مناطق آزاد

در پنل تخصصی ابزارهای نوین تامین مالی نخستین همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جزیره زیبای قشم عنوان شد؛
بسته های تأمین مالی پروژه های پیشنهادی قشم طراحی می شود

پنل تخصصی ابزارهای نوین تأمین مالی نخستین همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جزیره زیبای قشم با ارایه پیشنهاد تشکیل کارگروهی از مشاوران خبره بازار سرمایه و سرمایه گذارانی که تمایل به استفاده از طرح های عنوان شده در این همایش را دارند، همراه بود.

به گزارش صفحه اقتصاد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، نعمت اله شهبازی، نایب رییس هیات مدیره کارگزاری بانک صنعت و معدن به‌عنوان دبیر این پنل تخصصی، رشد شدید نقدینگی در جامعه حاضر را یکی از معضلات بزرگ کشور دانست و گفت: متأسفانه در این حوزه، مدیریت مناسبی برای جریان سازی در بستری مطمئن وجود ندارد.

وی بر لزوم تنوع‌بخشی به ابزار پول و سرمایه تأکید کرد و افزود: یکی از ضعف‌های پروژه‌ها در کشور ما  نداشتن بسته تأمین مالی است به همین منظور با همکاری و تایید سازمان منطقه آزاد قشم آماده‌ایم تا با تشکیل کارگروهی از مشاوران خبره بازار سرمایه و سرمایه گذارانی که تمایل به استفاده از طرح های عنوان شده در این همایش را دارند، بسته تأمین مالی متناسب با شرایط پروژه‌ها را طراحی کنیم.

در ادامه سخنران دوم این پنل، علی اسلامی بیگدلی، رییس هیات مدیره موسسه تأمین مالی آرمان آتی با اشاره به روش‌های رایج در ایران گفت: بازار پول، سرمایه و ابزارهای سنتی، به‌ویژه بانک‌ها، پایه  ابزارهای تأمین مالی در کشور ماست.

وی از اوراق صکوک به‌عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی در کشور نام برد و با معرفی ۱۴صکوک رایج در کشور افزود: صکوک اجاره، مرابحه، استصناع، خرید دین، منفعت و سلف از انواعی بسیار پرکاربردی هستند که منطقه آزاد قشم می‌تواند باهدف تأمین مالی پروژه های نیمه‌تمام مورداستفاده قرار دهد یا فعالان اقتصادی، این اوراق را به‌منظور خرید مواد اولیه و تجهیزات به کار ببرند.

اسلامی ادامه داد: علاوه بر ابزارهای مالی مبتنی بر بدهی، ابزارهای مالی مبتنی بر ایکوئیتی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف نیز بخش دیگری از نیازهای مالی فعالان اقتصادی را می‌تواند تامین کند که یکی از آن‌ها، تأسیس صندوق پروژه، برای تکمیل پروژه‌ها می‌باشد.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا