۱۱ هزار سال زندان در انتظار یک مدیر صرافی رمزارز !

فاروق فاتح اوزر، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی رمزارزی ثودکس (Thodex)، توسط دادگاهی در ترکیه به ۱۱ هزار سال زندان محکوم شده است. این حکم شدید در نتیجه دست داشتن وی در یک سری جرایم مالی از جمله کلاهبرداری، پولشویی و اداره یک سازمان جنایی صادر شده است.

۱۱ هزار سال زندان در انتظار یک مدیر صرافی رمزارز !
صفحه اقتصاد -

ثودکس که زمانی یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال ترکیه بود، در آوریل 2021 ناگهان غیرفعال شد و بیش از 400000 مشتری را بدون دسترسی به وجوه خود رها کرد. ظاهراً اقدامات اوزر از همان ابتدا با هدف کلاهبرداری مشخص شده بود و این صرافی به عنوان یک سازمان جنایتکار شناخته شد.

علاوه بر اوزر، دو تن از اعضای خانواده وی نیز محکوم شدند. این اشخاص به اختلاس بیش از 2 میلیارد دلار از مشتریان ثودکس متهم شدند. اوزر تا سال 2021 مسئولیت ثودکس را بر عهده داشت و زمانی که این صرافی سقوط کرد؛ متعاقباً در تلاش برای فرار از تحقیقات جنایی از ترکیه گریخت.

پس از مدتی فرار، اوزر توسط مقامات آلبانی دستگیر و به ترکیه بازگردانده شد. این دستگیری پس از هشدار قرمز صادر‌شده توسط اینترپل صورت گرفت. فروپاشی ثودکس، بسیار شبیه به سقوط اکوسیستم ترا (Terra)، تأثیر منفی قابل توجهی بر چشم‌انداز ارزهای دیجیتال در ترکیه داشت.

نکته قابل توجه این است که ترکیه تورم بالایی را تجربه می‌کند که همین امر باعث شد بسیاری از شهروندان این کشور به جایگزین‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین به عنوان پوششی در برابر تضعیف لیر روی آورند. در نتیجه، صنعت ارزهای دیجیتال در ترکیه با نظارت شدید مقامات دولتی مواجه شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما