کشاورزی و دامداری

چه تعداد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی استان تهران تخریب شده است؟ 

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: امسال تاکنون ۴ هزار و ۶۴۳ مورد ساخت و ساز غیرمجاز از سوی دستگاه قضایی قلع و قمع شده است.
به گزارش صفحه اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، «جبرئیل برادری» در پیامی به مناسبت ۵ دسامبر، “روز جهانی خاک”، این عنصر اصلی تامین‌کننده امنیت غذایی و ارثیه‌ای برای نسل آینده را گرامی داشت.
در متن پیام آمده است: روز جهانی خاک فرصتی است برای آگاهی بخشی عمومی درباره ضرورت‌های حفظ خاک و زمین‌های کشاورزی، تشریح خطرات ناشی از آلودگی، فرسایش و تغییر کاربری و تخریب خاک به عنوان یکی از ارکان محیط زیست و کشاورزی، آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و اقشار مختلف، بررسی چالش‌ها و معضلات گوناگون پیش روی این عنصر حیاتی و ارائه راهکارهای عملی و علمی برای حفاظت از خاک.

به منظور ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از نابودی آن در سال ۲۰۰۲ بر اساس پیشنهاد اتحادیه جهانی علوم خاک و از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، روز پنجم دسامبر به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شد تا اهمیت خاک را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای طبیعت و ایفاکننده نقش اساسی در حیات انسان از نظر سهم مؤثر در امنیت غذایی، تأمین آب سالم، تنظیم هوا و سایر کارکردهای زیست‌محیطی خاک به بشر گوشزد کند؛ چراکه برای تشکیل هر سانتی‌متر خاک، این منبع ارزشمند حیات، به طور متوسط حدود ۳۰۰ سال زمان نیاز است که این مدت در مقایسه با عمر یک انسان بسیار زیاد است و به همین علت خاک به‌عنوان یکی از منابع غیر قابل تجدید در نظر گرفته می‌شود.

حال آنکه این منبع ارزشمند خدادادی در استان تهران به واسطه ساخت و سازهای غیرمجاز هر روزه تهدید می‌شود؛ حدود ۸ هزار مورد تغییر کاربری‌های غیرمجاز طی ۸ماهه نخست امسال در استان تهران شناسایی شده است که تا نیمه آبان‌ماه ۴۶۴۳ مورد به مساحت ۵۹ هکتار با احکام صادره از سوی دستگاه قضایی قلع و قمع شده است.

علی‌رغم مبارزه گسترده با پدیده شوم زمین‌خواری، نیاز به فرهنگ‌سازی و پیشگیری از هرگونه تغییر کاربری امروزه به دلیل اهمیت بالای امنیت غذایی بیش از پیش احساس می‌شود.

این بزرگداشت نیز با هدف گسترش توجه جامعه به اهمیت موضوع خاک، آگاهی بخشی عمومی درباره ضرورت‌های حفظ و جلوگیری از آلودگی، فرسایش و تخریب و تغییر کاربری خاک و ترویج روش‌های بهره‌برداری بهینه از آن صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا