تقویم

روز حزیران در سال 1402 چه روزی است؟

در این مطلب از صفحه اقتصاد به توضیحاتی درباره روز حزیران در سال 1402 چه روزی است؟ خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

در لغت نامه دهخدا در ذیل لغت حزیران توضیحات زیر آمده است:

حزیران: [ح] (اِ) نام ماه نهم است از سال رومیان و نام روز اول تابستان هم هست. (برهان قاطع) ماه اول تابستان. (شرفنامه منیری ) (السامی فی الاسامی) و آن سی روز است. سرطان، تیر.

ابن بطوطة گوید: و اول ابتداء زیادته [زیادة النیل] فی حزیران و هو یونیة – انتهی. ماه اول تابستان از سال رومی. ماه نهم است از سال رومیان و آن ماه آخر بهار است. (صحاح الفرس) ماه نهم از سال سریانی و ششم فرنگی، میان ایار و تموز مطابق اول تابستان است مطابق سرطان و تیرماه جلالی.

و صاحب غیاث اللغة گوید: ماه نهم از سال رومیان است و آن مطابق ماه خرداد باشد با اندک تفاوت. اول آن مطابق با اول یونماه قیصری و سیزدهم ژوئن فرانسوی است.

در ادب فارسى از حزیران به عنوان یك ماه تابستانى و همراه با گرماى شدید یاد شده است.

حزيران به معنای خوشه كَندم كه هنكام دروی آنست می باشد.

در کتاب طب الرضا نوشته امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در مورد این ماه آمده است: حزيران سى و يك روز است، در اين ماه غلبه بلغم و خون از ميان ميرود و دوره استيلاى مره صفرا روى مى‌آورد در اين ماه نيز از رنج و زحمت بسيار نهى شده و از خوردن گوشت هاى چرب و زياده‌روى در مصرف گوشت و بوئيدن مشك و عنبر منع كرده‌اند.

خوردن سبزی هاى خنك مانند كاسنى و خرفه و خيار گل بسر و خيار چنبر و شير خشت و ميوه‌هاى مرطوب و مصرف ترشي ها و گوشت بره شش ماهه و هفت ماهه تا يك ساله و گوشت بز يك ساله و مرغ هاى خانگى و طيهو و دراج و شير گاو و ماهى تازه بسيار لازم و نافع است.

به طور کلی اگر بخواهیم مشخص کنیم که چه روزهایی برای حجامت خوب است باید گفت که روزهای مناسب حجامت شامل روزهای ۱۲ تا ۱۵، روزهای ۱۷،۱۹،۲۱ و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می‌شود. روزهای خاص و ویژه برای حجامت شامل

روزهای ۷ و ۱۴ ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق ۳۰ خرداد و ۶ تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با ۲۹ خرداد و ۵ تیر است.
اولین سه شنبه ماه رومی آذار (۲۹ اسفند ماه)
روزهای سه شنبه ای که مصادف با ۱۷، ۱۹ یا ۲۱ ماه قمری می شود. (۱۶ خرداد، ۱۷ مرداد، ۱۴ شهریور، ۱۱ مهر، ۱۴ آذر، ۱۲ دی، ۸ و ۲۹ اسفند)

روز حزیران در سال 1402

در این باره امام صادق (ع ) فرمودند: ” در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم یعنی به عبارتی ۷ روز بعد می توان حجامت انجام داد. “

حجامت یک روش درمانی سنتی در طب اسلامی است که فواید فراوانی برای بهبود برخی از بیماری ها دارد! حجامت ، یک رفتار درمانی است که از وحی نشئت گرفته و در مرتبه عالی عروج رسول گرامی اسلام (ص) در شب معراج به ایشان بر انجام آن تأکید شده است؛ بنابراین رفتار درمانی حجامت یک امر آمیخته با مبانی وحی و همراه با معنویت است که با سرشت انسان سازگار بوده است و اجرای آن در بر گیرنده سلامت جسم و روح انسان است.

دقت داشته باشید مطالعات زیادی در مورد اثرات درمانی حجامت در برخی از بیماری ها از قبیل آکنه، یبوست، درد، سرفه و آسم، کهیر، تب یونجه، میگرن، ضایعات هرپسی پوست، برونشیت آسماتیک مزمن، کاهش سطح LDL در کشورهای دیگر و همچنین ایران انجام شده است و منافع آن برای بیماران به اثبات رسیده است.

در مطالعه ای که توسط Ahmed و همکاران در سال ۲۰۰۵ میلادی در کشور مصر انجام شده بود، اضافه کردن حجامت به درمان استاندارد آرتریت روماتوئید سبب افزایش بهبود کلینیکی و پارامترهای ایمونولوژیکی شده بود و نشان داده بود که حجامت در کاهش درد بیماری های مختلف ، موثر است. در مطالعه دیگری که در ۲۰۱۲ میلادی در تورنتو کانادا انجام شده بود، اثبات کرد که حجامت علاوه بر کاهش درد در بیماران هرپس زوستری ، در بهبود کیفیت زندگی و همچنین دپرشن این بیماران نیز موثر است!

حجامت با کاهش غلظت خون تراکم سلولی را در مویرگ ‌ها کاهش می دهد، اکسیژن ‌رسانی را بهبود می بخشد و بار قلب و ریه را تعدیل می ‌کند. حجامت با تصفیه خون، مواد زائد، مضر و مسموم را از خون خارج می ‌کند! حجامت با کاهش فاکتورهای موثر در سکته ‌های مغزی و قلبی نقش پیشگیری از این بیماری‌ ها را دارد (خصوصا با کاهش میزان آهن خون؛ چرا که آهن اضافی خون از جمله مهم ترین پارامترهای موثر در سکته مغزی و قلبی است).

براساس گفته های برخی از متخصصان طب سنتی ، حجامت از سنین نوزادی به خصوص در نوزادانی ‏که از زردی رنج می برند تا افراد ۸۰ تا ۹۰ سال بسیار مفید است! و می توان برای همه مورد استفاده قرار گیرد؛ به جز شرایط خاصی که فرد در مراجعه به متخصص حجامت و پزشک باید مطرح کند تا در صورت مضر بودن این روش انجام نشود.

روز حزیران در سال 1402

چند نکته در مورد زمان حجامت:

در اول ماه اخلاط هنوز حرکت نکردن و در آخر ماه اخلاط ساکن است به همین دلیل در اوایل و اواخر ماه قمری نباید حجامت کرد
ابن ماسویه میگوید: جالینوس از حجامت در زمان غلبه نور ماه نهی کرده است و فرموده:
برای حجامت باید صبر کرد تا نور ماه آغاز نقصانی کند و آن شانزدهم و هفدهم ماه قمری است.

تا زمانی که علامت های غلبه خون ظاهر نشده نباید حجامت کرد

عادت به انجام حجامت ماهانه خوب نیست

بعد از حمام نباید حجامت کرد مگر شخص غلظت خون داشته باشد که باید بعد از حمام یکساعت استراحت کند و سپس حجامت کند.

بهترین ساعت حجامت 2 الی 3 ساعت بعد از طلوع خورشید است.

هنگام حجامت حداقل باید 2 ساعت از غذا خوردن گذشته باشد.

با شکم خالی حجامت نکنید.

دوازده ساعت قبل و بعد، از مصرف ماهی، تخم مرغ، شیر، لبنیات، ترشی جات، شوری، عدس، بادمجان و مواد سودازا پرهیز کنید.

دوازده ساعت قبل و بعد حجامت، فعالیت سنگین، ورزش، نزدیکی و سیگار ممنوع است.

خانم ها در ایام عادت ماهانه و بارداری از انجام حجامت خودداری کنند.

هفتم حزیران چه روزی است؟

یک متخصص طب سنتی در خصوص هفتم حزیران و علت حجامت در این روز توضیح داد.

دکتر غلام رضا کرد افشانی ، ماه حزیران ماه نهم از ماه های رومی است که پس از ماه ایار استدر میان ماه های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می کنند که یکی از این چهار ماه حزیران می­باشد که بهترین زمان برای حجامت بر اساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) همین ماه رومی حزیران است.

این متخصص طب سنتی افزود:بر اساس تقویم نجومی آغاز حزیران تقریباً از روز هشتاد و چهارم نوروز محاسبه می شود در این باره امام صادق (ع ) فرمودند: در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم یعنی به عبارتی 7 روز بعد می توان حجامت انجام داد.

وی عنوان کرد: طبق تقویم شمسی ماه حزیران 26 خرداد الی 23 تیرماه است که این روز یعنی هفتم حزیران 30 خرداد می شود.

وی در مورد ارائه نظر غیر علمی پیرامون حجامت نیز گفت:کسانی که حجامت را رد می کنند در واقع اطلاعات علمی بر اساس مقالات در سایت های معتبر جهانی ندارند.

کرد افشاری ادامه داد:مطالعات زيادي در مورد اثرات درماني حجامت در برخي از بيماريها از قبيل آكنه، يبوست، درد، سرفه و آسم، كهير، تب يونجه، ميگرن، ضايعات هرپسي پوست، برونشيت آسماتيك مزمن، کاهش سطح LDL در كشور هاي ديگر (اكثر مطالعات خارجي به زبان چيني منتشر شده است) و ايران انجام شده و منافع آن برای بیماران به اثبات رسيده است.

وی تصریح کرد:در مطالعه اي که توسط Ahmed و همکاران در سال 2005 در کشور مصر انجام شده بود اضافه کردن حجامت به درمان استاندارد آرتريت روماتوئيد سبب افزايش بهبود کلينيکي و پارامترهاي ايمونولوژيکي شده و نشان داده که حجامت در کاهش درد بیماریهای مختلف مؤثر است.

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد:یک systematic review دیگر در سال 2010 در مورد تأثیر حجامت در درمان هرپس زوستر انجام شده که تاثیر حجامت را در آن تایید کرده است در مطالعهدیگری که در 2012 در تورنتو کانادا انجام شده، اثبات شده است که حجامت علاوه بر کاهش درد در بیماران هرپس زوستری در بهبود کیفیت زندگی و همچنین دپرشن این بیماران نیز مؤثر است.

وی گفت:در تحقیقات دیگری در مورد تأثیر حجامت بر کاهش درد، اشاره می کند اگرچه اکثر مطالعات بر تأثیر حجامت تأکید دارند ولی مطالعات از نظر کیفیت تحقیق، در درجه پائین قرار دارند و برای اثبات این مورد باید مطالعات جدید با متدولوژی قوی تر انجام شود.

کردافشاری عنوان کرد: یک systematic review در مورد تاثیر حجامت در فشار خون و دیگری در مورد تأثیر حجامت در بازتوانی بیماران CVA (سکته مغزی) بیان داشتند که شواهد کافی برای اثبات کارآیی حجامت در این بیماریها وجود ندارند.

وی افزود:در مورد RCTتاثیر حجامت در کاهش علائم سندرم کارپال تونل در آلمان انجام شده و همچنین یک RCT در کرمانشاه در درمان بیماران با کمردرد غیراختصاصی و RCT دیگری در مورد سردردهای تنشی و میگرنی در همان دانشگاه انجام شده که همگی بر تاثیر حجامت در درمان این بیماریها تاکید داشتند.

این متخصص خاطرنشان کرد:تحقیقی نشان می دهد وقتی از حجامت براي برداشتن گرافت در بيماران دچار برص(ویتیلیگو) استفاده گرديده است نتایج بهتری حاصل گردیده است همچنین طبق تحقیقات، بيماران مبتلا به استئوآرتريت از حجامت سود برده و درد آنها كاهش مي يابد.

وی گفت:آنچه که در سایر کشورها به عنوان Phlebotomy یا Blood letting انجام می شود از نظر نحوه انجام با فصد ایرانی کمی تفاوت دارد. با این وجود تحقیقات صورت گرفته در دنیا در مورد فصد نیز بیانگر کارایی این روش درمانی در درمان اغلب بیماریهای خونی می باشد در حالیکه در طب سنتی ایران فصد در درمان بسیاری از بیماریها کاربرد دارد.

وی همچنین اظهار داشت:در تحقیق دیگری با انجام فصد و خروج خون به میزان  mg/kg6هر 2 هفته یکبار، در بیماران تالاسمی بعد از پیوند مغز استخوان از عوارض این بیماری کاسته است و فصد را به عنوان درمان ایمن، کارا و پرکاربرد معرفی کرده است.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا