صنعت و معدن

 عوامل افزایش آمار ترانزیت جاده‌ای کشور چه بود؟

عوامل افزایش آمار ترانزیت جاده‌ای کشور در سال  1400 اقدامات خیلی متنوع و هوشمند در توسعه ترانزیت و تسهیل روان‌سازی تردد از پایان‌های مرزی دنبال شد.

به گزارش پایگاه خبری صفحه اقتصاد،مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: از ابتدای سال جاری تا ابتدای آبان، کامیون‌هایی که از قلمرو کشور محمولات ترانزیتی را حمل کردند به ۲۴۰ هزار دستگاه رسید‌ و این رقمی بیش از‌ کل سال ۹۹ بود.

جواد هدایتی  با اشاره به افزایش آمار ترانزیتی کشور در سال جاری اظهار داشت: در سال 98 که شیوع کرونا در کشور نبود، تعداد 298 هزار دستگاه کامیون ترانزیتی‌ 6.6 میلیون تن‌ کالای ترانزیتی را در کشور جابه‌جا کردند.

* تردد 220 هزار دستگاه ناوگان و حمل 4.8 میلیون تن کالای ترانزیتی در سال 99

وی افزود: از اسفند 98 که با شیوع کرونا در کشور مواجه شدیم، در یک سری از کشورها، مرزها مسدود شد و در برخی کشورها، ترددهای تزانزیتی به حداقل رسید و این موضوع تا اواخر اردیبهشت 99 ادامه داشت،‌ از اوایل خرداد 99 با رایزنی‌های صورت گرفته و تعریف پروتکل‌ها به تدریج مرزها بازگشایی شد بنابراین در سال 99 که حدود 2 ماه انسداد مرزها را داشتیم،‌ تردد 220 هزار دستگاه ناوگان ترانزیتی و حمل 4.8 میلیون تن کالای ترانزیتی در کشور ثبت شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: بنابراین سال 99 با توجه به شیوع کرونا و انسداد برخی مرزها، آمار ترانزیتی در حوزه ناوگان کامیونی کاهشی بود ضمن آنکه تشدید شرایط تحریم نیز در این مدت بی‌تأثیر نبود.

* حمل 5.1 میلیون تن کالای ترانزیتی با ‌240 هزار کامیون تا آبان 1400

هدایتی گفت: از ابتدای سال جاری تا ابتدای آبان، کامیون‌هایی که از قلمرو کشور، محمولات ترانزیتی را حمل کردند به 240 هزار دستگاه رسید‌ و این رقمی بیش از‌ کل سال 99 بود، همچنین در این مدت ‌تناژ حمل شده نیز به رقم 5 میلیون و 100 هزار تن رسید‌ و بدین ترتیب در هفت ماهه 1400 بیش از سال 99 حمل محمولات ترانزیتی داشتیم.

* پیش‌بینی جابه‌جایی 9 میلیون تن کالای ترانزیتی جاده‌ای در سال 1400

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود اگر با همین روند افزایشی پیش برویم تا انتهای سال 1400 در بخش جاده‌ای به رقم ‌8.5 تا 9 میلیون تن حجم کالای ترانزیتی در بخش جاده‌ای برسیم.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بیان کرد: در هفت ماهه سال 99 تعداد 102 هزار کامیون ترانزیتی 2.2 میلیون تن و در هفت ماهه 98 تعداد 190 هزار کامیون 4.2 میلیون تن بار ترانزیتی جابه‌جا کردند، بنابراین در هفت ماهه 1400 به نسبت سال 98 که سال بدون کرونا‌ و بدون محدودیت رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها بوده است‌ رشد داشته‌ایم.

هدایتی گفت:‌ در هفت ماهه 1400 نسبت به هفت ماهه 99 میزان 132 درصد در تعداد ناوگان ترانزیتی افزایش داریم و 128 درصد در تناژ، افزایش اعمال شده است، یعنی حدوداً در ناوگان و تناژ ترانزیتی در این هفت ماه نسبت به 99 رشد داشته‌ایم و این نشان می‌دهد با وجود شرایط تحریم این ارقام محقق شده است، البته این در حالی است که هنوز مرزهای ترکمنستان باز نشده است تا به صورت کامل و عادی تردد انجام شود، حتی مرزهای افغانستان تحت تأثیر حضور مقطعی طالبان بوده است و با تمام این شرایط افزایش 130 درصدی نسبت به پارسال محقق شد و نسبت به هفت ماهه 98 در تعداد ناوگان 28 درصد و در تناژ 20 درصد افزایش میزان کالای ترانزیتی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین در مهر 1400 نسبت به مهر 99 میزان 107 درصد رشد تعداد کامیون‌های ترانزیتی را داریم، ما در روند صعودی در این حوزه قرار داریم و در مهرماه امسال به 41 هزار و 500 دستگاه کامیون ترانزیتی رسیدیم که این رقم در چند سال گذشته بی‌سابقه بوده است،‌ در سال 98 فقط در ‌یک ماه 31 هزار و 800 دستگاه کامیون داشتیم که آن هم در اردیبهشت 98 بود اما امسال در مهرماه به رقم 41 هزار و 500 دستگاه رسیدیم و مهر 1400 نسبت به مهر 98 از 24 هزار و 500 دستگاه به 41 هزار و 500 دستگاه کامیون ترانزیتی رسیدیم که رشد 70درصدی را ثبت کرده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بیان کرد: وضعیتی روشن، شفاف و روبه رشد در حوزه ترانزیت جاده‌ای شاهد هستیم و پیش‌بینی می‌شود که اگر با همین شیوه پیش برویم تا پایان سال به رقم 8.5 تا 9 میلیون تن کالای ترانزیتی می‌رسیم.

هدایتی در پاسخ به این سؤال که مشوق‌های جذب بارهای ترانزیتی در رقابت با کریدورهای رقیب چه مواردی است؟ گفت: چند عامل اصلی وجود دارد، پس از آنکه سال گذشته مدیریت پایانه‌‌های مرزی به وزارت راه و شهرسازی سپرده شد از دی‌ماه سال گذشته بود که اقدامات خیلی متنوع و هوشمند در توسعه ترانزیت و تسهیل روان‌سازی تردد از پایان‌های مرزی دنبال شد، تسهیل تردد صورت گرفت ‌در واقع هر گونه توقف یعنی هزینه و رقابت در بحث بین‌المللی براساس سنت‌ها است، اما این شرایطی که پیگیری شد سعی کردیم شرایطی تسهیل و روان‌کننده در پایانه‌های مرزی ایجاد کنیم و این در انتخاب تجار مؤثر بوده است.

وی با بیان اینکه پس از شیوع کرونا نرخ کرایه حمل دریایی 2.5 تا 3 برابر شد، پیش از کرونا حمل و نقل دریایی به عنوان حمل‌ونقل انبوه و ارزان شناخته می‌شد و تجارت عمده دنیا در حوزه دریایی بود اما امروز با این افزایش قیمت حمل دریایی استفاده از کریدورهای زمینی توجیه‌پذیرتر شده است و استقبال از قلمرو ما به شدت افزایش یافته است.

منبع: فارس

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا