بورس

چرا سامانه سجام سود سهام را پرداخت نمی کند؟

جعفر قادری‌ عضو کمیسیون برنامه و بودجه معتقد است سودهای تقسیمی حق مردم است و باید به موقع پرداخت شود. اما این در حالی است که سامانه سجام هیچ گونه مسئولیتی در برابر پرداخت سود سهام بعضی از شرکت ها که تخلف می کنند،کاری انجام نمی دهد.

به گزارش پایگاه خبری صفحه اقتصاد، عضو کمیسین برنامه و بودجه و محاسبات مجلس از تذکر به وزیر اقتصاد بابت تخلف برخی شرکت‌ها از قانون و پرداخت سود تقسیمی به شیوه غیرسجامی خبر داد و گفت: پرداخت نکردن سود از طریق سامانه سجام یک نوع تخلف و سوء‌استفاده است.

جعفر قادری‌  با تأکید بر لزوم پرداخت سود تقسیمی به سهامداران خرد از طریق سامانه سجام بیان کرد: میزان سود سهامداران خرد عدد درشتی است و نیاز است که حتماً وزارت اقتصاد دارایی ورود کرده و اجازه ندهد که این منابع در اثر پرداخت به روش‌های غیر‌سجامی در حساب شرکت‌ها رسوب کند.

وی با اشاره به تبصره 3 ماده 5 دستورالعمل انضباطی ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که در آن بر لزوم پرداخت سود از طریق سامانه سجان تاکید شده است، عنوان کرد: پرداخت نکردن سود از طریق سامانه سجام یک نوع تخلف و سوء‌استفاده است که آسیب‌هایی را به حقوق سهامداران خرد زده است.‌

عضو کمیسیون برنامه و بودجه بیان کرد: سودهای تقسیمی حق مردم است و باید به موقع پرداخت شود،‌ امیدواریم که وزارت اقتصاد و دارایی به موقع ورود کنند و اجازه ندهد این روال ادامه یابد؛ در این زمینه اگر لازم است باید جریمه پیش‌بینی شود تا دیگر شرکت‌ها به شیوه‌های غیر سجامی سود پرداخت نکنند و همچنین مکلف باشند به موقع سود سهامداران را واریز کنند.

قادری تاکید کرد: پرداخت سود به شیوه غیر سجامی موجب می‌شود تا خیلی از سهامداران به سود خود نرسند و بسیاری از منابع در شرکت‌ها باقی بماند، برای حل این موضوع اخیراً به وزیر امور اقتصادی و دارایی تذکر دادیم که پرداخت‌ها حتما باید از طریق سامانه سجام انجام شود.

وی اضافه کرد: انتظار ما از رئیس جدید سازمان بورس آن است که از همین ابتدای کار مراقبت و دقت لازم را داشته باشند و اجازه ندهند که از حقوق سهامداران سوء‌ استفاده صورت گیرد، برای همین هم باید جلوی پرداخت سود به روش‌های غیر سجامی گرفته شود.

منبع: فارس

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا