گزارش صفحه اقتصاد از افزایش حقوق بازنشستگان

زمان آغاز متناسب سازی و افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان | کدام بازنشستگان مشمول دریافت افزایش حقوق می‌شوند

بخش زیادی از بازنشستگان امروز با مشکل معیشتی مواجه هستند و شرایط تورمی جامعه زندگی را برای بازنشستگان سخت کرده است. دریافتی بازنشستگان کم است و بیش از ۸۰۰ هزار نفر از بازنشستگان زیر ۵ میلیون تومان حقوق می گیرند که این مبالغ کفاف زندگی بازنشستگان را نمی دهد. طبق گفته عضو کمیسیون تلفیق قرار شده تا میزان افزایش حقوق بازنشستگان در یک همسان‌سازی مدنظر در برنامه هفتم توسعه تا ۹۰ درصد شاغلان برسد.

زمان آغاز متناسب سازی و افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان | کدام بازنشستگان مشمول دریافت افزایش حقوق می‌شوند
صفحه اقتصاد -

کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم تصویب کرد تا با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نسبت به شاغلان، دریافتی حقوقی آنان را به میزان ۹۰ درصد حقوق شاغلان طی سه سال از شروع برنامه هفتم برساند. ان‌شاءالله ظرف هفته آینده این موضوع به تصویب صحن مجلس نیز خواهد رسید.

گام اول افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان

بنا بر اعلام عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی،قرار شد کل متناسب‌سازی برای بازنشستگانی که زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد در همان سال اول اجرا شود و این فاصله در همان سال جبران شود.

به گفته هاجر چنارانی، ۴۰ درصد این فاصله در سال اول برنامه هفتم، ۳۰ درصد در سال دوم و ۳۰ درصد دوم نیز در سال سوم اجرایی می‌شود؛ به این ترتیب، در طول سه سال، دریافتی بازنشستگان کشوری به ۹۰ درصد حقوق شاغلان می‌رسد.

قرار شد تا پایان سال سوم برنامه، دریافتی بازنشستگان کشوری به ۹۰ درصد حقوق و مزایای مستمر شاغلین برسد. دلیل این امر را عنابستانی نماینده مردم سبزوار توضیح می‌دهد که اگر قرار بر این باشد که حقوق بازنشستگان در سال اول قانون اجرای برنامه به ۹۰ درصد حقوق شاغلان برسد به اعتباری بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم که در توان دولت و صندوق‌های بازنشستگی نیست که به یک باره و در یک مرحله بتوانند این کار را انجام دهند و طی سه سال انجام خواهد شد.

کدام بازنشستگان مشمول متناسب‌سازی هستند؟

حقوق بازنشستگان

افزایش حقوق بازنشستگان در گام اول مصوبات مجلس شورای اسلامی و برنامه هفتم توسعه به میزان ۹۰ درصد حقوق شاغلان با اجرای مرحله به مرحله در طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان به نظر در دسترس قرار گرفته است. از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد ما به التفاوت وصول به ۹۰ درصد یاد شده اعمال خواهد شد.

عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید تکلیف بازنشستگان تأمین اجتماعی هم روشن شود، می‌گوید: «ما ۱۷ صندوق بازنشستگی داریم و نباید هیچ بازنشسته‌ای از قانون همسان‌سازی حقوق با شاغلان مستثنی شود. باید در متن قانون مشخص شود منظورمان از بازنشسته کدام بازنشستگان و کدام صندوق است. همچنین باید این مسئله به تمام صندوق‌های بازنشستگی تسری پیدا کند.»

محمدحسن آصفری عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم نیز درباره اینکه کدام بازنشستگان مشمول متناسب‌سازی حقوق از سال آینده خواهند شد، تصریح می‌کند: «بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم،‌ کلیه بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی، شامل این مصوبه متناسب سازی حقوق خواهند شد.»

زمان واریز حقوق فرهنگیان بازنشسته‌ جدید اعلام شد

یک خبر شامگاهی از واریزی ویژه برای بازنشستگان کشوری با حقوق آبان ماه + دریافت فیش حقوقی و حکم افزایش حقوق بازنشستگان

حقوق فرهنگیان بازنشسته ۲۹ هر ماه بر اساس میزان حقوق به حساب بازنشستگان واریز می‌شود و این فرایند در سه روز متولی ادامه دارد همچنین براساس قوانین و مقررات، تعداد فرهنگیان بازنشسته در پایان شهریور ماه هر سال مشخص و احکام آنها صادر و در ادامه حقوق خود را به صورت منظم از صندوق بازنشستگی کشوری دریافت می‌کنند.

عدم پرداخت حقوق برخی از فرهنگیان بازنشسته جدید که در شهریور و مهر ماه امسال بازنشسته شده‌اند، گلایه و نارضایتی شدید آنها را در پی داشته است. براساس پیگیری‌های به عمل آمده از صندوق بازنشستگی کشوری، زمان واریز حقوق فرهنگیان بازنشسته‌ جدید توسط صندوق بازنشستگی کشوری که در شهریور و مهر ماه امسال بازنشسته شده‌اند، مشخص شد.

براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، در شهریور و مهر ماه امسال، مجموعاً ۵۳ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته شده‌اند که ۳۰ هزار نفر از این تعداد در پایان مهر ماه و پس از تکمیل پرونده‌هایشان، حقوق خود را دریافت کرده‌اند.

۱۳ هزار نفر دیگر از ۵۰ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته در انتهای آبان‌ ماه جاری حقوق خود را به همراه معوقه مهرماه دریافت خواهند کرد.

مابقی این افراد نیز به دلیل عدم صدور حکم بازنشستگی و برگشت به کار در آموزش و پرورش، حقوق آنها واریز نشده است و بخشی دیگر نیز به دلیل نقص پرونده حقوق بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند که به محض تکمیل شدن پرونده‌هایشان، حقوق بازنشستگی خود را دریافت خواهند کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما