پیشنهاد سردبیرعکسمولتی مدیا

اختصاصی صفحه اقتصاد؛
گزارش تصویری از چهارمین نمایشگاه ملی فولاد ایران

صفحه اقتصاد – چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور فولادسازان بزرگ کشور و تولیدکنندگان مواد، قطعات و تجهیزات صنعت فولاد، سه‌شنبه 20 دی ماه 1401 افتتاح شد.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، سه‌شنبه، ٢٠ دی ماه با حضور شرکت‌ها و فعالان بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران و شرکت‌های مطرح دانش‌بنیان در هتل المپیک تهران افتتاح شد؛ نمایشگاه تخصصی این دوره از نمایشگاه فولاد ایران تا ٢٢ دی ماه فعال خواهد بود.

تحقق اهداف نیازمند حمایت در تامین برق و گاز 

در این مراسم، بهرام سبحانی- رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران – ضمن تشکر از مدیران شرکت‌های بزرگ و کارشناسان شرکت‌های دانش‌بنیان و اشاره به ریسک‌پذیری آن‌ها در رسیدن به اهداف بومی‌سازی، اظهار کرد: ما در حال حاضر در جایگاهی قرار داریم که با بومی‌سازی چند قطعه دیگر همچون الکترودهای گرافیتی، عملا به ١٠٠ درصد تولید بومی فولاد دست خواهیم یافت. با ادامه این روند و با وجود جوانان خوش‌فکر، شرکت‌های دانش‌بنیان و البته حمایت مسئولان، روزهای بسیار خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: رسیدن به اهداف ملی موردنظر جشنواره قطعا نیاز به حمایت مسئولان در تامین مواد اولیه از جمله برق و گاز دارد. بدون‌ شک، با فراهم کردن زیرساخت‌ها،  صنعتی که زمانی (جنگ دفاع مقدس)  به‌دلیل تحریم‌ها حتی در تامین سیم خاردار دچار مشکل بود، اکنون به بومی‌سازی کامل دست پیدا کرده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره و نمایشگاه‌ها کمک می‌کند تولیدکنندگان داخلی و فولادسازان بتوانند با یکدیگر مرتبط شده و نیاز صنعت فولاد کشور را برآورده کنند، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان و صنعتگران توانا در کشور وجود دارند که با امضای تفاهم‌نامه در این جشنواره‌ها که در سال‌های گذشته انجام شده بیش از ۴۰۰ قرارداد با یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده‌اند. به طور مثال ۵۰ میلیون دلار در سال الکترود وارداتی در کشور مصرف می‌شود که این میزان جزو هزینه‌های تولید است و چنانچه بتوانیم بومی‌سازی این ماده‌اولیه و دیگر قطعات، تجهیزات و مواد اولیه را بومی‌سازی کنیم می‌توانیم، ‌صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را رقم بزنیم.

سبحانی تصریح کرد: محدودیت‌های ارزی در کشور سبب شده تا علاوه بر تحریم‌ها، مشکلات شرکت‌ها برای تامین قطعات، تجهیزات و مواد اولیه بیشتر شود که این موضوع با حمایت شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد و تولیدکنندگان داخلی قطعات و تجهیزات قابل حل است؛ درصورتی که همه فعالان همت کنند، به زودی صنعت فولاد کشور از واردات این کالاها بی نیاز است.

این مقام صنعتی تاکید کرد: فرآیند بومی‌سازی فرآیندی یک روزه نیست و باید به آن به‌صورت بلندمدت نگاه کرد. امروز در تلاشیم تا علاوه بر تامین بازار داخل که در این برنامه بلندمدت گنجانده شده وارد بازارهای منطقه نیز بشویم. البته صنعت فولاد با بی مهری‌های بسیاری روبروست؛ امروز تولیدکنندگان فولاد با چالش جدی انرژی روبرو شده‌اند که باعث شده نقطه سربه‌سر در تولید به بیش از ۷۰ درصد برسد. باید صنعتی که در این زمان کوتاه توانسته پیشرفتی چشمگیر را داشته باشد، حمایت شود و در صورتی که بتوانیم محدودیت ها را حل کنیم، با استفاده از ظرفیت موجود می‌توانیم به جایگاه ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا تبدیل شویم.

برای زمین‌گیر نشدن صنعت فولاد؛ محدودیت‌های برق و گاز باید کم شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب گاز در شبکه توزیع می‌شود که صنعت فولاد کمتر از چهار درصد این میزان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که با صرفه‌جویی در بسیاری از صنایع می‌توانیم کوره‌ها را روشن نگه داریم. در موضوع برق نیز از حدود ۶۰ هزار مگاوات، صنعت فولاد حدود ۱۰ درصد را مصرف می‌کند که باید محدودیت‌ها در این زمینه به حداقل برسد تا صنعت فولاد زمین‌گیر نشود.

سبحانی ادامه داد: در چهارمین دوره جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران، نمایشگاه بومی‌سازی سبب به‌هم‌رسانی نیازها و فرصت‌های بومی‌سازی و ساخت داخل و همچنین توانمندی‌های سازندگان داخلی و شرکت‌های دانش بنیان است. در این نمایشگاه شرایطی فراهم است تا نیازها هم مطرح شود تا بتوانند طرف سازنده خود را بیابند. برای آن دست سازندگانی که توان ساخت داخل و مهندسی معکوس دارند اما نمی‌دانند که از چه مسیری از توانایی خود استفاده کنند و نیازها را شناسایی کنند، در این جشنواره مسیر خود را شناسایی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا