آخرین اخبار

مدیرعامل بورس کالای ایران:

قرارداد بلندمدت، اوراق سلف ارزی و قرارداد آتی فولاد، ۳ اقدام توسعه ای بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران در نخستین همایش تاب آوری در صنعت فولاد گفت: رونق قراردادهای بلندمدت برای تسهیل تامین مواد اولیه تولید، راه اندازی اوراق سلف ارزی با همکاری صندوق توسعه ملی برای تامین مالی صنایع و راه اندازی قراردادهای آتی فولاد همچون بورس های کالایی دنیا از جمله اقدامات توسعه ای بورس کالا به شمار می رود

قرارداد بلندمدت، اوراق سلف ارزی و قرارداد آتی فولاد، ۳ اقدام توسعه ای بورس کالا
صفحه اقتصاد -

سید جواد جهرمی در ابتدای این همایش گفت: از سال ۸۲ که بورس فلزات راه اندازی شد تا به امروز، بورس فلزات و سپس بورس کالا با صنعت فولاد عجین شده و تاب آوری این صنعت در مورد بورس کالا در برخی موارد هم صدق می کند.

به گزارش روابط عمومی بورس کالای ایران، وی افزود:در سال ۹۴ تعداد عرضه کنندگان فولادی ۱۵ شرکت بود ولی سال گذشته ۲۰۰ شرکت فولادی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند و سهم فولاد از لحاظ حجمی ۳۴ درصد از معاملات بورس کالا را به خود اختصاص داد و رشدهای خوبی در سالهای گذشته انجام شد. بخشی از این رشدها به دلیل تنوع محصولات و برخی به دلیل تنوع عرضه کنندگان بود.

وی با بیان اینکه در ۲۰ سال اخیر در کنار خود صنایع گام به گام یاد گرفتیم که برای مدیریت بازار چه کارهایی باید انجام دهیم،تصریح کرد: سال ۹۷، خاطرات تلخی را در شیوه تنظیم بازارها تجربه کردیم و از آن به بعد این تجربه بدست آمد که برای حکمرانی مناسب باید قانون مناسب داشته باشیم، به قانون پایبند باشیم و استقلال بورس کالا در عمل به قانون را هم بپذیریم.

وی ادامه داد:سال گذشته با وجود التهابات زیاد سعی کردیم این خط استقلال را حفظ کنیم و بر اساس تجربه و تصمیمات کارشناسی عمل کنیم.

جهرمی ادامه داد:دومین تجربه این بود که از دو سال گذشته تاکنون نرخ ارز در هیچ کدام از محصولات شمش فولاد و میلگرد تاثیری ندارد و برآیند عرضه و تقاضا را می توانیم روی تابلوی معاملات مشاهده کنیم و از این مسیر سیگنال صحیح به سرمایه گذار و سیاست گذار بدهیم.

وی افزود:برخی محصولات زنجیره فولاد از قدیم در بورس کالا معامله می شوند و به بلوغ خوبی رسیده اند و برخی دیگر مانند آهن اسفنجی به تازگی وارد بورس شده اند که برای این کالاها باید متناسب با فعالیت محصولات، رگولاتوری و دستورالعمل هایی وضع کنیم تا کل زنجیره محصولات در بورس کالا در حالت تعادلی قرار بگیرد.

جهرمی عنوان کرد:در حوزه تاب آوری بحث تامین مواد اولیه مطرح است که برای تامین مواد اولیه نیازمند قراردادهای بلند مدت هستیم که یکی از مواردی که باید در اولویت قرار داده و توسعه دهیم، قرارداد کشف پریمیوم است که این قرارداد کاملا قابلیت سرمایه گذاری دارد و برای تامین مواد اولیه شرکت‌ها کمک کننده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران عنوان کرد:نکته بعدی تامین مالی شرکتهاست که در این خصوص اقداماتی در حوزه سلف ارزی در حال انجام است زیرا این حوزه مغفول مانده در این راستا اقداماتی با صندوق توسعه ملی صورت می گیرد تا برای تامین مالی شرکتها موثر باشیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر قرار داد آتی حوزه فولاد در بورس کالا وجود ندارد در حالیکه در بورس های بزرگ دنیا قراردادهای اتی میلگرد در صدر قراردادهای مهم بوده و محصولات فولادی از رتبه اول برخوردارند ولی ما در این خصوص بسیار عقب هستیم لذا باید در کالاهایی که به بلوغ رسیدند این بخش را توسعه دهیم و در میلگرد و سایر محصولات بتوانیم این قرارداد را راه اندازی کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما