پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ + وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

در این پست از صفحه اقتصاد به پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ و همچنین وضعیت بورس امروز می پردازیم. با ما همراه باشید!

پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ + وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
صفحه اقتصاد -

شاخص کل بورس در آستانه تعطیلات میانه هفته، درجا زد و با رشد 359 واحدی معادل 0.02 درصد بالا رفت. شاخص هم‌وزن اما وضعیت بهتری داشت و با رشد دو هزار و 306 واحدی معادل 0.32 درصد رشد کرد. شاخص کل فرابورس نیز مثبت بود اما تنها 61 واحد بالا رفت و کم‌رمق جلوه کرد.

مسیر شاخص‌ها

امروز نمادهای شستا، وبملت و ونوین بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس، فولاد، کگل و وتجارت بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل بورس داشتند. نبرد نمادهای بزرگ بازار در نهایت به درجا زدن شاخص کل بورس منجر شد. در این روز همچنین ثشاهد، تکاردان، خگستر، حفارس، خودرو، سصفها و وبملت پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند.

در همین حال نمادهای زاگرس، وسپهر، فرابورس، دی، آریا و غصینو بیشترین تاثیر مثبت و نماد هرمز بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل فرابورس داشتند. همچنین نمادهای دی، زملارد، بمولد، خاور، فن‌افزار، کرمان و نیان پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

ارزش و حجم معاملات

امروز بورس تهران شاهد معاملاتی به ارزش چهار هزار و 564 میلیارد تومان بود. فرابورس نیز امروز معاملاتی به ارزش 185 هزار و 260 میلیارد تومان را تجربه کرد که البته از این میزان تنها 625 میلیارد تومان مختص معاملات سهام بوده است.

ارزش معاملات خرد بازار سهام (مجموع معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی بورس و فرابورس) امروز به چهار هزار و 462 میلیارد تومان رسید.

در همین حال بازار سهام امروز شاهد خروج 23 میلیارد تومان پول حقیقی به سهام، صندوق‌های سهامی و حق‌تقدم‌ها بود. این در حالی بود که صندوق‌های درآمد ثابت بیش از 100 میلیارد تومان پول حقیقی جذب کردند.

پیش بینی بورس چهارشنبه

حسین مریدسادات، کارشناس بازار سهام پیش بینی کرد: اگر با شرایط فعلی بخواهیم صحبت کنیم، با دلار 50 هزار تومانی، بازار راه به جایی نخواهد برد. تنها ریسک بازار نیز همین موضوع است که سرکوب قیمت‌ها به شیوه‌های مختلفی مثل خبردرمانی یا روش‌های دیگر انجام می‌شود.

مریدسادات در رابطه با سناریوهای پیش روی بازار سهام گفت: با توجه به صورت‌های مالی 6 ماهه شرکت‌ها، رشد متعادل و روبه بالایی برای بازار متصور هستیم. وی تاکید کرد: از سوی دیگر افت ارزش بازار دور از انتظار است چرا که ریسک بزرگی بازار را تهدید نمی‌کند.

سیاست‌های کنترلی دولت و بانک مرکزی؛ عامل توقف بازار

هلن عصمت پناه، دیگر کارشناس بازار سهام در رابطه با پیش بینی 6 ماهه دوم بورس به تجارت‌نیوز گفت: برای 6 ماهه دوم اگر از نظر مولفه‌های اقتصادی به بازار سهام نگاه کنیم، فضای این بازار در شرایطی است که دولت سعی می‌کند با استفاده از ابزار خود  یعنی کنترل نرخ بهره، سیاست کنترل نرخ دلار و کاهش تورم را در راهبرد خود داشته باشد. فعلا قصد دولت بر این اساس است اما اینکه تا چه زمانی این ابزار را داشته باشد و بتواند این سیاست را ادامه دهد، مشخص نیست.

وی افزود: از سوی دیگر شرکت‌ها همگام با تورم و دلار رشد می‌کنند چرا که در حال حاضر به قدری اوضاع شرکت‌ها و رونق تولید آن‌ها خراب است که تولید و فروش با افت مواجه شده است. لذا ما حجم فروش شرکت‌ها را در شرایط بالا نداریم و هرچه تا کنون ایجاد شده، بابت تورم بوده به این معنی که نرخ فروش شرکت افزایش یافته است.
 

این کارشناس بازار سهام اذعان داشت: از الان به بعد نیز دو موتور محرک بازار یعنی دلار و تورم قرار نیست تاثیر خاصی در بازار داشته باشد. بنابراین بازار وارد چالش می‌شود. اما استراتژی درست در مقطع فعلی چیست؟

وی ادامه داد: سهامداران باید سراغ شرکت‌هایی بروند که طبق ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند به این معنی که تولید خوبی دارند و قیمت‌های جهانی روی آن تاثیر می‌گذارد. به این معنا که این سهام بر وزن مولفه‌های جهانی رشد می‌کنند. قیمت جهانی کالاهایی از قبیل نفت، اوره و … طی ماه‌های گذشته در شرایط خوبی قرار داشتند. اگر این‌ها شرایط صعودی داشته باشند، می‌توانند تاثیر مثبت بر بازار بگذارند.

عصمت پناه در رابطه با معیار مهم در انتخاب سهام گفت: از آن سو فضا و روند بازار طوری شده که پول‌ها به سمت سهامی می‌رود که جریان پول بالایی دارند. در حال حاضر پول توجه زیادی به ارزش ذاتی نماد، گزارش‌های خوب شرکت‌ها و یا اخبار مثبتی چون مذاکرات ایران و آمریکا نمی‌کند. فضا بیشتر به سمت سهامی می‌رود که پول‌های بزرگ آن‌ها را حرکت می‌دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

  • ناشناس

    کدامروز بورس درست بوده که یکشنبه درست باشه

صفحه اول روزنامه ها