تقویم

روز جهانی تئاتر در سال 1402 چه روزی است؟

در این مطلب از پایگاه خبری صفحه اقتصاد ، توضیحاتی درباره روز جهانی تئاتر در سال1402 خواهیم داشت! با ما همراه باشید. روز جهانی تئاتر برای دوستداران هنرهای نمایشی بسیار حائز اهمیت می باشد ، از این رو در این مطلب تاریخ دقیق روز تئاتر در سال 1402 را مورد بررسی قرار داده ایم .

 روز جهانی تئاتر در سال 1402

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم شمسی برابر است با :

دوشنبه روز ۷ ماه فروردین سال 1402

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم قمری برابر است با :

روز 5 ماه رمضان سال 1444

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم میلادی برابر است با :

روز ۲۷ ماه مارس سال 2023

 روز جهانی تئاتر در سال ۱۴۰۱ چه روزی است ؟

علت نامگذاری روز جهانی تئاتر :

با پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان روز جهانی تئاتر گرامی داشته می‌شود.

در سال ۱۹۶۱ میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در ‘هلسینکی’ فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد.

این طرح در نهمین کنگره جهانی (آی تی آی) در شهر ‘وین’ پایتخت اتریش با پیشنهاد ‘آروی کی وی ما’ (Arvi Kivimaa) رئیس آن زمان (آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یک طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید.

از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراکز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) که متشکل از بیش از ۱۰۰ عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می کنند.

پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می‌شود و به تأثیر و تقابلتئاتر در عرصه بین‌المللی اختصاص دارد.

ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا و… از جمله افرادی بودند که پیام روز جهانی تئاتر را نوشته‌اند. پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۱ توسط جسیکا کاوا، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر نوشته شده‌است.

شهرت وی در عرصه بین‌المللی نه به دلیل داشتن مدرک دکترا در رشته تئاتر و انجام پژوهش‌های بسیار در این زمینه، بلکه به دلیل فعالیت‌های بشر دوستانه او است.

در سال ۲۰۱۳ این انستیتو با انتشار ویدئویی به زبان‌های مختلف این روز را گرامی داشت. پیام سال ۲۰۱۳ توسط داریو فو نوشته شده و توسط بازیگران و کارگردانان و نویسندگان مشهور کشورهای مختلف به زبان محلی شان خوانده شده‌است. روز جهانی تئاتر در سال ۱۴۰۱ چه روزی است ؟

روز تئاتر در ایران

در ایران همه ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ ۹ تا ۱۵ اردیبهشت ماه، به عنوان جشن ‘اردیبهشت تئاتر ایران’ برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان آن در سراسر کشور برگزار می شود.

در ایران ۷ فروردین را روز ملی هنر های نمایشی میدانند و به جای روز جهانی تئاتر این روز در ایران جشن گرفته میشود.

 

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا