راه و مسکن

جدول نرخ اجاره خانه‌های زیر 100 متر امروز 15 فروردین 1402

صفحه اقتصاد – افزایش تورم، جهش نرخ دلار، رشد بهای ملک در سال گذشته از عواملی هستند که مستاجران را برای اجاره‌بهای سال جدید نگران کرده‌ است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، افزایش بی‌سابقه تورم، جهش‌های نرخ دلار در چند ماه پی در پی، رشد بهای ملک و کاهش قدرت خرید مردم و افت درآمدها از مهمترین عواملی هستند که مستاجران را از همین روزها که در آستانه آغاز فصل جابه جایی‌ها قرار دارند، نگران کرده‌ است.

آخرین گزارش رسمی در بخش اجاره‌ بها نشان می‌دهد که شاخص قیمت ماهیانه، نقطه به نقطه و سالیانه در بهمن ماه ۱۴۰۱ به ترتیب ۲.۳ درصد، ۴۱.۶ درصد و ۳۴.۷ درصد اعلام شد. بررسی وضعیت بازار مسکن کل کشور در ۱۰ ماه گذشته حاکی از آن است که رشد ماهیانه قیمت مسکن در اردیبهشت ۲.۵ درصد، خرداد ۲.۳ درصد، تیرماه ۳.۸ درصد، مردادماه ۲.۸ درصد، شهریورماه ۳.۵ درصد، مهرماه ۶.۱ درصد، آبان ۳.۷ درصد، آذر ۲.۸، دی ۲.۸ و بهمن ۲.۳ درصد بوده است.

 همچنین میزان افزایش ماهیانه نرخ اجاره در کل کشور هم در اردیبهشت ۲.۵ درصد، خرداد ۲.۳ درصد، تیر ۳.۸ درصد، مرداد ۲.۹ درصد، شهریور ۳.۵ درصد، مهر ۶.۱ درصد، آبان ۳.۷ درصد، آذر ۲.۸، دی ۲.۸ و بهمن ۲.۳ درصد اعلام شد.

در طول سال‌های فراگیری کرونا دولت بسته حمایتی مستاجران را به اجرا در می‌آورد که مهمترین موضوع این بسته تمدید قراردادها و سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بها بود اما گویا امسال خبری از بسته حمایتی به نفع مستاجران نیست هر چند که همان سال‌های اجرای این طرح هم، مشاوران املاک مدعی بودند موجران متعهد به این الزامات نبودند و این بسته اهرم اجرایی نداشت.

 در حالی که هنوز بیشتر از دو ماه به آغاز فصل جابه جایی مستاجران باقیمانده است اما از اواخر سال گذشته در شرایطی که قیمت دلار به صورت لحظه‌ای افزایش پیدا می‌کرد و این افزایش قیمت‌ها در همین روزها هم دوباره آغاز شده، مستاجران نگران افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار اجاره در سال جدید بودند که قیمت‌های بازار نشان می‌دهد این نگرانی به جا بوده‌ است. چراکه با افزایش نرخ دلار لحظه‌ای نرخ مسکن هم افزایش پیدا کرده و می‌دانیم که اجاره‌بها تابعی از ارزش مسکن است. در جدول زیر قیمت خانه‌های کمتر از ۱۰۰متر در مناطق مختلف تهران آمده‌است:

متراژمحدودهقیمت(تومان)
97متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسورجنت‌آباد  300 میلیون رهن +17 میلیون اجاره
72متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسوربهارشمالی 300 میلیون رهن+ 10 میلیون اجاره
62متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسورتهرانپارس غربی100 میلیون رهن+ 10 میلیون اجاره
68متر-دارای آسانسور و انباریافسریه  370 میلیون رهن کامل
58 متر-دارای انباریدهکده المپیک300 میلیون رهن+4.5 میلیون اجاره 
75متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسورجردن200 میلیون رهن+ 22 میلیون اجاره
43 متر-فاقد امکاناتآذری100 میلیون رهن+ 4 میلیون اجاره 
75متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسوررسالت600 میلیون رهن + 1.5 اجاره 
90متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسورمرزداران850 میلیون رهن کامل
88متر-فاقد امکاناتفلسطین600 میلیون رهن+ 6 میلیون اجاره
65متر-دارای پارکینگ،انبار،آسانسورسازمان‌برنامه650 میلیون رهن کامل

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا