ارزهای دیجیتالرپورتاژ آگهی

طلا یا ارز دیجیتال؟ بهترین انتخاب در سال 1402

طلا یا بیت کوین؟ بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری در سال 1402

طلا بخریم یا بیت کوین؟

در این مقاله می خواهیم در مورد سرمایه گذاری پاسخ دهیم و آن چیزی نیست جز ارز دیجیتال یا طلا، کدام یک از این دو می تواند بهترین سرمایه گذاری در سال 1402  را برای ما به ارمغان آورد و با سرمایه گذاری در کدام یک می توانیم سود بیشتری کسب کنیم؟

سرمایه‌گذاران به طلا و ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه‌گذاری‌ های جایگزین برای حفظ ارزش و امنیت پول خود روی آورده‌اند. اما ارز دیجیتال یا طلا، کدام بهتر است و این دو را چگونه می‌توان با هم مقایسه کرد؟ مزایا و معایب هرکدام چیست و آیا سرمایه گذار باید یکی را نسبت به دیگری برای سرمایه گذاری ارجحیت دهد؟

انواع مختلف ارز دیجیتال

قبل از پرداختن به موضوع ارز دیجیتال یا طلا اجازه دهید با کلیت انواع مختلف ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم. ابتدا اجازه دهید مشخص کنیم که انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد.

هزاران پروژه مختلف ارزهای دیجیتال فعال وجود دارد. همچنین پروژه های تازه ایجاد شده همیشه در حال ظهور هستند که سبب می‌شود این تعداد بیشتر شود. اما تعداد انگشت شماری از بازیگران مهم به عنوان ارزهای مؤثر همانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو و … به رسمیت شناخته شده اند. صدها پروژه نیز وجود دارند که به سختی روز روشن را دیده اند و نتوانستند مانند بزرگان بازار عملکردی موفق داشته باشند.

به همین دلیل، همه ارزهای دیجیتال را نمی‌توان با هم در یک دسته قرار داد. برخی از کوین ها ریسک بیشتر و نقدینگی کمتری نسبت به بقیه دارند. برخی از آنها پتانسیل رشد بسیار بیشتری نسبت به دیگر ارزها دارند. زمانی که خواهان پاسخ به سوال ارز دیجیتال یا طلا هستید و آن ها را باهم مقایسه می نمایید باید این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی مزایایی که ارزهای معروف همچون بیت کوین دارد برخی دیگر از کوین ها از آن ها بی بهره هستند. یکی از بازارهایی که سرمایه گذاران برای خرید طلا و یا ارز دیجیتال می توانند به آن مراجعه کنند می تواند بازار فارکس باشد.
جهت آشنایی با این بازار می توانید در دوره فارکس شرکت کنید.

آموزش دوره فارکس

بیت کوین یا طلا

همانطور که در بالا گفته شد برآنیم که برای مقایسه دقیق تر بین این دو به جای اینکه کل ارزهای دیجیتال را در نظر بگیریم از بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال استفاده کنیم و برای پاسخ جامع به ارز دیجیتال یا طلا، بیت کوین را با طلا مقایسه کنیم تا در نهایت به پاسخی دقیق و قابل فهم تر برای این سوال برسیم.

بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین می تواند ما را برای درک بهتری از ارز دیجیتال یا طلا، بسیار یاری برساند. به این شکل ما یک مقایسه یک به یک داریم اما در مورد تمامی ارزهای دیجیتال این گونه نیست. بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد، فناوری غیرمتمرکز به کار رفته در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال عصر جدیدی را در امور مالی و سرمایه گذاری آغاز کرد. در ابتدا، این ارزهای دیجیتال تنها برای تعداد کمی از علاقه مندان به سرمایه گذاری جذاب بودند و اکثراً طلا را ترجیح می‌دادند.

زمانی که همه‌گیری کووید 19 شروع شد به تعطیلی اقتصادهای بسیاری در سراسر جهان در سال 2020 منجر شد. دلالان و سرمایه‌گذاران متوجه شدند که ارزش بیت‌کوین در کنار ارزش سهام کاهش نمی‌یابد. پس شروع به سرمایه گذاری های کلان در آن کردند. سرمایه‌گذاران نهادی به دنبال راه‌هایی برای ایجاد ابزارهای سرمایه‌گذاری و کسب سودهای نجومی از آن بودند و قیمت بیت کوین و کل ارزهای دیجیتال افزایش یافت به شکلی که تا آوریل 2021، قیمت هر بیت‌کوین به 61000 دلار رسید.

طلا از نظر تاریخی در طول اصلاحات بازارهای مالی عملکرد خوبی دارد زیرا ارزش خود را حفظ می کند. قیمت آن تقریباً ثابت باقی می ماند، سپس با اضافه شدن سرمایه گذاران از سهام به طلا در صورت وجود تهدید رکود بازار سهام، تمایل به افزایش قیمت دارد. این باعث می شود که طلا را به عنوان یک پوشش محافظتی – سرمایه گذاری که در برابر اصلاحات یا رکود بازار بسیار موفق عمل می‌کند دانست.

یکی از روش های معامله گری در بازار ارز دیجیتال استفاده از سبک های تحلیلی کاربردی و راحت مثل پرایس اکشن ICT، البروکس یا RTM است.

تفاوت های ارز دیجیتال و طلا

بیایید با هم به مهمترین تفاوت های ارز دیجیتال با طلا بپردازیم تا بتوانیم پاسخی دقیق به سوال “ارز دیجیتال یا طلا؟”  بدهیم.

قوانین و مقررات راهبردی ارز دیجیتال و طلا

اگرچه طلا به عنوان یک دارایی آزادانه در نظر گرفته می شود، اما به شدت تحت نظارت است. این دارایی نسبتاً مطمئنی است، زیرا جعل آن تقریباً غیرممکن است، اما حفظ و نگهداری طلا به صورت فیزیکی چالش برانگیز است و حتی ذخیره ایمن آن دشوارتر است. علاوه بر این، در صورت خرید طلای فیزیکی، باید از طریق یک کارگزار یا فروشنده مجاز مراجعه کنید.

حداقل در حال حاضر، کریپتوکارنسی قوانین و مقررات بسیار کمتری از طلا برای پیروی دارد. بنابراین به طور طبیعی، این باعث می شود که برای بعضی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال بسیار جذاب تر باشید، زیرا استفاده و سرمایه گذاری در آن راحت تر است.

کاربرد های عملی ارز دیجیتال و طلا

به دلیل خواص رسانایی و چکش خواری آن طلا کاربرد عملی دارد وعنصر عالی برای گنجاندن در بسیاری از فناوری ها است. در واقع، احتمالاً مقدار قابل توجهی طلا در گوشی هوشمند شما و همچنین در هر دستگاهی که برای خواندن این مقاله استفاده می کنید، وجود دارد. کریپتوکارنسی ارزش عملی خاصی ندارد. یک توکن دیجیتالی است که هدف اصلی آن عملکرد به عنوان ارز است. بنابراین این یک نکته مثبت برای طلا در بطن سوال ارز دیجیتال یا طلا محسوب می‌شود.

میزان نقد شوندگی ارز دیجیتال و طلا

در مورد برخی از کوین های بزرگ‌تر و معروف، سرمایه‌گذاران مقادیر بالایی از نقدینگی را مشاهده می‌کنند و می‌توانند هر زمانی که بخواهند معامله انجام دهند و ارز دیجیتال خود را نقد کنند. اما طلا یک دارایی با نقدینگی بالا در نظر گرفته می شود، به این معنی که اگر بخواهید طلای خود را بفروشید، به راحتی می توانید آنها را نقد کنید. نقدینگی ارزهای دیجیتال متفاوت است.

اما در مورد کوین های کوچکتر و جدیدتر، نقدینگی حداقل است و این موضوع باعث دشوار شدن فرآیند نقد کردن آن ها می‌شود. پس کاربران با استفاده از این تفاوت نیز می توانند به جواب اصلی ارز دیجیتال یا طلا نزدیکتر شوند.

میزان نوسان قیمتی ارز دیجیتال و طلا

هم طلا و هم کریپتو دوره‌های نوسانی دارند. با این حال، طلا به دلیل سابقه طولانی آن دارایی با ثبات تری است. مردم قرن ها برای درک ارزش طلا فرصت داشته اند و ما سوابق تاریخی دقیقی از قیمت طلا داریم تا به ما در درک نوسانات آن کمک کند. کریپتوکارنسی به ویژه در روزهای اولیه عرضه یک کوین جدید، به شدت نوسان دارد.

 

ارز دیجیتال و طلا

شباهت های ارز دیجیتال و طلا

حال که عملکرد هر دو را در طول یک مدت مشابه با یکدیگر مقایسه کردیم می توانیم راحت تر به سوال ارز دیجیتال یا طلا پاسخ دهیم، اما این را بدانید که شباهت های بیت ارز دیجیتال و طلا نیز وجود دارد که لازم است این شباهت ها را نیز بررسی کنیم.

نوسان قیمتی ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال و طلا هر دو در طول زمان در نوسان هستند. شما می توانید هر زمان که بخواهید از عملکرد طلا در بازار فعلی مطلع شوید، قیمت لحظه ای طلا را جستجو کنید و هر زمان که بخواهید می توانید قیمت ارزهای دیجیتال را دنبال کنید. البته قیمت هر دو دسته دارایی به دلایل مختلفی در نوسان است اما یکی از شباهت های ارز دیجیتال و طلا همین نوسانات قیمتی است. همین نوسانات ارز دیجیتال است که می تواند افراد را به درآمد دلاری مناسبی برساند.

قیمت طلا ممکن است به دلیل نوسانات بازار یا گزارش‌هایی مبنی بر کمبود جدید افزایش یابد. از سوی دیگر، ممکن است ارز دیجیتال افزایش قیمت داشته باشد زیرا ممکن است یک تأثیرگذار رسانه اجتماعی همانند ایلان ماسک آن را توصیه کرده باشد. یا به این دلیل که سرمایه گذاران بیشتری در آن سرمایه گذاری کرده باشند اما این نکته را بدانید پیش‌بینی نوسانات قیمت هر یک از این سرمایه‌گذاری‌ها بسیار دشوار است.

محدود بودن ماهیت ارز دیجیتال

Finite Nature یکی دیگر از شباهت هایی است که بین این دو وجود دارد و برای نزدیک شدن به پاسخ ارز دیجیتال یا طلا باید با آن آشنا شویم هر دو است. سرمایه گذاران طلا اغلب به فلزات گرانبها روی می آورند زیرا می دانند که فلزات گرانبها محدود هستند. ارز دیجیتال نیز تمایل دارد ارزش خود را از عرضه محدود طبیعی خود بدست آورد. اگر در حیاط خانه‌هایمان درخت‌های پول واقعی وجود داشت و می‌توانستیم هر چقدر که می‌خواهیم پول جمع کنیم، ارزش پول به شدت پایین می‌آمد.

از آنجایی که طلا و ارزهای دیجیتال (حداقل اکثر ارزهای دیجیتال) هر دو از نظر ماهیت محدود هستند، ارزش بالایی دارند و به عنوان یک محافظ عالی در برابر تورم عمل می کنند.

کاربرد های مشابه طلا و ارز دیجیتال

بیشتر موسسات پول نقد را بیشتر از ارز دیجیتال یا طلا می‌پذیرند. اما، به طور فرضی می توانید از هر کدام برای تبادل با افراد دیگر استفاده کنید با این حال طلا و ارز دیجیتال هر دو روش قابل قبولی برای پرداخت هستند.

به دلیل اینکه طلا سنتی تر است و شهرت کلی بهتری دارد، ممکن است نرخ پذیرش بالاتری داشته باشد. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از افراد و سازمان‌ها در حال رشد هستند که ارز دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت می‌پذیرند. دقت به این نکته می تواند انتخاب شما مابین ارز دیجیتال یا طلا را آسان تر کند، اما بدانید که هر دو قابلیت استفاده بسیار بالایی را دارند.

ارز دیجیتال و طلا هر دو غیر متمرکز هستند.

ارزهای دیجیتال، به دلیل استفاده از فناوری بلاکچین غیرمتمرکز است. برای عملکرد به جای دستورات یک مدیر یا هیئت مدیره، به سیستمی متشکل از هزاران، اگر نگوییم میلیون ها کاربر متکی است. همچنین سیستم بلاکچین به طور کامل دخالت بانک‌های مرکزی و دولت‌ها را حذف می نماید و با استفاده از آن تمامی تراکنشات مستقل عمل کند.

طلا را می توان به طور مشابه با ارز دیجیتال، غیرمتمرکز در نظر گرفت، زیرا مستقیماً توسط یک یا چند دولت کنترل نمی شود. یکی دیگر از جنبه هایی که ما را به سوال ارز دیجیتال یا طلا و اینکه آیا این دو سرمایه گذاری های مشابه هستند همین موضوع غیر متمرکز بودن است.

برگزاری دوره های آموزش خصوصی ارز دیجیتال توسط همیار کریپتو

آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا طلا؟ بهترین انتخاب سال 1402

ارز دیجیتال یا طلا، هر کدام دارای نقاط ضعف و قدرت مختص به خود هستند و هر سرمایه گذاری باید بسته به نیازهای خود و شرایطی که هر یک از آن ها دارند در زمان سرمایه گذاری بتواند تصمیم درستی بگیرد مثلا باید بدانیم که کدام ارز دیجیتال را مد نظر داریم، زیرا هر ارز دیجیتال نقاط قوت و ضعف خود را نشان می دهد.

اما با توجه به تفاوت های ذکر شده مابین این دو و میزان تحمل ریسک، اهداف بلند مدت و باقی شرایط موجود، هر سرمایه گذاری می تواند بهترین انتخاب را مابین سرمایه گذاری ارز دیجیتال یا طلا داشته باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با یک سوال مهم یعنی ارز دیجیتال یا طلا صحبت کرده ایم، تفاوت‌ها و شباهت های این دو دارایی بزرگ را بررسی کردیم تا در انتخاب شما بین ارز دیجیتال یا طلا بتوانیم کمکی کرده باشیم، اما همانطور که گفتیم حتی با بررسی شباهت ها و تفاوت های این دو و حتی مزایا و معایب هر کدام از آن ها انتخاب کاملا درست از میان ارز دیجیتال یا طلا کمی دشوار است و نمی توان با قاطعیت گفت ارز دیجیتال بهتر است یا طلا.

اما شما می توانید با توجه به شرایطی که دارید، درک درست شباهت ها و تفاوت های این دو و اهداف و تحمل ریسکی که برای یک سرمایه گذاری دارید انتخاب درستی از بین ارز دیجیتال ( کانال سیگنال رایگان ) یا طلا داشته باشید و یک سرمایه گذاری درست، هوشمند و سودده را انجام دهید.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا