اختصاصی صفحه اقتصاد/ دکتر زرندی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران:

فروش صادراتی «شیران» ١٠٧ هزار تن در سال بوده است

سمیرا عسکری

مجمع‌عمومی عادی و فوق‌العاده سالیانه صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با نماد بورسی «شیران» صبح امروز با حضور بیش از ۸۲ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی و آموزشی بانک صنعت‌ومعدن آغاز به کار کرد.

فروش صادراتی «شیران» ١٠٧ هزار تن در سال بوده است
صفحه اقتصاد -

دکتر سعید زرندی مدیرعامل «شیران» در ابتدای مجمع‌عمومی عادی سالانه شرکت با ارائه گزارش کاملی از عملکرد و اقدامات انجام شده در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۲ و همچنین طرح‌های توسعه‌ای شرکت گفت: ۴۹.۹۸ درصد سهام این شرکت متعلق به بانک صنعت‌ومعدن و ۳۰ درصد متعلق به شرکت آتیه دماوند است.

دکتر زرندی در ادامه سود خالص شرکت در مقایسه با سال گذشته را  مبلغ ٣٣،٠٣٢ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در حال حاضر سود خالص هر سهم شرکت به ۶٠،٧ تومان افزایش یافته و مجموع فروش شرکت در سال مالی گذشته 86987 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت صنایع شیمیایی ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان کشور محسوب می‌شود، گفت: در حوزه حضور در بازارهای جهانی و توسعه LAB و الکل چرب برنامه‌هایی را در دستور کار داریم. در همین راستا فروش صادراتی شرکت ١٠٧ هزار تن در سال بوده است که بیشترین مقدار نسبت به سال‌های گذشته بوده است. ضمن‌آنکه صادرات محصولات این شرکت در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی شناخته شده است.

وی با تاکید بر اینکه شیران بزرگترین شرکت در منطقه خاورمیانه و یکی از بزرگترین صادرکنندگان کشور به شمار می‌رود، گفت: این شرکت بزرگترین تولیدکننده LAB و نرمال پارافین ایران است و نقش اصلی در بازار شوینده کشور ایفا می‌کند.  

دکتر سعید زرندی مدیرعامل «شیران» در ادامه به میزان محصولات تولیدی شرکت اشاره کرد و گفت:  ۱۷۵ هزار تن نرمال پارافین، ۱۱۵ هزار تن LAB و ۶ هزار تن اچ‌ ای بی ظرفیت تولید می باشد . همچنین ظرفیت رافینیت ۶۸۵ هزار تن، برش سنگین ۱۶۵ هزار تن، برش سبک ۱۱۰ هزار تن و ۶۰۰ تن پلیمر است و در مجموع ظرفیت تولید شیران ۱۲۵۷ هزار تن در سال است.

وی همچنین وضعیت فروش صادراتی شرکت در سالجاری را ۱۰۷ هزار تن و فروش داخلی را ۱۰۶ هزار تن اعلام کرد و گفت: میزان فروش عملیاتی شرکت ۴۴۰۰ میلیارد تومان فروش داخلی و ۴۲۰۰ میلیارد تومان فروش خارجی بوده که نسبت به سال‌های گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است.

به گفته وی سود خالص شرکت از ۲۴۴۰ میلیارد تومان به ۲۵۵۸ میلیارد تومان افزایش یافت و امروز به ۳۳۰۰ میلیارد تومان رسید و مورد تایید حسابرس نیز قرار گرفت. با افزایش سرمایه از ۱۹۰۰ به ۵۴۰۰ میلیارد تومان؛ ۶۰.۷ تومان سود خالص برای هر سهم است.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در ادامه اولویت‌های این مجموعه را چنین تشریح کرد و گفت: تامین مواد سطحی و سرمایه‌گذاری در تولید مواد فعال سطحی مانند الکل چرب و مشتقات آن،  سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از منابع مالی و سرمایه‌گذاری‌های بورسی، تامین نفت سفید و تامین پایدار نفت سفید از  سایر منابع، استانداردسازی و فروش محصولات برگشتی و توجه به بازارهای دنیا از طریق فروش مستقیم در بازارهای بین‌المللی از جمله برنامه‌های اصلی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران برای سال مالی پیش‌رو به شمار می‌رود.

دکتر زرندی با تاکید بر اینکه یکی از طرح‌های استراتژیک «شیران» تولید الکل چرب است، گفت: به همین دلیل تولید این محصول برای نخستین بار در دستور کار شرکت قرار گرفته است که مطالعات بازار آن انجام شده و از نظرات تولیدکنندگان مطرح و بزرگ دنیا نیز بهره برده‌ایم.

دکتر با تاکید بر اینکه قصد داریم جزو شرکت‌های شیمیایی بزرگ در منطقه‌ خاورمیانه باشیم، گفت: فعالیت‌های طراحی و انجام امور باقیمانده در حوزه مهندسی خرید پس از انعقاد قرارداد انجام و مخازن آن نیز نصب شده است. در همین راستا ۶۹ درصد تأمین قطعات پروژه ٢ LAB صورت گرفته است که حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان از این پروژه باید در سال مالی جدید تأمین و تسویه شود.

دکتر زرندی همچنین در خصوص پروژه هیزل گفت: برای پرونده هیزل نیز چهار حکم دریافت کرده‌ایم، اما مجدداً هیزل شکایتی را مطرح کرد که آن نیز مردود شد. دعوای مطالبه وجه بیش از ۱۰۰ میلیون درهم علیه شرکت هیزل و مدیرعامل آن در محاکم امارات مطرح و بابت اصل و خسارت تأخیر بالغ بر ۱۶۶ میلیون درهم به نفع «شیران» رای صادر و رأی دادگاه تجدیدنظر نیز در دیوانعالی کشور امارات به نفع «شیران» تائید شد.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل دفتر بازرگانی خارجی شرکت و ایجاد ساختار لازم برای عملیات مخزن‌داری، فروش مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان نهایی و تنوع روش‌های فروش در کشورهای منطقه از اقدامات انجام شده در حوزه توسعه بازار و محصولات است. همچنین امکان استرداد وجوه پرداخت شده جهت واردات مواداولیه مورد استفاده در شرکت به ازاء صادرات محصولات نیز از دستاوردهای شرکت در حوزه بازرگانی است.

وی در خصوص طرح تولید اتیلن دی امین گفت: هدف از این طرح افزایش سهم محصولات با ارزش‌افزوده بالا و رفع نیاز داخل و همچنین جلوگیری از واردات و کاهش وابستگی به محصولات پایین‌دستی پتروشیمی است.

مدیرعامل شیران در خصوص برنامه تجدید ارزیابی این شرکت افزود: تامین سرمایه از محل تجدید ارزیابی سال گذشته اتفاق افتاد که افزایش سرمایه از ١٩ میلیارد تومان به ۵٠ میلیارد تومان انجام شد. همچنین ١٠٠٠ میلیارد تومان مجوز صدور اوراق دریافت کرده‌ایم.

به گفته وی شرکت توانست در حوزه بازرگانی استاندارد امکان صادرات مستقیم محصولات به کشور هندوستان را دریافت کند.

دکتر زرندی اقدام دیگر شرکت در سال گذشته را بهره‌برداری از ۳ مگاوات برق خورشیدی اعلام کرد و گفت: قصد داریم این میزان را از ۳ مگاوات به ۶ مگاوات افزایش دهیم. در همین راستا پروژه نوسازی و بهسازی الکتروبنزن شرکت نیروکلر نیز طرح جدی است که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است.  طرح بزرگی است و می‌توانیم ظرفیت تولید کلر را به دو برابر افزایش دهیم. همچنین تاسیس شرکت حمل‌ونقل یکی دیگر از اقدامات شیران است در این حوزه نیز خودکفا شویم و امور مربوط به حمل‌ونقل را خودمان انجام دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه مجوز ویژه‌ای دریافت کردیم که بسیار مهم و حائزاهمیت است، گفت: شرکت خدمات بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران موفق به دریافت مجوز «مرز دائم» از کارگروه مرز کشور شد که به موجب آن هر کالا یا فردی می‌تواند به طور رسمی به کشور وارد و یا خارج شود. این مجوز را فقط سه مکان غیردولتی دارند که غیرنهادی ما هستیم.

دکتر زرندی در پایان با تاکید بر اینکه به دنبال آن هستیم که یک شرکت ونجرکپیتال کوچکتری داشته باشیم و روی طرح‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهیم، گفت: زیرساخت‌های لازم برای این مهم انجام شده است و در حال حاضر مرکز هاب سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی را در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان راه‌اندازی کرده‌ایم و قصد داریم سال آینده در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری جدی‌تری داشته باشیم.

گفتنی است در پایان مجمع‌عمومی سالانه شیران و پس از تصویب صورت‌های مالی؛ تقسیم ۴۷۰ ریال سود نقدی به ازاء هر سهم مورد تصویب حاضران قرار گرفت و در ادامه مجمع‌عمومی فوق‌العاده شرکت با حضور 82 درصد سهامداران برگزار شد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان