بیمه و تامین اجتماعی

قانون حمایت از خانواده در تامین اجتماعی به صورت جدی پیگیری می‌شود

صفحه اقتصاد – اگر بخش‌های مختلف سازمان تأمین اجتماعی با ابلاغ سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب فعالیت‌های ویژه‌ای را برای خود تعریف کردند، حوزه امور زنان و خانواده در رویکردهای خود با سندهای بالادستی بیشتری در ارتباط است.

به گفته شکیبا محبی‌تبار، مشاور امور زنان و خانواده مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی سیاست‌های کلی خانواده و تأمین اجتماعی، سند تحول دولت مردمی و قانون حمایت از خانواده قوانینی هستند که او و همکارانش با تمرکز بر آنها سعی در اجرای آن در بزرگترین سازمان بیمه‌گر کشور دارند. محبی‌تبار در گفت‌وگو با آتیه‌آنلاین به تلاش‌های صورت گرفته در این راستا پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

* حوزه امور بانوان و خانواده سازمان تأمین اجتماعی براساس چه اسناد بالادستی ماموریت های خود را تعریف کرده است؟

سیاست‌های کلی خانواده و تأمین‌اجتماعی ابلاغی مقام معظم رهبری، سند تحول دولت مردمی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مهم‌ترین اسناد بالادستی مدنظر هستند و با تمرکز بر آنها برنامه‌ها و سیاست‌های حوزه زنان و خانواده در سازمان تأمین اجتماعی دنبال می شود.

* چه برنامه‌ها و طرح‌هایی در راستای اجرای مواد قانون حمایت از زنان و خانواده تدوین و اجرایی شده است؟

در راستای اجرای ماده ۲۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، پوسترها و کتابچه‌های الکترونیکی با موضوع جوانی جمعیت تولید شد. ماده ۵۰ قانون جوانی جمعیت بر ترویج زایمان طبیعی تاکید دارد بنابراین برنامه عملیاتی و استراتژیکی مطابق با بندهای هفتگانه این ماده تدوین شد، همچنین در راستای اجرای ماده ۴۱ مشاوره‌های ناباروری به صورت میدانی با تأکید بر سبک زندگی ایرانی اسلامی در جریان است. براساس ماده ۲۰ قانون، برنامه‌هایی در تقدیر از مادران شاغل و بانوانی که اخیرا به جرگه متأهلین پیوستند در حال اجراست و شرکت در جلسات کارگروه تدوین آئین‌نامه اجرایی ماده ۲۱ قانون جوانی جمعیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پیگیری آن در ستاد ملی جمعیت نیز تداوم دارد.

* از سوی حوزه امور زنان و مشاوره چه برنامه‌هایی به منظور اجرای سیاستهای خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری کلید خورده است؟

همزمان که دستور اداری کارگروه‌های تخصصی کشوری در حوزه امور بانوان و خانواده به منظور تبیین شرح وظایف آنها صادر شد، اولین نشست کشوری کمیته تخصصی امور زنان، خانواده و جوانی جمعیت با حضور قائم مقام مدیرعامل و سایر نمایندگان مدعو در حوزه ستادی با محوریت موضوع پویش الگوی سوم زن مسلمان نیز برگزار شد. برنامه‌ریزی و هماهنگی‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌های مشاوره‌ای موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به منظور خدمات مشاوره و روانشناسی به بانوان همکار در راستای حمایت و تحکیم خانواده ایجاد شده است. در راستای ترویج رشته‌های ورزشی بانوان شاغل و بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی نیز نماینده تربیت بدنی بانوان حوزه امور زنان و خانواده تعیین شد که با حضور در المپیاد ورزشی همکاران و کارگران بازنشسته در بخش بانوان، از منتخبان و برندگان نیز تقدیر کند.

* پیرو ابلاغ سند سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی چه برنامه‌ها و طرح‌هایی در دستور کار حوزه مشاوره و زنان سازمان قرار گرفت؟

در آغاز راه، طرح پژوهشی اولیه پیگیری اجرایی‌سازی سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی با اولویت‌بخشی به بند هشت این سند در خصوص ارائه خدمات لازم به منظور تحکیم نهاد خانواده و فرزندآوری ارائه شد. همچنین پس از آن، علاوه بر برگزاری وبینارهای تخصصی بررسی جنبه‌های اقتصادی جمعیت با تمرکز بر آینده‌نگاری صندوق های بازنشستگی تأمین اجتماعی با همکاری موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، پیگیری درخواست‌های بیمه‌شدگان در حوزه معوق ماندن تکالیف قانونی در برابر آنها از سوی حوزه زنان و خانواده پیگیری شد.

* چه برنامه‌هایی در راستای تمرکز بر سند تحول دولت مردمی اجرا شده است؟

بررسی و امکان سنجی طرح بازآرایی تشکیلات حوزه بانوان و خانواده سازمان و بازدید میدانی از مراکز درمانی در معیت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از عمده‌ترین برنامه‌ها در این حوزه است. برنامه‌های مشترکی نیز با حوزه معاونت فرهنگی به منظور تشکیل جلسات کمیته عفاف و حجاب سازمان و سیاستگذاری و نظارت میدانی بر اجرای مصوبات در سطح شعب و مراکز درمانی نیز در دستور کار قرار دارد.

* ماموریت‌های کارگروه زنان، خانواده و جمعیت تحت نظر حوزه مشاوره و امور زنان وخانواده سازمان را تشریح کنید و تاکنون چه برنامه و طرح‌هایی را اجرا کرده است؟

پژوهش‌ها، وبینارها و تألیفات در حوزه مسائل زنان را دنبال می‌کند. در حال حاضر انجام پژوهش‌هایی در خصوص ارزیابی فرایند و تأثیر طرح بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش‌های نهادهای حمایتی و چالش‌های فرزندآوری زنان شاغل در سازمان تأمین اجتماعی در دست اقدام است. بررسی عدالت جنسیتی در اسناد بالادستی در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، بایسته‌های تحکیم خانواده مبتنی بر آینده‌پژوهی خانواده در ایران، ارزیابی سیاست‌های تشویقی حوزه فرزندآوری و ازدواج و نقش سازمان تأمین اجتماعی در این زمینه و همچنین بررسی عوامل مؤثر بر تجرد قطعی کارکنان سازمان تأمین اجتماعی نیز از دیگر مطالعات پژوهشی در دست انجام این کارگروه است.

* آیا این کارگروه عناوین دیگری برای پژوهش‌های آتی تعریف‌کرده است؟

راهکارهای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ایران در راستای سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی، بررسی باورها و انگاره‌های زنان خانه‌دار در جامعه نسبت به تأمین اجتماعی (در سطح کشور به تفکیک مناطق جغرافیایی و سن)، فرا تحلیل مطالعات و پژوهش‌های مرتبط با مسائل زنان و تأمین اجتماعی (مطالعات داخلی)، مطالعه و بررسی نوع خدمات مشاوره در راستای بهبود کیفیت زندگی کارمندان سازمان تأمین اجتماعی در عرصه‌های فردی، خانوادگی و شغلی و ادراک معانی خودشکوفایی در بین کارکنان زن سازمان تأمین اجتماعی از جمله عناوین پژوهشی پیش‌بینی شده برای سال آتی است.

* در زمینه تالیف‌کتاب و برگزاری وبینار و نشست چه اقداماتی انجام شده ‌است؟

تالیف کتاب‌های مجموعه قوانین و مقررات تامین اجتماعی زنان، حق زنان برای برخورداری از تأمین اجتماعی و حمایت اجتماعی و تحلیل حقوقی برخورداری زنان از مزایای بیمه‌های اجتماعی در حال انجام است. این کارگروه نیز در برگزاری وبینارها و نشست‌های بررسی‌تخصصی سالخوردگی جمعیت و افزایش هزینه‌های صندوق‌های بازنشستگی، اقتصاد جمعیت ناظر بر آینده صندوق‌های تأمین اجتماعی و پیامدهای اقتصادی سالخوردگی جمعیت با موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی مشارکت داشته است.

حوزه زنان و خانواده علاوه بر هماهنگی در برگزاری جشن نیلوفران آفتاب هشتم ویژه زنان شاغل، نشست مجمع ملی اندیشمندان و صاحبنظران حوزه جمعیت، دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری (وبیناری و ویدئوکنفرانسی) را با محوریت تبیین قانون جوانی جمعیت برای تمام مدیریت‌های درمان تأمین اجتماعی برگزار کرده است.

گفت‌وگو : مهین داوری

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا