روز شنبه ۲۶ اسفند سود سهامداران عدالت واریز شود.

وی در مورد این که عمده سود مربوط به شرکتهای بزرگ است‌، گفت: در مرحله دوم سهم این دو شرکت در کل سود زیاد نیست و به هر حال روز شنبه باقیمانده سود سهامداران عدالت واریز می‌شود.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پیش از این اعلام کرد، با وجود رایزنی‌ها و مکاتبات مکرر، همچنان ۹ شرکت‌ سود سهام عدالت را به حساب‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

بر اساس این اطلاعیه، شرکت‌های «صنایع سیمان دشتستان، گروه مپنا و فجر انرژی خلیج فارس» تاکنون هیچ اقدامی برای واریز سود سهام عدالت خود در مرحله اول و دوم انجام نداده‌اند.

همچنین، شرکت‌های «پارس سوئیچ، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندر عباس، پالایش نفت اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس» وجوه مرحله دوم خود را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

افزون بر این، در این اطلاعیه آمده است: در صورتی که شرکت‌های فوق در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.

سهامداران عدالت ۴۹ میلیون نفر هستند که ظرف ۱۶ سال گذشته ۳.۷ میلیون نفر از آنها فوت شده و اکنون ورثه آنها ذینفع سهام عدالت و سود متعلقه آن هستند،‌بنابر این بیش از ۵۰ میلیون ذینفع سهام عدالت در کشور هستند که این حق الناس باید به موقع ادا شود.

سهامدران عدالت از ۷ دهک کم درآمد جامعه هستند،‌ که قانونگذار برای کاهش فاصله طبقاتی و برخورداری کم درآمدها از اقتصاد ملی و ایجاد عدالت،‌ این سهام را به شکل نیمی تخفیف و نیمی اقساطی ده ساله اختصاص داد و اکنون امکان فروش این سهام برای آنها وجود ندارد و سهامداران چشم به سود سالانه این سهام دوخته‌اند،‌ در حالی که برخی شرکتهای سرمایه‌پذیر به بهانه‌های واهی از جمله طلب از شرکتهای دولتی، حق مردم سهامدار را گروگان گرفته‌اند.

مدیران عامل شرکتهای سرمایه‌پذیر طبق قانون موظفند حداکثر تا ۸ ماه بعد از مجمع عمومی ،‌سود سهامداران را برای ذینفعان واریز کنند و بر اساس اصول شرع نیز این سودها حق الناسی است که بر گردن تصمیم گیران شرکتهای سرمایه پذیر قرار دارد و باید به موقع پرداخت شود.

سال گذشته یکی از شرکتهای بزرگ سرمایه پذیر سود سهامداران عدالت را نپرداخت که اکنون با تشکیل پرونده قضایی برای مدیران آن شرکت باید در مراجع قضایی پاسخگوی قانون باشند.

منبع: فارس
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

 • بازنشسته شرکت مخابرات منطقه تهران

  اسفند 24, 1402 10:25
  واریز ۹ میلیون تومانی به حساب صاحبان سهام عدالت امشب | دارایی سهام عدالتی ها چقدر شد؟
  ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی امروز ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ به ۹ میلیون ۱۷۹ هزار و ۸۷۶ تومان رسید.
  ۷۶۵۰۰ هزار سهم و هر سهم ۷۹ ریال و اریز مبلغ ۶/۰۴۳/۰۰۰ ریال در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۴سود سهام اخابر مخابرات به بانک سینا واریز کردن شرم آور و تاسف بار است.
  ولی اما متأسفانه ۷۶۵۰۰ هزار سهم، سود سهام اخابر مخابرات ایران سال ۱۴۰۱ به ازای هر سهم ۱۱ ریال توزیع شد و در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ مبلغ ۸۴۱/۵۰۰ ریال به بانک سینا واریز کردن شرم آور و تاسف بار است.
  بازنشسته شرکت مخابرات منطقه تهران
  كاربر محترم نظر شما دريافت شد

 • بازنشسته شرکت مخابرات منطقه تهران

  ۱۳۹۷سود سهام اخابر مخابرات ایران که در تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ مبلغ ۳۱/۸۲۴/۰۰۰ ریال به بانک پارسیان واریز کردن
  ۱۳۹۸سود سهام اخابر مخابرات ایران که در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ مبلغ ۱۹/۱۲۵/۰۰۰ ریال به بانک پارسیان واریز کردن
  ۱۳۹۹سود سهام اخابر مخابرات ایران که در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ مبلغ ۲۲/۱۹۵/۰۰۰ ریال به بانک سینا واریز کردن
  ۱۴۰۰سود سهام اخابر مخابرات ایران که در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ مبلغ ۶/۰۴۳/۰۰۰ریال به بانک سینا واریز کردن
  ۱۴۰۱سود سهام اخابر مخابرات ایران که در تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ مبلغ ۸۴۱/۵۰۰ریال به بانک سینا واریز کردن
  اعتراض هم می کنم ولی متأسفانه اداره امور سهام شرکت مخابرات ایران و هم سازمان بورس پاسخگو و جوابگو نیستند و تاکنون هم نبودند چرا؟
  بازنشسته شرکت مخابرات منطقه تهران

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان