اقتصاد کلان

مالیات بر عایدی سرمایه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

در این مطلب از صفحه اقتصاد ، به بررسی طرح جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر  طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در 5 خرداد 1400 تصویب شده است می پردازیم. حالا همه چشم انتظار اجرای این قانون و اثرات ان بر اقتصاد کشور هستند.

مالیات بر عایدی سرمایه

طرح مالیات بر عایدی سرمایه یکی از طرح هایی است که دولت به سبب افزایش تحریم های نفتی و کاهش درآمدهای آن تعریف کرده است. این طرح یکی از راه های افزایش درآمدهای مالیاتی محسوب می شود. هدف دولت آمریکا از تحریم های نفتی، به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است. دولت نیز برای مقابله با این اقدام آمریکا، طرح مالیات بر عایدی سرمایه را پی ریزی کرده است. در این مقاله می خواهیم درباره این طرح مالیاتی و سوالات پیرامون آن توضیح دهیم.

مالیات ها بر عایدی سرمایه چگونه محاسبه می شوند؟

مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gains Tax)، مالیاتی است که دولت بر سود به دست آمده از سرمایه گذاری در تملک دارایی های سرمایه ای اعمال می کند. در حقیقت این نوعی از مالیات است که بر سود ناشی از فروش سرمایه و مایملک تعلق می گیرد.

به عنوان مثال شما اگر در سال ۹۵ واحد آپارتمانی به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کرده و در سال ۹۹ آن را به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان بفروشید، ۵۰ میلیون تومان سود کرده اید. مالیات بر عایدی سرمایه بر این ۵۰ میلیون تومان سود، تعلق می گیرد..

دلایل و اهداف گرفتن مالیات بر عایدی سرمایه

دلایل و هدف های مختلفی بر اخذ مالیات بر عواید سرمایه وجود دارد، اما مهمترین آنها عبارتند از:

  1. دولت ها می خواهند با اخذ این گونه مالیات ها یکپارچگی، انسجام و کارایی نظام مالیاتی را ایجاد کنند.
  2. جلوگیری از سوداگری در بخش های سرمایه پذیری مانند سکه، مسکن و ارز یکی دیگر از اهداف دولتهاست.
  3. کمک کردن به توزیع مناسب و صحیح درآمدها در بین مردم یکی دیگر از هدف های اقتصادی دولت ها از اخذ این مالیات ها است.
  4. دولت می خواهد عدالت اجتماعی را از طریق عدالت مالیاتی به وجود آورد.
  5. یکی از راههای جلوگیری از فرار مالیاتی افراد، ایجاد این گونه طرح های مالیاتی در کشور است.

رابطه مالیات بر درآمد سرمایه و سهام و سودهای بانکی

اولویت دولت در طرح مالیاتی بر عایدی سرمایه در قسمت املاک و مستغلات است. به عبارت دیگر این مالیات شامل سهام و سودهای بانکی نمی شود، زیرا هدف دولت از اخذ این نوع مالیات برای جذب نقدینگی جهت سرمایه گذاری مولد در اقتصاد کشور است. اگر این مالیات بر سهام و سپرده های بانکی نیز اختصاص یابد، باعث تحریک بازارهای موازی می شود.

مالیات بر عواید سرمایه معمولا بر آن دسته از دارایی هایی که از آنها فقط برای انجام فعالیت های شغلی استفاده می شود، تعلق نمی گیرد. گرفتن این نوع مالیات می تواند راهکار درستی برای مقابله با تلاطمات سوداگری و دلالی در بازارها باشد.

"<yoastmark

مالیات بر درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در ایران

همانطور که در قسمت قبلی اشاره کردیم، اولین بار در ایران اخذ مالیات از عایدی سرمایه در دهه ۶۰ اجرا شده است. اما در سالهای بعد به دلایل مختلف این طرح متوقف شد. اخذ این مالیات در سالهای اخیر به علت تحریم های نفتی و افزایش سوداگری در بازارهایی مانند مسکن، طلا، خودرو، سکه و ارز مجددا اعمال شد. این لایحه مالیاتی بعد از کش و قوس های بسیاری در بهمن سال ۹۸ در وزارتخانه تکمیل شده اما برای اجرای آن زمان زیادی لازم است. زیرا برخی از مفاد لایحه اصلاح مالیاتی، نیاز به بررسی دارد.

طرح مالیاتی بر عایدی سرمایه در بین کشورهای دنیا

در حدود یک قرن از طرح این نوع مالیات در کشورهای جهان می گذرد. اما در نیم قرن اخیر سرعت گسترش اعمال آن در کشورهای دنیا بسیار تعجب آور بوده است. آمریکا تا سال ۱۹۶۵ میلادی تنها کشوری بود که مالیات بر درآمدی سرمایه را اعمال می کرد. اما اخذ این مالیات از سال ۱۹۶۵ تاکنون به علت جهش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی، در بین بیش از ۱۸۰ کشور دنیا رواج یافته است. این نوع مالیات در ایران نیز در دهه ۶۰ هجری شمسی به اجرا در آمده است.

درصد نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در کشورهای جهان

درصد نرخ این نوع مالیات در کشورهای دنیا با هم متفاوت است. اما می توان گفت که کشور دانمارک با اخذ ۴۲% مالیات، بالاترین نرخ آن را دارد. نرخ مالیات در کشورهای انگلیس و آمریکا در حدود ۲۸% و درصد آن در  استرالیا و آلمان ۲۵ است.

مزیت های گرفتن این نوع مالیات چیست؟

گرفتن مالیات از عواید سرمایه دارای مزایای متعددی است که مهمترین مزیت های آن عبارتند از:

  1. اخذ مالیات باعث کم شدن نرخ تورم در کشور می شود.
  2. سرازیر شدن سرمایه ها به بخش های مولد و اقتصادی یکی دیگر از مزیت های اخذ این نوع از مالیات ها است.
  3. با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه دولت می تواند فرارهای مالیاتی را کم کند.
  4. اخذ این مالیات موجب کم شدن نوسان های قیمت در بازارهای مختلف و همچنین قابل پیش بینی شدن آن می شود.
  5. دولت ها می توانند به وسیله گرفتن مالیات از عایدی سرمایه، اختلاف طبقاتی را کاهش داده و درآمدها را عادلانه توزیع کنند.

مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بعد می‌رود

طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کش و قوسهای لایحه دولتی یا طرح مجلس، نهایتا مجال اجرا در دولت دوازدهم را پیدا نکرد که انتقاداتی را از سوی بهارستان نشینان به دنبال داشت؛ قرار است تا پایان شهریورماه این طرح که کلیات آن در مجلس تصویب شده در صحن علنی مورد بررسی قرار گیرد و قطعا به دولت بعدی محول خواهد شد.

طرح مالیات برعایدی سرمایه که کلیات آن به تصویب رسیده قرار است تا پایان شهریورماه در صحن مجلس ارایه شود. این موضوع را رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرده است. محمدرضا پورابراهیمی گلایه‌هایی هم از دولت فعلی کرده و گفته که دولت وعده ارایه لایحه‌ای تحت عنوان مالیات بر فعالیتهای اختلال‌زا داده بود که محقق نشده است. او همچنین هوشمندسازی در سازمان امور مالیاتی را یکی از کلیدواژه های پرتکرار وزیر اقتصاد و رییس این سازمان دانست که متاسفانه در عمل تحقق پیدا نکرده است.

اوایل خردادماه ۱۴۰۰ پس از حدود سه سال بحث بر سر ارایه لایحه از سوی دولت یا ارایه طرح از سوی مجلس، سرانجام مجلس شورای اسلامی کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را به تصویب رساند. طبق این طرح، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند. اما کارشناسان نقدهایی به این طرح وارد کردند که خارج نکردن موضوع تورم، مهمترین ایراد این برنامه عنوان شد.

بنا به گفته منتقدان، این مالیات برای اینکه بتواند عادلانه اجرا شود باید در محاسبه عایدی سرمایه میزان تورم در زمان فروش سرمایه مورد نظر را هم درنظر بگیرد. به عنوان مثال، اگر فردی خودرویی به ارزش یک میلیارد  تومان خریداری کرده و پس از شش ماه قیمت آن به ۱.۵ میلیارد تومان رسیده است، در زمان فروش آن با محاسبه میزان افزایش قیمت (۵۰ درصد) و رشد تورم در این مدت (۲۰ درصد) و اختلاف آن‌ها با هم ۳۰ درصد خالص عایدی سرمایه این فرد می‌شود که دولت می‌تواند بخشی از آن را به عنوان مالیات دریافت کند.

طولانی شدن فرآیند تصویب مالیات بر عایدی سرمایه این شائبه را ایجاد کرد که بین مجلس و دولت در این زمینه اتفاق نظر وجود ندارد. نقدهایی که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت وارد کرده این گمانه‌زنی  را به وضوح ثابت می‌کند.

پورابراهیمی با اشاره به بحث تدوین طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع و تأثیرگذاری آن بر اقتصاد کشور طی سال‌ها دولت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را به مجلس ارائه نکرد، بر این اساس ما در شهریور سال ۹۷ یعنی در دور دهم مجلس طرحی را در این خصوص با محوریت املاک و مستغلات تدوین کردیم که البته می‌توانست جامع‌تر باشد که دولت با آن مخالفت کرد و این اقدام جای سوال داشت.

مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بعد می‌رود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: دلیل این مخالفت را از وزیر اقتصاد پیگیری کردم که اعلام کرد مخالفت ما به دلیل این است که در حال تدوین لایحه‌ای در دولت تحت عنوان مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا هستیم که البته از لحاظ محتوایی تفاوت بسیاری با طرح مجلس نداشت و تا همین امروز هم هنوز این لایحه به مجلس ارائه نشده زیرا در همان زمان این لایحه در کمیسیون اقتصادی دولت رد شد.

وی بیان کرد: ما در کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم به دلیل اهمیت موضوع مالیات بر عایدی سرمایه تدوین طرحی را در این مورد در دستور کار قرار دادیم و در مسیر بررسی آن هجمه‌ها و انتقادات بسیاری هم به مجلس شد. اگر بخواهیم مالیات بر عایدی سرمایه به عنوانی یک پایه امور مالیاتی در اقتصاد کشور در نظر گرفته شود، باید ابتدا زیرساخت‌های آن تأمین شود که قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان که اخیرا به دولت ابلاغ شده می‌تواند به عنوان یک زیرساخت به این موضوع کمک کند.

پورابراهیمی این را هم گفته که ظرف یک ماه آینده تلاش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی، صاحبنظران و متخصصان را در مورد بحث مالیات بر عایدی سرمایه جمع‌آوری و جمع بندی کنیم و تا اواخر شهریور ماه نیز گزارش رسمی و نهایی آن را در کمیسیون اقتصادی تصویب و به صحن علنی ارائه کنیم.

در شرایط فعلی که کمتر از یک ماه به پایان کار دولت دوازدهم باقی مانده، طرح مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بعدی محول خواهد شد. بنا به گفته پورابراهیمی، اگر دولت آینده بخواهد لایحه‌ای تحت عنوان مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس ارسال کند، ما می‌توانیم آن را در کنار طرح خود در کمیسیون اقتصادی با حضور مسئولان و کارشناسان بررسی و در نهایت یک گزارش جامع به صحن علنی ارائه کنیم.

علاوه بر طرح مالیات بر عایدی سرمایه، مجلس در جهت کاهش فعالیتهای سوداگرانه سه پایه مالیاتی دیگر شامل مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر املاک گران قیمت و مالیات بر خودروهای لوکس را در دستور کار قرار داده است. البته با وجود آنکه طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۹ صاحبان خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان می‌بایست سالانه مبلغی معادل یک هزارم تا پنج هزارم ارزش ملک خود مالیات بدهند، بر اساس اعلام دیوان محاسبات مجلس، تحقق مالیاتی از این طریق در هشت ماه ابتدای سال گذشته صفر بوده است.

همچنین نمایندگان مجلس از دی ماه سال ۱۳۹۹ طرح مالیات از خانه‌های لوکس را روی میز قرار دادند. بنا به گفته نمایندگان، دولت از ابتدای سال گذشته قرار بوده آیین نامه مالیات بر خودروهای لوکس و خانه‌های گران قیمت را سه ماهه ارایه کند اما این اقدام انجام نشد تا اینکه اواخر سال قبل مهدی طغیانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مدعی شد که دولت در بحث معیشت مردم اقدام جدی انجام نداده و با طرحهای مجلس هم مخالفت می کند؛ نمونه اش مخالفت با طرح تامین کالاهای اساسی است.

 

سازمان امور مالیاتی کشور

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا