ارزهای دیجیتالرپورتاژ آگهی

زمان‌های طلایی در بازار فارکس را بشناسید!

فارکس یک بازار جهانی برای مبادلات روی ارزهای مختلف بین‌المللی است. این معاملات که از خرید و فروش ارزها با هدف سود بردن از نوسانات نرخ مبادله بین جفت ارزها تشکیل شده است، در 24 ساعت شبانه روز و 5 روز هفته در مناطق زمانی مختلف در جریان است. در این بین موسسات و شرکت‌ها و افرادی نیز وجود دارند که نقش واسطه را بین معامله‌گران و بازار ایفا می‌کنند. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است که میانگین حجم معاملات روزانه آن میلیاردها دلار است.

آگاهی از بازه های زمانی مختلف برای فعالیت در بازار فارکس می‌تواند تاثیر غیر‌قابل انکاری در نحوه ترید و سودآوری معاملات داشته باشد. در ادامه با سشن‌های معاملاتی برای فعالیت در بازار فارکس آشنا می‌شویم.

سشن‌های معاملاتی در فارکس

سشن‌های معاملاتی فارکس به زمان‌هایی در طول روز اشاره دارد که بازار فارکس برای معاملات باز است. بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، 5 روز هفته، با جلسات معاملاتی که در مناطق زمانی مختلف با یکدیگر همپوشانی دارند، کار می‌کند. در ادامه سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس را بررسی می‌کنیم.

سشن آسیا

این سشن حدود ساعت 3.30 صبح به وقت ایران شروع می‌شود و در حدود ساعت 11.30 صبح به وقت ایران به پایان می‌رسد. مراکز مالی عمده‌ای که در این جلسه فعالیت می‌کنند عبارتند از توکیو، هنگ کنگ و سنگاپور.

که از آن به‌عنوان جلسه توکیو نیز یاد می‌شود، زیرا توکیو یکی از مراکز مهم مالی است که در این سشن فعالیت می‌کند.

بسیاری از معامله‌گران اروپایی و امریکایی در مدت سشن آسیا آفلاین هستند و به‌همین علت میزان نقدینگی در این بازه زمانی کمتر از دو سشن دیگر است. با این حال در این بازه زمانی همچنان فرصت‌های معاملاتی مناسبی برای معامله وجود دارد، به‌ویژه برای معامله‌گرانی که علاقه‌مند به معامله جفت ارزهایی که شامل ین ژاپن هستند (مانند USD/JPY، EUR/JPY، و GBP/JPY) هستند.

نکته قابل توجه در مورد سشن آسیا این است که تحت تأثیر انتشار داده‌های اقتصادی کشورهای منطقه مانند ژاپن و چین قرار دارد. معامله‌گران باید مراقب گزارش‌های منتشر شده در این بازه زمانی بوده و برای نوسانات احتمالی بازار و تغییرات قیمت آماده باشند.

سشن اروپا

سشن اروپا حدود ساعت 10.30صبح به وقت ایران شروع می‌شود و در حدود 7.30 بعد از ظهر به وقت ایران پایان می‌یابد. مراکز مالی عمده‌ای که در این جلسه فعالیت می‌کنند شامل لندن، فرانکفورت و پاریس است.

سشن آمریکا

بازار آمریکا حدود ساعت 4.30 بعد از ظهر به وقت ایران شروع و حدود ساعت 12.30 بامداد به وقت ایران به پایان می‌رسد. مراکز مالی عمده‌ای که در این جلسه فعالیت می‌کنند، نیویورک و تورنتو هستند، که از آن به‌عنوان جلسه نیویورک نیز یاد می‌شود، زیرا نیویورک یکی از مراکز مهم مالی است که در این سشن فعالیت می‌کند.

در طول جلسه آمریکای شمالی، معمولاً سطح بالایی از نقدینگی در بازار فارکس وجود دارد، زیرا بسیاری از بزرگترین بانک‌ها و مؤسسات مالی جهان در این مدت فعال هستند. این موضوع به اسپردهای پیشنهادی خرید و فروش کمتر و فرصت‌های بیشتری برای معامله منجر می‌شود.

جفت ارزهایی که شامل دلار آمریکا می‌شوند (مانند USD/JPY، EUR/USD، و GBP/USD) اغلب در طول سشن آمریکا فعال‌تر هستند، مانند جفت‌های ارزی که شامل دلار کانادا می‌شوند (مانند USD/CAD).

علاوه بر فعالیت بازار، سشن آمریکا تحت تاثیر انتشار داده‌های اقتصادی از ایالات متحده و کانادا است. معامله‌گران باید مراقب انتشار گزارشها در این سشن بوده و برای نوسانات احتمالی بازار و تغییرات قیمت آماده باشند.

سشن سیدنی

از ساعت 2.30 بامداد به وقت ایران شروع و در ساعت 10.30 صبح به وقت ایران به پایان می‌رسد و این سشن اولین مرکز مالی است که پس از آخر هفته آغاز کننده معاملات است. جلسه سیدنی در مقایسه با سشن‌های دیگر فارکس ( اروپا و آمریکا) از نظر حجم معاملات و نقدینگی نسبتاً کوچک است، اما همچنان فرصت‌های معاملاتی سوداوری را در خود دارد، به‌ویژه برای معامله‌گرانی که علاقه‌مند به معامله جفت ارزهایی هستند که شامل معاملات می‌شوند. دلار استرالیا (مانند AUD/USD، AUD/JPY و AUD/NZD).

سشن سیدنی تحت تأثیر انتشار داده‌های اقتصادی از استرالیا و سایر کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار دارد. معامله‌گران باید مراقب گزارش‌های منتشر شده در این سشن بوده و برای نوسانات احتمالی بازار و تغییرات قیمت آماده باشند.

در طول هر جلسه معاملاتی، جفت ارزهای مختلف ممکن است بسته به مراکز مالی که در آن بازه زمانی در حال فعالیت هستند، سطوح مختلف نقدینگی و نوسان را تجربه کنند. مثلاً، در طول سشن آسیا، جفت ارزهایی که شامل ین ژاپن می‌شوند (مانند USD/JPY) فعال تر هستند، در حالی که در طول سشن اروپا، جفت ارزهایی که شامل یورو هستند (مانند EUR/USD) ممکن است فعال تر باشند.

بهترین زمان برای معامله در فارکس

بسته به منطقه جغرافیای محل زندگی معامله‌گر، تجربه و آگاهی او از بازار و میزان نقدشوندگی در بازه‌های زمانی مختلف و عوامل بسیار دیگر، زمان انجام معاملات از معامله‌گری به معامله‌گر دیگر متفاوت است و هر تریدر بیشتر بر اساس سلیقه و تجربه خود بازه زمانی مورد نظر ار انتخاب می‌کند.

با این حال، برخی از معامله‌گران بر این نکته توجه دارند که زمان‌های خاصی از روز یا جلسات معاملاتی شرایط یا فرصت‌های معاملاتی مطلوب‌تری را ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال، سشن اروپا و آمریکا حجم معاملات بالاتر و نقدینگی بیشتر را در خود دارند. این موضوع باعث محدود شدن اسپردها و فرصت‌های بیشتر معاملاتی بخصوص جفت ارزهای مرتبط با دلار آمریکا می‌شود.

برای بسیاری دیگر از معامله‌گران همپوشانی بین سشن‌های معاملاتی مطلوب‌تر است، زیرا این بازه زمانی افزایش نوسانات و فعالیت‌های معاملاتی را به همراه دارد. مثلاً، همپوشانی بین سشن اروپا و آمریکا اغلب به‌عنوان “ساعت قدرت” نامیده می‌شود و می‌تواند فرصت‌های معاملاتی زیادی را ارائه دهد.

شناخت سشن‌های معاملاتی فارکس می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا استراتژی‌های معاملاتی خود را برنامه‌ریزی کنند و از سطوح مختلف نقدینگی و نوسانات موجود در زمان‌های مختلف روز استفاده کنند

اغلب معامله‌گران فارکس در ابتدای فعالیت در بازار به‌دنبال پاسخ این سوال هستند که بهترین روز برای معامله در فارکس چه روزی است؟. همانطور که اشاره کردیم بهترین روز و زمان برای معامله در فارکس به عوامل مختلفی از جمله سبک معاملاتی هر معامله‌گر، تحمل ریسک و تحلیل بازار بستگی دارد. معامله‌گران باید این عوامل را به دقت در نظر بگیرند و یک برنامه معاملاتی را که متناسب با نیازها و ترجیحات فردی آنها باشد، ایجاد کنند. همچنین مهم است که در جریان آخرین اخبار و تحولات بازار باشید، زیرا این امر می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط و فرصت‌های معاملاتی داشته باشد.

منبع: www.iranbroker.net

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا