«ریشا» شیر خبرساز باغ وحش مشهد تلف شد؛ علت مرگ ریشا چه بود؟

«ریشا» شیر نر باغ وحش مشهد که زاده همین مکان بود، پس از حدود ۲ ماه از رسانه‌ای شدن حال وخیمش، شب گذشته تلف شد.

«ریشا» شیر خبرساز باغ وحش مشهد تلف شد؛ علت مرگ ریشا چه بود؟
صفحه اقتصاد -

اطلاعیه مشترک ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی خراسان رضوی خبر از تلف شدن ریشا بر اثر بیماری دارد.

اواخر بهمن ماه پارسال بود که تصویری از شیر نر ۹ ساله لاغر اندام و دراز کشیده‌ای در قفس باغ وحش مشهد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و گمانه زنی فعالان فضای مجازی در خصوص سوء تغذیه این حیوان را موجب شد تا بدانجا که معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به قضیه ورود و بر پیگیری قصور احتمالی در نگهداری از این حیوان تاکید کرد.

بررسی تیم متخصص با حضور ۹ دامپزشک در همان زمان نشان داد که میزان گلبول‌های سفید کروی شکل در بدن این گونه، اندکی زیاد و نشان دهنده وجود عفونت است، ضمن اینکه در زمان انجام معاینات، شیر دچار دفع مدفوع روان (اسهال) بود.

طبق اعلام مسوولان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی در همان زمان، بر اساس نتایج حاصل از معاینات تخصصی، درمان آنتی بیوتیکی، استفاده از پروبیوتیک‌ها، استفاده از او. آر. اس به همراه غذای کنترل شده برای این حیوان لحاظ شد و این روند تا واپسین روز‌های اسفند ماه پارسال ادامه داشت.

خبر حال نامساعد «ریشا» شیر نر و «ارس» پلنگ نر باغ وحش با آخرین روز اسفندماه سال ۱۴۰۲ همراه شد که ادامه حال نامساعد ریشا در نهایت منجر به تلف شدن این گونه ارزشمند شد.

بررسی علت مرگ ریشا 

بر اساس اطلاعیه صادره ادارات کل نامبرده، بنا به ضرورت تشخیص علت مرگ این گونه حیات وحش، نمونه برداری و عملیات کالبد گشایی صبح امروز با حضور نمایندگان ادارات کل دامپزشکی، محیط زیست و مسوولان باغ وحش مشهد انجام شده و آزمایشات لازم اخذ شده که نتایج پس از بررسی‌های پاتولوژی و کارشناسی به اطلاع خواهد رسید.

باغ وحش مشهد سال ۱۳۳۹ در محدوده خواجه ربیع تاسیس و با ایجاد شرکت باغ وحش وکیل آباد در سال ۱۳۵۶ در ورودی پارک جنگلی وکیل آباد مستقر شد.

این مکان به عنوان بزرگترین باغ وحش ایران دارای بیشترین گونه‌های جانوری است که از آن جمله می‌توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و جانوران دیگر اشاره کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان