فناوری

پایان احداث پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در قم

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم با اشاره به افزایش پهنای باند استان به میزان 1020 گیگابیت برثانیه و ارتقاء تعداد 21 ایستگاه استان قم در یک سال اخیر، از تمهیدات لازم برای ارائه سرویس مناسب و پایدار به پایانه های مسافربری، و ارسال پیامک برای راهنمایی مسافران و زائرین در تعطیلات نوروز خبر داد.

به گزارش صفحه اقتصاد به نقل از روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم، جواد غلام پور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم، با اشاره به اینکه یکی از اهداف عملیاتی سال 1402 این اداره کل ارتقاء ایستگاه های تلفن همراه استان به فناوری های روز و توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارائه سرویس فیبر نوری اماکن،‌ با هدف بهبود کیفیت و سرعت دسترسی مردم و کسب و کارها به پهن باند بالا است، گفت: در یک سال اخیر اجرای پنج ایستگاه ارتباطی نسل پنجم با موفقیت انجام شد و 31 فناوری نسل چهارم شبکه تلفن همراه، 27 فناوری نسل سوم شبکه تلفن همراه و  24 فناوری نسل دوم شبکه تلفن همراه در سطح استان مستقر و مورد بهره برداری قرار گرفت.
وی افزود: در سال گذشته پنج توسعه فناوری نسل پنجم در استان انجام شده است و در سال 1402 نیز 10 فناوری نسل پنجم در برنامه عملیاتی قرار دارد.
مدیرکل ارتباطات استان قم با اعلام اینکه در سال گذشته احداث شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در شهر قم به پایان رسید، گفت: پروژه FTTX با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته و نیاز استان به پهن باند ثابت پرسرعت، در سال 1401 اجرا شد و هم اکنون بیش از 89 درصد خانوارهای شهر قم زیر پوشش فیبرنوری قرار دارتد که برای بیش از 41 درصد آن ها پورت نصب شده است.
وی افزود: شرکت مخابرات ایران و گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل در سطح استان قم ارائه کنندگان خدمات دسترسی مبتنی بر فیبرنوری یا همان FTTx هستند و یکی از اهداف موردنظر تلاش مضاعف برای پوشش 100 درصدی خانوارهاست.
غلام پور با اشاره به آمادگی کارورهای ارتباطی استان با توجه به احتمال حضور گسترده زائرین در ایام نوروز، بیان کرد: بخش های دولتی و اپراتورهای ارتباطی برای تداوم ارائه خدمات باکیفیت در تعطیلات نوروزی در آمادگی هستند و با تمهیدات و هماهنگی‌های صورت گرفته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، بخش های دولتی و خصوصی آماده ارائه اینترنت مناسب به کاربران، خدمات ارتباطی، بانکی، پستی و خدمات پیشخوان، در تعطیلات نوروزی1401 به مردم استان هستند.
وی با اشاره به اینکه استان قم در مسیر تردد مسافران بسیار زیادی قرار دارد و زائر پذیر است، افزود: هشت ایستگاه ارتباطی در اطراف حرم تعبیه شده که جهت رفاه حال زائرین چهار کوییک سایت در اطراف حرم و یک ایستگاه در راه آهن قم  نیز راه اندازی شده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم در ارتباط با وضعیت و میزان آمادگی خدمت رسانی به هم استانی ها و مسافران و زائران در روزهای عید نوروز در استان قم به این نکته اشاره کرد که استان قم از لحاظ زیرساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات با رتبه ششم شاخص توسعه فاوا با امتیاز 7.65 از استان های برتر کشور محسوب می شود.
وی افزود: هم اکنون در استان قم ضریب نفوذ مشترکین اینترنت سیار 128.3 درصد است که نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته و ضریب نفوذ پهن باند ثابت نیز در استان قم 13.5 درصد است.
رئیس شورای مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم، گفت: با تعامل دولت و بخش خصوصی، توسعه و ارتقاء زیرساخت‌ها و شبکه دسترسی ارتباطی و توسعه سکوهای نرم افزاری به عنوان یک اولویت اجرایی سال 1402 است.
غلام پور با اشاره به اینکه استان قم با داشتن محتوای اسلامی و وجود حوزه های علمیه و مرکز داده، پیام رسان بومی و نیز شتاب دهنده علوم انسانی، ظرفیت تولید محتوای دیجیتال ایرانی و اسلامی را دارد گفت: امسال با تشکیل شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات استان به راهبری و تدوین راهبردها پرداخته شده است.

وی افزود: از دیگر اقدامات، تصویب و پرداخت 311 میلیارد ریال تسهیلات از محل تبصره الف قانون بودجه سالانه، برای هموار کردن مسیر توسعه و رشد زیست بوم نوآفرینی و حمایت از کسب و کارهای نوپای استان بوده است و موجب 110 شغل تثبیتی و ایجادی شده است.

مدیرکل ارتباطات استان قم با اشاره به پرداخت تسهیلات به یک طرح به مبلغ 500 میلیون تومان از محل اعتبارات بند ب تبصره 18 و تصویب 2 طرح باجه¬های پست بانک روستایی به مبلغ 300 میلیون تومان از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی، اظهار کرد: همچنین تدوین طرح پژوهشی تحلیل زیست بوم کسب وکارهای فاوا استان قم و ارائه راهکارهایی برای توسعه، ارتقاء و تاب آوری آنها، تصویب 6 طرح در گرنت رشد پارک فاوا از دیگر اقدامات در حوزه حمایت از کسب و کارها بوده است و برای سال جدید شرح خدمات دو طرح پژوهشی و فناوری با عناوین«طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه پایش توسعه دولت الکترونیکی و هوشمند استان قم» و «طراحی سند جامع توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان قم» آماده و به شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شده است.

غلام پور همچنین در حوزه امنیت به ارایه دو گواهی افتا در سال جدید به شرکت های دارای شرایط و برگزاری دوره امنیت تخصصی و عمومی در حوزه فاوا کرد و گفت: در سال 1401 دو پروانه دفتر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات روستایی نیز صادر شد و علاوه بر آن 3 دفتر پیشخوان دولت شهری نیز پروانه جدید فعالیت دریافت کردند و در مجموع، تعداد 82 دفتر پیشخوان شهری و 10 دفتر روستایی در حال ارایه خدمات به مردم شریف هستند.

دبیر کارگروه توسعه دولت الکترونیکی و هوشمند استان قم، تصریح کرد: از دیگر اقدامات این اداره کل، پیگیری تحقق دولت الکترونیکی و هوشمند در راستای تأکیدات رئیس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله الکترونیکی شدن استعلامات شعب و واحدهای مختلف دادگستری کل استان با بانک ها و ادارات، اتصال اورژانس و آتش نشانی به سرویس موقعیت مکانی تلفن همراه، اتصال شهرداری قم به پنجره خدمات دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir و گذرگاه خدمات دولت و در نتیجه تسهیل ارائه خدمات به شهروندان بوده است.

وی افزود: همچنین رونمایی از پنجره واحد مدیریت زمین و اخذ کاربری برای شش دستگاه اجرایی صورت گرفته است و یکی از برنامه های عملیاتی اداره کل برای سال 1402 استفاده عملیاتی بیشتر از پنجره واحد مدیریت زمین با همکاری دستگاه های مرتبط و استانداری، اتصال شهرداری کهک به گذرگاه خدمات دولت و نیز ارزیابی دستگاه های اجرایی در تحقق دولت الکترونیکی و هوشمند و ارایه نتایج در روز ملی فناوری اطلاعات است.

غلام پور در پایان با تأکید بر ارائه خدمات دولت الکترونیکی به مجاورین و زائرین حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: مسافران می توانند با استفاده از تارنمای Qomzaer.ir از خدمات موردنیاز بهره مند شوند.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا