صنایع غذایی و سلامت

معاون فناوری و اطلاعات وزارت بهداشت:
به دنبال ارتقای رتبه فناوری از 53 به 35 در دنیا هستیم

هفتمین فن بازار سلامت هفته آینده برگزار می‌شود

معاون فناوری و اطلاعات وزارت بهداشت گفت: جایگاه ایران در حوزه فناوری رتبه ۵۳ دنیا بوده و برای سرعت بخشیدن و ارتقای این جایگاه استفاده از فناوری های نوین مانند ژن درمانی و مهندسی بافت در کشور نیاز است، تا به برنامه و هدف اصلی یعنی جایگاه ۳۵ دنیا در حوزه فناوری برسیم.

به گزارش صفحه اقتصاد به نقل از وبدا، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوشنبه ۵ دی‌ماه  در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری هفتمین فن بازار ملی سلامت در ۱۱ و ۱۲ دی‌ماه در تهران خبر داد.
وی افزود: شعار این فن بازار تحقق شعار سال است و تمایل داریم تا شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور را گرد هم بیاوریم.
به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سه برنامه تخصصی در حاشیه این فن بازار با هدف توسعه فناوری مانند فناوری های نوین در پزشکی و مالکیت فکری نیز در نظر گرفته شده است و در این فن بازار برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برگزار می‌شود.
دکتر پناهی افزود: در حوزه جوانی جمعیت و تحقیقات دارویی همچنین تله مدیسین (پزشکی از راه دور) برنامه‌هایی در حاشیه فن بازار ملی سلامت خواهیم داشت . همچنین در ارزیابی های فناوری‌های سلامت یکی از دغدغه ها به خصوص در کار تیمی بحث مالکیت فکری است.
وی ادامه داد: یکی از فناوری های سلامت، فناوری حوزه آموزش است،  شبیه ساز ها برای آموزش، کمک کننده اساتید هستند. اگر بخواهیم در عرصه فناوری رشد قابل توجهی داشته باشیم باید کارهای خوبی در زمینه حوزه‌های فناورانه داشته باشیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه اساتید مربوطه در نشست‌های تخصصی شرکت می‌کنند، اظهار کرد: مسائلی مانند هوش مصنوعی، متاورس و کارگاه‌هایی در حوزه کسب و کار برای دانشجویان برگزار می‌کنیم. تلاش می‌کنیم که دانشجویان علاوه بر فناوران و معاونان دانشگاه‌ها در این رویداد حضور داشته باشند و درباره مسائلی مانند جوانی جمعیت، خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت‌وگو کنند.
دکتر پناهی ادامه داد:  برگزاری استیج گردشگری سلامت از دیگر برنامه‌های ما در این رویداد است. درنظر داریم از حضور نمایندگان مجلس که در حوزه فناوری سلامت تجربه دارند، بهره‌مند شویم. همچنین بهره‌مندی از ظرفیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از دیگر برنامه‌ها است. برای اولین بار، در ارتباط با مالکیت فکری از حضور قوه قضاییه استفاده می‌کنیم؛ چرا که مالکیت فکری یک دغدغه فکری به حساب می‌آید.
وی افزود: در روز اول این رویداد، نشست تخصصی با معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در راستای تحقق شعار سال برگزار می‌شود. اگر دانشکده‌ها در راستای برنامه‌های خود مشکلاتی داشته باشند، مشکلات خود را بیان می‌کنند. رییس سازمان غذا و دارو در این جلسه شرکت می‌کند.
وی با بیان اینکه آموزش در عرصه فناوری سلامت، مهم به حساب می‌آید، تصریح کرد: درنظر داریم از افرادی که در حوزه شبیه‌سازها در حوزه آموزش تجربه دارند، بهره‌ ببریم. معاونت آموزشی وزارت بهداشت از این طرح استقبال کرده است.
دکتر پناهی با بیان اینکه تمام دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در این فن‌بازار حضور دارند، توضیح داد: ما از ظرفیت تمام کشور استفاده می‌کنیم و تمام دانشگاه‌ها در این رویداد حضور دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود:  ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت می‌کنند که ۱۲۸ مورد در حوزه سلامت هستند که معادل  ۲۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان است. بر اساس قانون جدید، یک پارک علم و فناوری می‌تواند در هر استان احداث شود، به طور مثال، پارک علم و فناوی شیراز در پایان هفته افتتاح می‌شود.
وی درباره سیاست‌های وزارت بهداشت درخصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: یکی از سیاست‌های جدی ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت هدفمند کار کنند و به سراغ دارو و تجهیراتی بروند که ارزش اقتصادی داشته باشد.
دکتر پناهی خاطرنشان کرد: اگرچه دانش و  مستند علمی یک مبنا است، اما باید طرح اولیه بایو ارزش اقتصادی داشته باشد. ۱۱ پارک علم و فناوری داریم که ۲۶۶۲ شرکت در آن مستقر هستند و ۶۴۷ محصول تجاری در این پارک‌ها تولید می‌شود.
وی ادامه داد: روند اختراعات باید رو به بالا باشد، در غیر این‌صورت نمی‌توانیم شعار سال را محقق کنیم. شتاب، بسیار مهم است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه آیین‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان تغییر کرده است، توضیح داد: درصد قابل توجهی از بودجه را به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان سوق داده‌ایم. به عبارت دیگر، به جای توجه به پژوهش محض به سمت حوزه‌های فناورانه گام برداشته‌ایم. به طور مثال، عنوان جشنواره رازی تغییر کرده است، طرح‌های فناورانه در جشنواره سال جاری اغلب جایزه‌ها را از آن خود کرده‌اند.
وی افزود: همچنین پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه امور فناورانه در کانون توجه قرار گرفته‌اند و هر پایان‌نامه فناورانه ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کند. دانشجویان مورد توجه ما هستند.
دکترپناهی درباره بهره‌گرفتن از نخبگان نیز گفت: بیش از ۵۰۰ نفر از نخبگان به ما به صورت مستقیم مشاوره می‌دهند.
وی درباره بودجه امور فناورانه گفت: بخشی از بودجه را به صورت مستقیم و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دریافت می‌کنیم. همچنین بودجه دریافتی از تولید ناخالص ملی بر اساس قانون حدود ۲ درصد است که تنها ۰.۴ درصد آن محقق شده است.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا