همسان سازی حقوق بازنشستگان و این همه چالش! / امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

در این خبر درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان امروز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ پرداخته شده است.

همسان سازی حقوق بازنشستگان و این همه چالش! / امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اقتصاد -

در ردیف (۱) بند (الف) تبصره (۱۵) لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ که به تصویب مجلس رسیده است، ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر و  حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

با توجه به ردیف (۳-۲) بند (الف) تبصره (۱۵) ماده واحده لایحه مذکور، حداقل حکم حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی، بر اساس سنوات خدمت، به میزان ۹۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

با توجه به بند الحاقی به ماده ۲۹ برنامه هفتم، سازمان تأمین اجتماعی موظف است با تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طول سه سال اول برنامه، اقداماتی را برای متناسب سازی مستمری بازنشستگان غیرحداقل به عمل آورد؛ به طوری که در پایان سال سوم برنامه، نسبت مستمری بازنشستگان به حداقل دستمزد همان سال، با ۹۰ درصد نسبت اولین مستمری بازنشستگی به حداقل دستمزد سال برقرار گردد.

همسان سازی مستمری در سال اول به نسبت ۴۰ درصد، و در سال‌های دوم و سوم هرکدام به نسبت ۳۰ درصد تا رسیدن به ۹۰ درصد از نسبت اولیه مستمری بازنشستگی به حداقل دستمزد سال، صورت خواهد گرفت.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

با توجه به مانورهایی که در مجلس برای افزایش دو برابری حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم انجام شده است،در ابتدا دولت به شدت مخالف این مصوبه بود.

در تاریخ ۱۸ آذر ۱۴۰۲، نماینده مجلس به نام ولی اسماعیلی اعلام کرد که دولت در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در طول یک سال نیز مخالف بوده است.وی عنوان کرده؛ در این شرایط که دولت با این کار مخالف بود، ما نمی‌توانستیم دولت را مکلف کنیم که در یک سال حقوق بازنشستگان را با ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم تراز همسان‌سازی کند. دولت می‌گوید که منابع مالی برای این کار ندارد و به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌تواند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرده: البته مجلس شورای اسلامی منابع پایداری از جمله فروش اموال مازاد دولت، عرضه اوراق بهادار و پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفت، اما دولت می‌گوید این منابع هم کفاف نمی‌دهد. اگر مجلس در مصوبه خود مقرر می‌کرد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان طی یک سال انجام شود، قطعا دولت قبول نمی‌کرد و زیر بار این کار نمی‌رفت.

با این حال، آن‌طور که عضو فراکسیون کارگری در مجلس در مورد جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز، گفت: براساس بند ۲ الحاقی ماده ۲۹ قانون برنامه هفتم، دولت مکلف است طی ۳ سال در ابتدای برنامه هفتم این موضوع را اجرایی کند، به گونه‌ای که در سه سال نسبت مستمری بازنشستگی به اولین حقوق و دستمزد سال برقراری به عنوان حقوق مستمری بگیران به این عزیزان پرداخت شود.

فاطمه محمدبیگی با تاکید بر اینکه با اجرایی شدن این بند الحاقی بخشی از قانون کار که سالیان دراز مغفول مانده بود به مرحله عملیاتی شدن می‌رسد، تصریح کرده؛ با عملیاتی شدن این بند الحاقی برنامه هفتم توسعه، بی تردید شاهد افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خواهیم بود، یعنی تمام بازنشستگان مشمول این بند برنامه خواهند شد.

بسیاری از کارشناسان معقتدند، افزایش ۱ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در وضعیت رکودی و تورمی کشور به ضرر مردم است و تولید را متضرر می کند. افزایش مالیات بر ارزش افزوده در شرایط فعلی نشان دهنده ی عدم درک صحیح وضعیت کشور است.

اما به موجب تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، بر اساس بند (ر) تبصره ۶ بودجه سال ۱۴۰۳، دولت موظف است یک واحد درصد را به مالیات بر ارزش افزوده اضافه کند. منابع حاصل از این افزایش، برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، بازنشستگان لشکری و صندوق فولاد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مالیات-بر-ارزش-افزوده

آخرین خبر ها از همسان‌سازی حقوق

هفته گذشته و در حاشیه نشست ارائه گزارش و رسالت صندوق‌های بازنشستگی کشوری در تحقق شعار سال، نماینده مجلس به نام احسان قاضی زاده هاشمی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، با لحاظ منابع آن در بودجه و تصویب سهم ۴۰ درصدی برای اجرا در سال جاری در جداول نهایی، تصویب شده است.

وی اظهار داشت: این موضوع جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال می‌شود و قرار است تا قبل از پایان اردیبهشت مورد بررسی قرار گیرد و ان شاءالله قطعی شود. اجرای این اصلاحات در خرداد آغاز خواهد شد. در سال ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ نیز دو مورد افزایش ۳۰ درصدی در نظر گرفته شده است. میزان افزایش در حال حاضر ۴۰ درصد است.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این پرسش که چرا حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بر اساس تورم نیست، گفت: مجلس در این زمینه ورود اولیه داشته ولی روزهای پایانی مجلس یازدهم است و اگر به سرانجام نرسید در مجلس جدید بعد ۷ خرداد در کمیسیون اجتماعی بررسی خواهد شد.

این نماینده مجلس بیان داشت: آنچه ما الان حکم قانونی داریم همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری است ولی در مورد حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در مجلس دوازدهم پیگیری خواهد شد که حکم قانون و مبنای مجلس میزان تورم است و اینکه چقدر تناسب سازی خواهد بود را مجلس پیگیری می‌کند.

دولت حرف آخر را زد

روز گذشته داود منظور در جریان برنامه پاسخگویی سازمان برنامه و بودجه به درخواست‌ های مردمی اعلام کرد:وظیفه ما در دولت این است که معیشت بازنشستگان را بهبود بخشیم. دولت در لایحه بودجه سال گذشته این پیش‌بینی را داشت که منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین شود.

وی افزود: منابع افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص خواهد یافت. بنا داریم که در گام اول ۴۰ درصد همسان‌سازی را انجام دهیم.

منظور با تاکید بر اینکه جداول بودجه تا آخر اردیبهشت ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد شد، گفت: براساس زمانبندی طراحی شده در قانون، احکام همسان‌سازی ان‌شالله از خرداد ماه اجرا و البته معقوقات دو ماه نخست سال نیز پرداخت خواهد شد.

سخن آخر

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یک موضوع مهم و حساس در سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی کشورها است. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیازمند بررسی دقیق و طرح راهکارهای مستحکم برای تحقق آن است. این اقدام باید با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، پایبند به اصول عدالت و پایداری باشد تا بهبود وضعیت بازنشستگان و حفظ تعادل در سیستم بازنشستگی را به همراه داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  کم کردن حقوق بنده در حکم بازنشستگی سالانه و سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 در اسفند ماه سال 1402 اقدام غیر قانونی بوده است و مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو و جوابگو باشند. درخواست رسیدگی دارم. کدملی : 1531439901

 • بازنشسته تامین اجتماعی


  حکم سال ۱۳۹۹ مبلغ ۷۳،۲۴۳،۸۵۰ ریال و مبلغ ۱۳،۸۰۷،۷۱۷ریال به صورت غیر قانونی کم کردن چرا؟
  حکم سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۱۸،۸۱۶،۲۸۸ ریال مبلغ ۴،۲۶۰،۲۶۱ ریال به صورت غیر قانونی کم کردن چرا؟
  حکم سال۱۴۰۱ مبلغ ۱۶۷،۰۶۴،۱۶۷ ریال مبلغ ۵،۸۷۹،۱۶۱ ریال به صورت غیرفانونی کم کردن چرا؟
  حکم سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۱۲،۷۷۳،۷۶۱ ریال مبلغ ۲،۳۶۵،۷۸۴ ریال به صورت غیر قانونی کردن چرا؟
  درخواست رسیدگی دارم.
  کد ملی: ۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
  اعتراض در مورد تغییر صدور حکم سالها ۱۳۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ به صورت غیر قانونی تغییر کردن چرا؟
  حکم سال ۱۳۹۹ مبلغ ۶۳،۱۶۳،۱۳۶ ریال
  حکم سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۱۴،۵۵۶،۹۲۷ ریال
  حکم سال۱۴۰۱ مبلغ ۱۶۱،۱۸۵،۰۰۶ ریال
  حکم سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۱۰،۴۰۷،۹۷۷ ریال
  درخواست رسیدگی دارم.
  کد ملی: ۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
  بنده بیش از ۵۰ روز است در مورد کم کردن حقوق و مزایا به صورت غیر قانونی و در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ در حکم سالانه و سالها ۱۳۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ که علیه شعبه مربوطه تامین اجتماعی در سامانه تخلفات اداری سازمان تامین اجتماعی شکایت کردم تاکنون هیچ خبری بررسی و رسیدگی نیست چرا؟ کدملی: ۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
  بازنشسته تأمین اجتماعی از نسیم شهر بهارستان جاده تهران ساوه
  تغییر حکم سالها ۱۳۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بنده در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ غیر قانونی است و هم یک نوع دزدی علنی و آشکار توسط شعبه مربوطه و یا سازمان تامین اجتماعی از حقوق و مزایا بنده بوده است.
  درخواست رسیدگی دارم.
  کدملی:۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
  کم کردن حقوق و مزایا بنده در حکم بازنشستگی سالانه و سالها ۱۳۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و در فیش حقوق بنده توسط شعبه سبزدشت بهارستان و یا سازمان تامین اجتماعی به خاطر بی توجهی و سکوت دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره بوده است.
  سازمان تأمین اجتماعی و در سایه سکوت دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره به طور علنی و آشکار حقوق و سایر مزایای بنده را دزدی می کند.
  بازنشسته تأمین اجتماعی

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  بنده در این مدت 2 ماه و 27 روز است که در مورد اقدامات غیر قانونی شعبه سبزدشت بهارستان جاده تهران ساوه و هم سازمان تامین اجتماعی و در باره کم کردن حقوق و سایر مزایای بنده در حکم بازنشستگی سالانه و سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 و در فیش حقوق اسفند ماه 1402 و فیش حقوق فروردین و اردیبهشت ماه سال 1403در رسانه ها بیش از هزار بار شکایت و اعتراض کردم ولی متأسفانه دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره هم سکوت کرده اند چرا؟

 • حرف دل همه بازنشستگان تامین اجتماعی  دولت به‌ جای حمایت زیر پای بازنشستگان تامین اجتماعی را خالی می‌کند/ هیچ کمکی به بازنشستگان تامین اجتماعی توسط دولت نمی‌شود دولت به جای حمایت از بازنشستگان تامین اجتماعی زیر پای آنان را خالی می‌کند دولت هیچ نوع کمکی به بازنشستگان تامین اجتماعی نمی‌کند. بازنشستگان تامین اجتماعی در شرایط معیشتی خوبی قرار ندارند و تأمین هزینه‌های زندگی برای آن‌ها بسیار سخت شده است. دولت تنها به پولداران و سرمایه‌داران کمک می‌کند. چه تفاوتی بین کارگر شاغل و بازنشسته وجود دارد که شاغل ۱۳-۱۲ میلیون تومان عیدی می‌گیرد ولی کارگر بازنشسته که مشکلاتش قطعا چند برابر شاغل است باید ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بگیرد؟

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  مبلغ مستمري 14,310,821 ریال از اسفند ماه سال 1402 تاکنون به صورت غیر قانونی از فیش حقوق بنده کم می کند و اعتراض می کنم هیچ کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست.
  درخواست رسیدگی دارم.
  کدملی: 1531439901
  و این در حالی است که در شهریور ماه سال 1401 با حکم و رآی دیوان عدالت اداری 10 ماه هم سابقه در حکم بازنشستگی بنده اضافه شده است.

 • ناشناس


  متأسفانه از سال 1357 تاکنون قانون حمایت از حقوق و مزایا بازنشستگان تأمین اجتماعی به درستی اجرا نشده است چرا؟!

 • علت تأخیر در اعمال قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟


  علت تأخیر در اعمال قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

 • حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران

  جناب آقای دکتر محمودزاده
  رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران

  جناب آقای مهندس مجید سلطانی
  مدیرعامل شرکت مخابرات ایران

  جناب آقای سید علی ملک جعفریان
  مدیر مخابرات استان تهران


  تفاوت افزایش معوقات تخواربار، مناسبت ها و سایر رفاهیات ( از فروردین ۱۴۰۱ الی فروردین ۱۴۰۳) بازنشستگان مخابرات منطقه تهران کی پرداخت می شود.
  حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران

  چرا هنوز هیچ خبری از تفاوت افزایش معوقات و مطالبات بازنشستگان مخابرات منطقه تهران از 1401 تاکنون خبری نیست
  حرف دل همه بازنشستگان مخابرات منطقه تهران • ناشناس

  همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چرا اجرا نمی‌شود؟/ بازنشستگان: می‌ترسیم باز هم دستمان در حنا بماند

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان