رییس سابق اتاق بازرگانی تهران تشریح کرد:

توسعه فعالیت بخش خصوصی، لازمه تحقق جهش تولید

مسعود خوانساری، رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، اقتصاد دولتی را معضلی بر سر راه تحقق شعار سال ۱۴۰۳ دانست و بیان داشت: رونق بازار سرمایه وابسته به کاهش تصدی‌گری‌ها است و زمانی می‌توان در کشور شاهد ایجاد تحرک در فعالیت بخش خصوصی بود که تصمیمات لازم در زمینه حذف موانع کسب‌وکار از مسیر فعالیت‌ها گرفته شود.

توسعه فعالیت بخش خصوصی، لازمه تحقق جهش تولید
صفحه اقتصاد -

مسعود خوانساری در گفت‌وگو با سنا، با اشاره به موانع موجود برای تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» به راه‌های بهبود فعالیت بنگاه‌های تولیدی تاکید کرد و افزود: تحقق شعار سال ۱۴۰۳ و افزایش تولید در اقتصاد کشور نیازمند مقدماتی است و باید در ابتدا گام‌های مهمی برای اجرای آن برداشته شود.

نقش بازار سرمایه در تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»

رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، به دخالت دولت در روند معاملات بازار سرمایه طی ۲ سال گذشته تاکید کرد و گفت: این اتفاق منجر به ایجاد برخی از نااطمینانی‌ها نسبت به بورس شده است، در صورت کاهش تصدی گری‌ها، دخالت‌ها و نیز بازگشت اعتماد به سرمایه‌گذاران می‌توان در انتظار نقش مثبت بازار سرمایه در افزایش تولید بنگاه‌ها و نیز ورود سرمایه‌های خرد مردمی به این بازار بود.

وی اظهار داشت: در هیچ کجای دنیا چنین مقوله‌ای وجود ندارد که تحریم، تهدیدکننده اقتصاد کشور باشد اما در کنار آن شاهد تحقق جهش تولید باشیم.

خوانساری، اقتصاد دولتی را مشکل فعلی کشور خواند و افزود: این اتفاق روز به روز در حال افزایش است و بارها شاهد تبعات آن در اقتصاد کشور بوده‌ایم.

رییس سابق اتاق بازرگانی تهران با اعلام این که طبق گزارش‌های موجود، همیشه تولیدات انجام شده توسط بخش خصوصی با بازدهی‌های چند برابری همراه بوده‌، اظهار داشت: با توجه به چنین مساله‌ای لازمه جهش تولید، گسترش زمینه برای فعالیت بخش خصوصی و افزایش میزان تولید از طریق این واحدها است.

حذف موانع کسب و کار

وی با تاکید بر این که بخش خصوصی طی ۳ سال گذشته به فراموشی سپرده شده، به سنا گفت: زمانی می‌توان در کشور شاهد ایجاد تحرک در فعالیت بخش خصوصی باشیم که تصمیمات لازم در زمینه حذف موانع کسب‌وکار از مسیر فعالیت‌ها گرفته شود.

خوانساری اظهار داشت: علاوه بر این که بخش خصوصی در فعالیت‌های مهم اقتصادی کشور به بازی گرفته نمی‌شود بلکه بخشنامه‌ها و مقررات در نظر گرفته شده برای بخش خصوصی و نیز تولید این واحدها دست‌و پا گیر بوده و باعث ایجاد برخی موانع در فعالیت این واحدها می‌شود.

رییس سابق اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: در صورتی که نتوان زیرساخت‌های لازم را در این زمینه فراهم کرد، شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» فقط در حد شعار باقی خواهد ماند.

وی ضمن تاکید بر راه‌های رفع موانع تولید اعلام کرد: در این راستا باید در تصمیمات اتخاذ شده به بخش خصوصی میدان داده شود، در شعار امسال تاکید زیادی به نقش مردم شده اما عملا روز به روز اقتصاد کشور در حال دولتی شدن است که این موضوع با واقعیت‌ها منطبق نیست و نمی‌توان در انتظار توسعه اقتصاد کشور بود.

تقویت زیرساخت‌ها

رییس سابق اتاق بازرگانی تهران گفت: زمانی می‌توان شاهد جهش تولید در کشور بود که سرمایه به میزان لازم در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد؛ این در حالی است که اکنون با توجه به وضعیت حاکم در کشور شاهد فرار سرمایه‌ها از کشور هستیم.

وی اظهار داشت: به طور معمول سرمایه وارد بازاری می‌شود که بازدهی معقولی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد اما ناامیدی ایجاد شده منجر به ایجاد چنین امکانی نمی‌شود.

خوانساری در پایان اعلام کرد: تا وقتی زمینه ایجاد زیرساخت‌ها در اقتصاد کشور فراهم نشود، نمی‌توان در انتظار تحقق جهش تولید در کشور بود.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان