عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

خودروهای بی کیفیت در شان مردم ایران نیست | دولت مصوبه واردات خودروهای نو و کارکرده را اجرایی کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از تعلل دولت در اجرای قوانین و مصوبات مجلس، بر اهمیت کیفیت خودروها و تأثیر آن در تصادفات و خسارات جانی و مالی تأکید کرد و خواستار تولید و واردات خودروهای با کیفیت و به روز شد.

خودروهای بی کیفیت در شان مردم ایران نیست | دولت مصوبه واردات خودروهای نو و کارکرده را اجرایی کند
صفحه اقتصاد -

انحصار در صنعت خودروسازی و مقوله کیفیت خودروهای داخلی همواره مورد انتقاد اکثریت مردم و کارشناس بوده است. موضوعی که بالاخره مجلس انقلابی را وادار کرد تا قانون واردات خودروهای کارکرده با هدف رضایت و آسایش مردم و رقابتی شدن تولید و همچنین رفع انحصار را در خردادماه امسال تصویب کند؛ اما  دولت هنوز آیین‌نامه اجرایی آن را نهایی و ابلاغ نکرده است. 

در این میان برخی نمایندگان مجلس و صاحبنظران اقتصادی ابراز نگرانی کرده‌اند که اگر آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده سریع‌تر به نتیجه نرسد، تجربه بد قانون واردات خودروهای نو که هنوز در مقیاس تجاری عملی نشده است، تکرار می‌شود.

شهباز حسن‌پور بیگلری رئیس فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس، با اشاره به اقدام قاطعانه نمایندگان در خانه ملت درباره واردات خودروی نو و کار کرده، گفت: با تصویب قانون خودروهای کارکرده و نو، مردم بسیار امیدوار شدند و تا حدی سوداگری‌ها در بازار خودرو نیز کنترل شد؛ اما امروز با گذشت نزدیک به یکسال از تصویب قانون واردات خودروی نو عملا اتفاق خاصی را در این زمینه شاهد نیستیم و طرح واردات خودروی کار کرده نیز همچنان معطل  تصویب آیین نامه در هیات دولت و در پیچ و خمی نامعلوم و بی‌دلیل گرفتار شده است؛ درنتیجه دولت باید در این زمینه پاسخگو‌ باشد.

 ارابه‌های مرگ عامل ۱۷هزار کشته در تصادفات سالانه 

شهباز حسن‌پور بیگلری

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر از هموطنان ما در خودروهایی ناایمن که به درستی از سوی مردم «ارابه‌های مرگ » لقب گرفته‌اند در تصادفات جانشان را از دست می‌دهند. 

وی افزود: براساس آمارهای رسمی کشته‌های تصادفات رانندگی سالانه در ایران دو برابر کل قاره‌ اروپاست که علاوه بر خسارات جانی خسارت‌های مالی جبران ناپذیری نیز در بردارد.

حسن پور تصریح کرد: نقش خودروهای بی‌کیفیت در تصادفات بیش از ۵۰ درصد است درنتیجه با تولید و واردات خودروهای با کیفیت و به روز می‌توان سالانه نیمی از مردم را از خطر مرگ نجات داد. همچنین با جلوگیری از این میزان خسارت جانی و مادی می‌توان برای چند ‌ده هزار نفر نیز شغل ایجاد کرد.

خودروهای بی کیفیت و ناایمن در شان مردم شریف ایران نیستند

شهباز حسن‌پور بیگلری

شهباز حسن‌پور با بیان اینکه امروز دولتمردان از رکوردشکنی مصرف سوخت در کشور سخن‌ می‌گویند و مردم را مقصر می‌دانند، گفت: دولتمردان فراموش کرده‌اند که بی‌کیفیت‌ترین‌ و پر‌مصرف‌ترین خوردوها را با قیمتی گزاف در بازاری غیر رقابتی تحویل مردم می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه خودروهای بی کیفیت و ناایمن در شان مردم شریف ایران نیستند، افزود: مجلس انقلابی باید همانند اسمش انقلابی هم عمل کند و پیگیر مصوبات خود باشد.

حسن‌پور با تاکید بر وطیفه نظارتی نمایندگان مردم در خانه ملت، خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: چرا مجلس با وظیفه‌ نظارتی خود در بحث معطل ماندن مصوبه واردات خودروی نو و کار کرده وارد نمی‌شود و از دولت توضیح نمی‌خواهد؟ چرا وظیفه نظارتی مجلس در اجرای قانون با تاخیر مواجه شده است؟ چه کسانی، چه دستانی و با چه منافعی امنیت مردم را با عدم اجرای قانون واردات خودرو به گروگان گرفته‌اند و نمی‌گذارند مشکل مردم حل شود؟

رئیس فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس ادامه داد: تا زمانی که انحصار بازار خودرو در کشور شکسته نشود، شرکت‌های خودروساز در راستای افزایش کیفیت اقدام نخواهند کرد.

دولت باید مصوبات را اجرایی کند

شهباز حسن‌پور بیگلری

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت، تاکید کرد: صدای اعتراض به حق مردم در‌ موضوع خودرو باید شنیده شود و مجلس هم باید به وظیفه‌ نظارتی خود عمل و موانع واردات خودرو را به صورت فوریت رفع کند. ضمن اینکه به طور قطع کلید حل مساله‌ کاهش مصرف سوخت، واردات خودروی با کیفیت، کم مصرف و مدرن است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به آیین نامه واردات خودروها به انتقاد از طولانی شدن روند تصویب آیین‌نامه واردات خودرو های کارکرده در هیات دولت پرداخت و افزود: در این موضوع مهم و حیاتی که دغدغه مردم است نباید زمان را از دست داد؛ چرا که موضوع خودرو از نیازهای اساسی و اولویت مردم است. 

وی ادامه داد: نباید دولت به نحوی آیین‌نامه تدوین کند که با تعیین سقف قیمتی و چندصد دلار بالا و پایین شدن قیمت خودروی وارداتی عملا قانون واردات را بی اثر و ناتوان کند؛ بنابراین باید در راستای واردات خودرو نو و کارکرده به عنوان دغدغه مهم مردم به سرعت کاری انجام شود تا مردم بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به خواسته خود برسند.

نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس در پایان یادآور شد: ما نیز در مجلس با قاطعیت و حساسیت ویژه این موضوع را تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری خواهیم کرد و برای اجرای قانون در راستای رقابتی شدن بازار جهت دفاع از حقوق مردم که استفاده از ماشین های ایمن و به روز با قیمت عادلانه است؛ کوتاه نیامده و تا حصول نتیجه عقب نشینی نخواهیم کرد.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

صفحه اول روزنامه ها