تقویم

تاریخ تولد کوروش کبیر در تقویم 1402 چه روزی است؟

کوروش کبیر از پادشاهان ایران بود که از محبوبیت بی شماری برخوردار می باشد، در این مطلب از صفحه اقتصاد درباره « تاریخ تولد کوروش کبیر در تقویم 1402چه روزی است؟ » خواهیم نوشت، با ما همراه باشید.

تاریخ تولد کوروش کبیر در تقویم 1402

تاریخ دقیق تولد کوروش کبیر در تقویم هجری شمسی برابر است با :

روز شنبه ۴ شهریور ماه سال 1402

تاریخ تولد کوروش کبیر در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی لاست؟

بزرگداشت کوروش کبیر

هفتم آبان هر سال دوستداران کوروش بر سر مزارش گرد می آورند و یاد و نامش را جاودانه می سازند اما این روز روز بزرگداشت کوروش می باشد و روز تولدشان در روز چهارم شهریور ماه ثبت شده است . کوروش کبیر که به مدت سی سال بر تخت پادشاهی نشسته بود از خود تصویری مهربان برجای گذاشت ، بطوری که در آن زمان پارسیان او را پدر می خواندند ، آرامگاه وی در فاصلهٔ حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد قرار دارد . این مکان تاریخی در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است .کوروش دوم که به کوروش کبیر مشهور است، بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. کوروش به سنت و ادیان سرزمین‌های فتح شده احترام می‌گذاشت. پارسی‌ها او را پدر، روحانیان بابل او را برگزیده مردوک، یهودی‌ها او را مسیح فرستاده شده از جانب یهوه و یونانیان او را فاتحی بزرگ و سیاستمداری باهوش می‌دانستند.

تاریخ تولد کوروش کبیر در تقویم ۱۴۰۱ چه روزی لاست؟

زندگینامه کوروش کبیر (داراب)

زادروز : ۶۰۰ یا ۵۷۶ پیش از میلاد
زادگاه : انشان، پارس
مرگ : دسامبر ۵۳۰ پیش از میلاد مسیح
همسر : کاساندان
دودمان : هخامنشیان
پدر : کمبوجیه یکم
مادر : ماندانا

کوروش دوم که به کوروش بزرگ و کوروش کبیر مشهور است، بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. کوروش در استوانهٔ خود که در بابل کشف شده، خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ چیش‌پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده‌ای که همیشه پادشاه بوده‌است» معرفی می‌کند. به گفتهٔ هرودوت، کوروش نسب شاهانه داشته‌است و به‌جز کتزیاس، دیگر نویسندگان یونانی، ماندانا دختر آستیاگ را مادر کوروش دانسته‌اند و گزارش داده‌اند که کوروش حاصل ازدواج کمبوجیه یکم و ماندانا بوده‌است.

 برخی از مورخان امروزی این روایت را معتبر می‌دانند اما برخی دیگر اعتقاد دارند رواج این روایت ریشه‌های سیاسی داشته‌است و هدفش این بوده که از بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی، مردی نیمه‌مادی بسازد تا مادها را با فرمانروایی پارس‌ها آشتی دهد و اصولاً رابطه‌ای بین ماندانا دختر آستیاگ و کوروش قائل نیستند و آن را افسانه می‌دانند.

کوروش از تنها همسر خود کاساندان، دو پسر به نام‌های کمبوجیه و بردیا داشت که کمبوجیه را پیش از لشکرکشی به شرق، به‌عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد. کمبوجیه به‌واسطهٔ انتصابش به‌عنوان «شاه بابل»، عملاً به‌عنوان جانشین تعیین شده بود و کوروش، امور این مملکت را به او واگذار کرد. احتمالاً کمبوجیه پس از مرگ پدرش، به مرزهای شمال شرقی سامان داد و در پاییز سال ۵۲۸ پیش از میلاد، حمله به مصر را آغاز کرد و توانست آنجا را فتح کند.

بیشتر بخوانید...

دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا