جزئیات زمان آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی 

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کار توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با شتاب هر چه تمام‌تر در حال انجام است، افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما تولید حداکثری و

جزئیات زمان آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: در حداکثر حجم عملیات در میدان مشترک پارس جنوبی برای تولید گاز زمستان در حال اجرا می باشد.
به گزارش صفحه اقتصاد، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست تودیع و معارفه رئیس حراست این شرکت، اظهار داشت: در آستانه ورود به زمستان با تلاش و همت همکاران و خدمتگزاران در شرکت ملی نفت ایران بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌شود و آمادگی حداکثری وجود دارد تا مردم عزیز در سرتاسر ایران از یک آرامش نسبی در زمستان امسال برخوردار باشند.

وی افزود: به دنبال آن هستیم تا حداکثر خدمت را داشته باشیم، کارگران و مهندسان از سکوهای پارس جنوبی تا سایر مناطق عملیاتی، از خانگیران در شمال شرق کشور تا جنوب غرب کشور و در استان‌های مختلف با تمام وجود مشغول تلاش شبانه‌روزی هستند.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران همواره مشغول خدمت هستند، اما در این روزها و در دولت سیزدهم فعالیت‌ها از نظر حجم و ارزش در بالاترین سطح خود قرار دارد.

شتاب‌بخشی به توسعه آزادگان جنوبی

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کار توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با شتاب هر چه تمام‌تر در حال انجام است، افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما تولید حداکثری و توسعه شتابان تمام میادین مشترک نفتی و گازی است.

خجسته مهر با بیان اینکه تعدادی از طرح‌های EPD و EPC در مرحله بهره‌برداری است، افزود: هفته گذشته میدان‌های اسفند و سیوند با تولید 16 هزار بشکه به بهره‌برداری رسید و آماده افتتاح رسمی آن هستیم.

وی تاکید کرد: چند طرح دیگر نیز در این بخش بهمن ماه امسال به بهره‌برداری رسمی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه عملیات در میدان بلال با سرعت در حال انجام است، ادامه داد: همچنین درباره میدان کیش برنامه عملیاتی و اجرایی ما تولید 28 میلیون مترمکعب گاز از این میدان است.

انتقال سکو به موقعیت 11B

خجسته مهر با بیان اینکه این روزها حداکثر حجم عملیات را میدان مشترک گازی پارس جنوبی شاهد هستیم، ادامه داد: یک تجربه ارزشمند در کشورمان هفته گذشته رقم خورد و یکی از عظیم‌ترین سکوهای گازی پارس جنوبی با دقت حداکثری جابه‌جا شد؛ این سکوی 4 هزار تنی به‌زودی در موقعیت B11 نصب می‌شود و این نماد یک کار منحصربه‌فرد در شرکت ملی نفت ایران است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه عملیات متعددی در عسلویه و خلیج فارس در حال اجرا است، ادامه داد: حفاری 4 حلقه چاه فاز 11 پارس جنوبی در مرحله نهایی قرار دارد؛ خط لوله دریایی آن به اتمام رسیده است و به‌زودی تولید گاز از فاز 11 آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: خط لوله فاز 16 پارس جنوبی نیز در حال تکمیل است.

خجسته مهر تصریح کرد: عملیات فاز 13A پارس جنوبی پس از توقفی که در سال‌های گذشته برای آن رخ داد نیز با انتقال یک دکل در چند روز گذشته آغاز شده است و عملیات تکمیلی در فاز 14 نیز با شتاب ادامه دارد.

اسیدکاری 400 حلقه چاه در پارس جنوبی

خجسته مهر افزود: برنامه نگهداشت میدان گازی پارس جنوبی نیز در دستور کار قرار دارد و در این زمینه اسیدکاری 400 حلقه چاه در پارس جنوبی اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: حفاری 70 حلقه چاه در میدان پارس جنوبی جزو برنامه‌های اولویت‌دار ما در شرکت ملی نفت ایران است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت‌های ما در شرکت ملی نفت ایران اجرای طرح 15 میلیارد دلاری فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی است که از نظر فناوری جزو طرح‌های جدید است و پیش از این تجربه مشابه را نداشتیم، گفت: در این بخش در دولت سیزدهم دو اقدام مهم انجام شد؛ نخست کار مهندسی طرح پایلوت آن به پایان رسید و اینکه ساخت کمپرسورهای طرح پایلوت مربوط به یکی از فازها توسط شرکت‌های ایرانی به پیشرفت 70 درصدی رسید.

خجسته مهر ادامه داد: به موازات آن کار مهندسی پایه فشارافزایی تمام فازهای پارس جنوبی آغاز شده است؛ اگرچه بخش مطالعاتی با همکاری یک شرکت بین‌المللی در حال پیشرفت است؛ اما به موازات یکی از شرکت‌های ایرانی کار مهندسی آن را پیش می‌برد.

اراده شرکت ملی نفت استفاده از توان متخصصان ایرانی است

وی افزود: اراده شرکت ملی نفت ایران این است که در هر شرایطی کار فشارافزایی توسط متخصصان داخلی انجام شود و از توان هر شرکت بین‌المللی که آمادگی همکاری داشته باشد نیز استفاده خواهد شد.

وی افزود: لازم است اعلام کنم حداکثر تولید ممکن را در پارس جنوبی شاهد هستیم و آمادگی کامل برای تکمیل توسعه وجود دارد.

تعیین تکلیف میادین مشترک نفتی و گازی

خجسته مهر با بیان اینکه تمام میادین مشترک نفتی و گازی ما یا در حال تولید هستند که برنامه تولید حداکثری برای آنها در نظر داریم، یا در مرحله اجرایی توسعه هستند و یا تعیین تکلیف شده‌اند، تاکید کرد: ما هیچ میدان مشترک تعیین تکلیف نشده در شرکت ملی نفت ایران نداریم و این مساله از افتخارات دولت سیزدهم در صنعت نفت است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم عزیز ایران بدانند کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران با تمام توان در حال کار و تلاش برای رفاه و آرامش مردم هستند.

منبع: تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان