پیش بینی قیمت دلار فردا جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

در این مطلب درباره پیش بینی قیمت دلار فردا جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ می خوانید. با ما همراه باشید! 

پیش بینی قیمت دلار فردا جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اقتصاد -

قیمت دلار دیروز با رقم ۴۹ هزار و ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان معامله شد. اخبار مربوط به پیشروی توافق میان ایران و آمریکا که از سوی علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران به بازار ارز مخابره شد، با وجود اینکه تکذیب شد اما معامله‌گران این بازار را متقاعد کرد که اخباری پشت پرده در جریان است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت دلار با تصمیم سیاست‌گذار کاهش داشته است و غیر از سرکوب این اسکناس هیچ کاری از دست دولت برنمی‌آید. آنها دلیل این موضوع را  تورم ۵۰ درصدی که روی تمام کالاها و خدمات اثر افزایشی گذاشته می‌دانند و به دلار به مثابه کالا نگاه می‌کنند.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز دوشنبه سوم مهر در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۱۸۱ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۴۳۷ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز گذشته اسکناس یورو با رقم ۵۲ هزار و ۳۴۵ تومان معامله شد و کاهش ۲۰۰ تومانی داشت. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با رقم ۴۳ هزار و ۸۵۵ تومان و یوروی حواله با رقم ۳۹ هزار و ۸۶۸ تومان عرضه شدند.

دیروز سوم مهر درهم امارات با رقم ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان معامله شد و کاهش ۱۰ تومانی داشت. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۱۹۴ تومان مبادله شد و کاهش یک تومانی داشت.  اسکناس درهم نیز با همین مقدار کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۱۳ تومان عرضه شد.

آخرین نرخ دلار در بازار آزاد

 

قیمت دلار در بازار آزاد، امروز به ۴۹,۳۷۰ (چهل و نه هزار و سیصد و هفتاد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۰۴ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار در بازار آزاد
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۹,۳۷۰ ۲۰ ۰.۰۴ 12:28
۴۹,۳۵۰ ۱۰۰ ۰.۲ روز قبل
۴۹,۲۵۰ ۰ ۰ ۳ روز پیش

آخرین نرخ دلار مبادله ای

دلار مبادله ای در بازار داخلی هم ۴۱,۱۸۱ (چهل و یک هزار و یکصد و هشتاد و یک ) تومان قیمت خورد.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز

یورو در بازار آزاد، امروز به ۵۲,۳۵۱ (پنجاه و دو هزار و سیصد و پنجاه و یک ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو در بازار آزاد
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۲,۳۵۱ -۱۵۷ -۰.۳ 11:20
۵۲,۵۰۸ ۱۳ ۰.۰۲ روز قبل
۵۲,۴۹۵ ۴۹ ۰.۰۹ ۳ روز پیش

قیمت پوند امروز

پوند امروز با کاهش ۰.۱۵ درصدی، از ۶۰,۳۷۹ (شصت هزار و سیصد و هفتاد و نه ) تومان به ۶۰,۲۹۰ (شصت هزار و دویست و نود ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۶۰,۲۹۰ -۸۹ -۰.۱۵ 11:20
۶۰,۳۷۹ ۷۳ ۰.۱۲ روز قبل
۶۰,۳۰۶ -۱۲۳ -۰.۲۱ ۳ روز پیش

آخرین نرخ درهم امارات (حواله)

همچنین درهم امارات (حواله) با کاهش ۰.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱۳,۵۸۰ (سیزده هزار و پانصد و هشتاد ) تومان معامله شد.

قیمت دلار کانادا امروز

دلار کانادا در بازار داخلی هم ۳۶,۶۲۲ (سی و شش هزار و ششصد و بیست و دو ) تومان قیمت خورد.

قیمت دلار از ۵۲ هزار تومان بیشتر می‌شود؟

 ترفند بازارساز برای کاهش قیمت دلار چیست؟

در همین راستا پیمان مولوی، تحلیلگر اقتصادی درباره متوسط قیمت دلار در ۳۶۵ روز سال جاری به تجارت‌نیوز گفت: «اگر جنگ یا بحران اجتماعی نداشته باشیم، متوسط قیمت دلار در سال ۱۴۰۲ با توجه به سناریوی تورم  ۴۰ درصدی می‌تواند در حدود ۵۱ تا ۵۲ هزار تومان، با اپتیموم ۵۸ تا ۶۰ هزار تومان و مینیموم تا ۴۵ هزار تومان باشد.»

وی متوسط قیمت دلار را در حدود ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان عنوان کرد و افزود: «اگر به سمت انتهای سال برویم، فشارهای تورمی نیز بیشتر و سناریوی تورمی بالاتری هم مد نظر باشد، تا انتهای سال ممکن است اعداد بالاتری در قیمت دلار ببینیم.»

برجام دلار را به زیر سطح ۴۵ هزار تومان می‌فرستد؟

اما قیمت دلار در صورت حصول توافق برجام تا چه کانالی پایین می‌آید؟ مولوی در پاسخ به این سوال گفت: «موضوع توافق می‌تواند سناریوهای مختلفی داشته باشد. اما اگر توافق اتفاق بیفتد و بانک مرکزی هر چه دلار به دست بیاورد وارد بازار و پول‌پاشی کند، باز هم متوسط قیمت دلار زیر ۴۵ هزار تومان نخواهد آمد و به هیچ‌وجه چنین چیزی امکان ندارد.»

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: «حتی اگر پول‌پاشی هم اتفاق بیفتد و دلار سرکوب شود، در سال آینده با وجود تورم ۴۰ درصدی و سناریوی رشد اقتصادی سه درصدی، قیمت دلار حتما در کریدور ششم خواهد بود. مگر اینکه رشد نقدینگی به زیر ۳۰ درصد و رشد اقتصادی هم به بالای پنج درصد برسد که تورم وارد کانال ۳۰ تا ۳۵ درصد شود. زیرا در سال ۱۴۰۳، متوسط ۳۶۵ روز سال قیمت دلار نزدیک به ۳۵ درصد بیشتر از متوسط ۵۰ هزار تومان امسال است. یعنی قیمت دلار در نیمه کریدور ششم خواهد بود.»

فنر قیمت دلار دیر یا زود رها می‌شود

علی سعدوندی دیگر کارشناس اقتصادی هم در پاسخ به اینکه قیمت دلار را در نیمه دوم سال چطور پیش‌بینی می‌کنید، گفت: «به نظر می‌رسد در نیمه دوم سال، سیاست‌گذار توانایی کنترل قیمت دلار را خواهد داشت. به این دلیل که تحریم‌ها تا حدودی برداشته شده، درآمد نفتی وصول شده و سیاست‌ ارزپاشی بانک مرکزی نیز به قوت خود برقرار است.»

وی در ادامه به تورم و رشد نقدینگی اشاره کرد و گفت: «موضوع رشد نقدینگی همچنان ادامه دارد و باید دید این موضوع به کجا خواهد رسید. زیرا دیر یا زود فنر ارزی رها می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی نوسان قیمت دلار را محدوده ۴۵ تا ۵۲ هزار  تومانی عنوان کرد و افزود: «دلار در محدوده ذکرشده نوسان خواهد داشت اما اینکه بتوانیم قیمت مشخصی ارائه دهیم اصلا امکان‌پذیر نیست.»

وی با تاکید بر اینکه راهکار اساسی برای مدیریت قیمت ارز دیده نشده است، تاکید کرد: «ممکن است دلار کاهشی شود اما موضوع نقدینگی و تورم پابرجاست و قیمت دلار به طور دستوری کنترل می‌شود.»

گفتنی است کارشناسان اقتصادی با وجود سیگنال‌های ورودی به بازار ارز اما همواره به موضوع نقدینگی و تورم به‌عنوان دو عامل تعیین‌کننده قیمت دلار اشاره می‌کنند. به اعتقاد آنها طی ماه‌های گذشته، بیشترین قیمتی که دلار به خود دیده رقم ۵۳ هزار تومان بوده و چند ماهی است که این اسکناس در محدوده ۴۹ هزار تومانی نوسان دارد؛ بنابراین نوسانات سه تا ۶ درصدی در بازار ارز طبیعی است.
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

صفحه اول روزنامه ها