بیمه و تامین اجتماعی

صفحه اقتصاد بررسی می کند:
مجید بهزادپور رئیس کل جدید بیمه مرکزی کیست؟

در این مطلب از صفحه اقتصاد ، توضیحاتی درباره سوابق و مسئولیت های رئیس کل جدید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهیم داشت! با ما همراه باشید. نوزدهم دی ماه سال 1400 شمسی بود که خبری در فضای مجازی با مضمون استعفای غلامرضا سلیمانی ، رئیس کل بیمه مرکزی منتشر شد! غلامرضا سلیمانی که از گزینه‌ های رئیس کلی بانک مرکزی در دولت سید ابراهیم رئیسی بود، از سال 1397 شمسی ریاست بیمه مرکزی را بر عهده داشت…

اما پس از انتشار خبر استعفای غلامرضا سلیمانی از رئیس کلی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یک منبع آگاه اظهار کرد فرایند انتصاب رئیس کل بیمه مرکزی، پیچیدگی های خاص خود را دارد! براساس ماده (۱۹) قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری – مصوب ۱۳۵۰ شمسی، رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران منصوب می شود.

بعد از گذشت ۶۰ روز از استعفای غلامرضا سلیمانی، بیمه مرکزی از انتصاب مجید بهزادپور به عنوان جایگزین او در مقام رییس کل بیمه مرکزی خبر داد.

مجید بهزادپور که تاکنون مدیر صندوق تأمین خسارت‌های بدنی بیمه مرکزی بود و یکی از اعضای هیئت مدیره این نهاد ناظر از امروز به طور رسمی فعالیت خود را به عنوان رییس کل بیمه مرکزی ایران ادامه خواهد داد.

روابط عمومی بیمه مرکزی ایران در حالی خبر انتصاب مجید بهزادپور را اعلام کرد که تا پیش از این محمدرضا خوش‌کیش ، عضو شورای عالی بیمه (نماینده اتاق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در شورای عالی بیمه از سال ۱۳۹۸ شمسی) به عنوان گزینه اصلی نشستن بر کرسی ریاست بیمه مرکزی ایران بر سر زبان‌ها بود که انتظار می‌رود با انتصاب بهزادپور به عنوان رییس کل بیمه مرکزی، او نیز منصب قائم‌مقامی را بپذیرد.

مجید بهزادپور کیست؟

مجید بهزادپور تحصیل‌کرده رشته اقتصاد از دانشگاه تهران است و علاوه بر کارشناسی ارشد رشته برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه شهید بهشتی معادل کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌ها از دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی شریف را نیز داراست. او در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ سمت معاونت طرح و برنامه سازمان تعزیرات حکومتی و معاون اداری و مالی سازمان بازرسی کل کشور را به عهده داشت.

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مشاور معاون قوه قضاییه در دوران ریاست ابراهیم رییسی از دیگر سوابق او است. بهزادپور در دوره‌های مختلف سرپرستی معاونت توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را به عهده داشت و در نهایت سال گذشته طی حکمی از سوی غلامرضا سلیمانی به عنوان مدیر صندوق تأمین خسارت‌های بدنی بیمه مرکزی انتخاب شد.

طبق ماده ۱۹ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری رییس کل بیمه مرکزی و قائم مقام او به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و با تصویب هیئت وزیران و معاونان بیمه‌ مرکزی ایران به پیشنهاد رییس کل بیمه مرکزی و موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی به موجب تصویب‌نامه هیئت وزیران منصوب می‌شوند.

در انتها درباره بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران لازم به بیان است این شرکت طبق قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌ گری در سال ۱۳۵۰ شمسی به صورت شرکت سهامی تاسیس شده است. بر پایه ی این قانون هدف از تاسیس بیمه مرکزی تنظیم، تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت از بیمه‌ گذاران، بیمه‌ شدگان و صاحبان حقوق آنها و اعمال نظارت دولت بر فعالیت‌ های بیمه‌ ای است.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عبدالرضا عسگرپور

اینجانب بعنوان یک عضو در صنعت بیمه ، مهمترین و اصلی ترین کار که توسط بیمه مرکزی باید انجام شود ،به روز رسانی قانون بیمه با توجه به شرایط جدید ، اقتصادی ، صنعتی ، حرفه ای و … می باشد

بیمه

بنده با دو شرط قبول میکنم ولی تضمین میدهم که در عرض 3 سال صنعت بیمه را در حد کشورهای اروپایی ارتقا
شرط1:به هیچ وجه به کسر بودجه کمک مالی نمیکنم.
شرط2:سیاست گذاری صرفا توسط افراد در بدنه مجموعه بیمه صورت میپذیرد و لاغیر.

دکمه بازگشت به بالا