توسعه دیپلماسی اقتصادی در منطقه آزاد قشم

یک هیات سرمایه گذار چینی ضمن بازدید از بخش های مختلف جزیره با منصور عظیم زاده، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم رایزنی های اولیه درخصوص سرمایه گذاری در حوزه عمرانی، محیط زیستی و گردشگری را انجام دادند.

توسعه دیپلماسی اقتصادی در منطقه آزاد قشم
صفحه اقتصاد -

آذرماه امسال تفاهم نامه همکاری های مشترک بین این منطقه با شاخه عملیاتی سازمان پیمان شانگهای (پلتفرم همکاری‌های اقتصادی تجاری سازمان با نام‌مخفف TEMP ) به منظور بهره مندی از فرصتهای اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان و کشورهای عضو در پیشرفت جزیره قشم، منعقد شد و حضور هیات های سرمایه گذاری چینی در جزیره نیز به منظور عملی سازی اهداف این تفاهم نامه صورت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، در این جلسه بر وجود پیوست های محیط زیستی برای سرمایه گذاری در پروژه های جدید تاکید شد و بخشی از دانش بومی جزیره که هزاران سال قدمت دارد به عنوان الگوی مناسب محیط زیستی برای سرمایه گذاران تشریح شد.

همچنین در بخشی از این جلسه زینت دریایی بانوی فعال حوزه اجتماعی و گردشگری درخصوص نقش موثر بانوان به عنوان پاسداران میراث کهن و منابع طبیعی جزیره سخن گفت و اثرگذاری آنها بر تعاملات فرهنگی و انتقال تجربه ها و دانش فرهنگی بین کشورها را چشمگیر دانست و بر لزوم طراحی جایگاه زنان در توسعه اجتماعی و اقتصادی تاکید کرد.

هیات سرمایه گذار چینی ضمن استقبال و ابراز تمایل از سرمایه گذاری در جزیره جهانی و تمدنی قشم اظهار امیدواری کرد: همکاری های دوطرف قشم و چین به افزایش مراوادت اقتصادی و اجتماعی منجر گردد.

در پایان نیز صنایع دستی بانوان روستاهای جزیره به عنوان نماد فرهنگی قشم و همچنین هدایای سنتی زنان کشور چین به عنوان نماد میان فرهنگی بین دو کشور تبادل شد که می توان از این ظرفیت به عنوان زمینه های جذاب سرمایه گذاری یاد کرد.

بنابراین گزارش، دسترسی به بازار ۲۰۰ میلیون نفری داخل و خارج کشور، دسترسی به آب های بین المللی و یکی از مسیرهای اصلی حمل و نقل از آسیا به اروپا، داشتن سواحل عمیق مناسب تخلیه و بارگیری شناورهای با ظرفیت بالای ۱۰۰ هزار تن، قرار گرفتن در کریدور پروازهای بین المللی شرق و غرب جهان، حضور در مرکز بازار انرژی جهان و داشتن ۱۷ میدان نفتی و گازی در اطراف جزیره، انجام سریع خدمات گمرکی و ترخیص کالا، ظرفیت بالقوه در زمینه تولید و پرورش آبزیان خلیج فارس و پتانسیل گردشگری در کنار داشتن ژئوپارک جهانی قشم و عجایب هفت‌ گانه از جمله مهمترین مزیت های منطقه آزاد قشم برای ترغیب سرمایه گذاران کشور چین جهت حضور در این منطقه هستند.

برای حضور سرمایه گذاران خارجی در قشم مدل های مختلف قراردادی از جمله سرمایه‌ گذاری مشترک (Joint venture)، سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) قرارداد ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) و نظایر آن با توجه به امکان سنجی پروژه ها پیش بینی شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان