دانلود دعای جوشن کبیر ویژه شب قدر ۱۴۰۳

در این مطلب صوت دعای جوشن کبیر را آورده ایم که خواهید شنید.

دانلود دعای جوشن کبیر ویژه شب قدر 1403
صفحه اقتصاد -

خداى تعالى در آسمان چهارم خانه‌اى بنا کرده که نامش بیت المعمور است؛ به آن خانه در هر روزى هفتاد هزار فرشته داخل مى‌شوند و از آن بیرون مى‌روند و دیگر به سوى آن تا روز قیامت بر نمى‌گردند و خداى عزّ و جلّ به صاحب این دعا ثواب این فرشتگان را مى‌ بخشد.

وقتی انسان بخواهد کسی را به سمت خودش بخواند او را صدا می‌زند؛ هر انسانی که به خدا معتقد و مۆمن باشد، یا اگر هم به خدا اعتقاد محکمی نداشته باشد، اما در مواقع ناراحتی و نگرانی و التهاب بالاخره یک"یا خدایی" می‌گوید و در حالت‌های گوناگون خدا را می‌خواند؛ بنابراین دعا یعنی‌ای خدا گفتن و از خدا چیزی خواستن؛ یکی از دعا‌های پرفضیلت ماه رمضان به ویژه لیالی قدر دعای جوشن کبیر است. جوشن‌کبیر، دعایی منقول از پیامبر اکرم (صلی‌اللّه‌علیه‌و آله‌وسلم) است که حاوی هزار و یک نام و صفت خدای متعال می‌باشد.

دانلود دعای جوشن کبیر ویژه شب قدر 1403

فضیلت دعای جوشن کبیر در شب‌های قدر

در روایاتی که از معصومین به ما رسیده مکرراً این مطلب دیده می‌شود که خداوند دارای ۹۹ اسم است که هر کسی او را به این نام‌ها بخواند، دعایش مستجاب و هر که آن‌ها را شماره کند اهل بهشت است. گویا مراد از شماره کردن این نام‌ها فقط خواندن آن‌ها نیست بلکه درک کردن مفاهیم و تخلق یافتن به این اسماء است.

دعای جوشن کبیر در یکی از غزوات صدر اسلام از جانب جبرئیل برای پیامبر اسلام آورده شده است. این دعا صد بند دارد و هر بند حاوی ده "اسم" از اسمای خداست، به‌جز بند ۵۵ که یازده اسم باریتعالی در آن آمده است؛ بنابراین، درمجموع، این دعا حاوی هزار و یک «اسم» خدای متعال است. در باب فضیلت خواندن این دعا چنین آمده است:

۱ ـ هر که این دعا را هنگام خروج از منزل بخواند، خداى تعالى عمل او را به عملهاى نیکو لاحق مى‌سازد.

۲ ـ حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) فرمودند که: هیچ بنده‌اى از امّت من نیست که این دعا را در ماه مبارک رمضان سه مرتبه یا یک مرتبه بخواند مگر آنکه به تحقیق که خداى تعالى بدن او را بر آتش حرام مى‌کند و بر او بهشت واجب مى‌شود.

۳ ـ خداى تعالى در آسمان چهارم خانه‌اى بنا کرده که نامش بیت المعمور است؛ به آن خانه در هر روزى هفتاد هزار فرشته داخل مى‌شوند و از آن بیرون مى ‌روند و دیگر به سوى آن تا روز قیامت بر نمى ‌گردند و خداى عزّ و جلّ به صاحب این دعا ثواب این فرشتگان را مى ‌بخشد.

۴ ـ کسى که این دعا را در ظرفى پاکیزه به آب باران و زعفران بنویسد و آن را بیاشامد به قدرى که نوشیدن آن را توانا باشد، خداى تعالى او را از هر دردى و هر بیمارى شفا مى ‌دهد.

۵ ـ هر کسى که این دعا را بخواند، مثل مردن شهدا مى‌میرد. خداى تعالى براى او ثواب هفتصد هزار شهید از شهیدان صحرا را مى‌نویسد.

۷ ـ در شبى که شخص این دعا را بخواند خداى تعالى به او روى مى ‌آورد و به سوى او نظر التفات مى‌کند و تمامی حاجتهاى دنیا و آخرت او را برآورده می‌سازد.

۸ ـ در شبى که این دعا را مى‌ خواند خداى تعالى از او شرّ شیاطین و مکر ایشان را دفع مى‌ کند و عملهاى او را همگى قبول مى‌ کند و مال او را پاکیزه مى ‌کند.

۹ ـ اگر کسى این دعا را در جامى به کافور و مشک بنویسد و آن را بشوید و آن را بر کفن مرده‌اى بپاشد خداى تعالى در قبر او صد هزار نور نازل مى‌سازد و ترس از منکر و نکیر را از او دفع مى‌کند و از عذاب قبر ایمن مى ‌گردد و خداى تعالى به سوى او در قبر هفتاد هزار فرشته بر مى ‌انگیزاند که با هر فرشته طبقى از نور باشد که آن نور را بر او مى ‌پاشند و او را بر مى‌ دارند و به سوى بهشت مى‌برند و به او مى‌ گویند: خداى تعالى ما را امر کرده که مونس تو تا روز قیامت باشیم و خداى تعالى قبر او را گشاده مى‌گرداند چندان که چشم کار کند و براى او درى در بهشت گشوده مى‌ شود.

۱۰ ـ خدای تعالى به خواننده این دعا، به عدد هر حرف دو حوریه بهشتی مى‌ بخشد. پس هر گاه از خواندن این دعا فارغ شود، خداى تعالى براى او خانه‌اى در بهشت بنا مى‌ کند و او را ثواب حرفهاى تورات، انجیل، زبور و قرآن عظیم مى ‌بخشد و به او مثل ثواب ابراهیم خلیل، موسى، عیسى و رسول الله مى ‌دهد.

۱۱ ـ کسى که این دعا را بخواند، خداى تعالى بر او دو فرشته موکّل مى‌ کند که او را از گناهان نگاه دارند و خداى تعالى را تسبیح گویند و تنزیه کنند و او را از همه بلا‌ها محافظت نمایند و براى او درهاى بهشت را بگشایند و بر او درهاى جهنم را ببندند و تا زمانی که زنده باشد پس او در حفظ و امان خدا خواهد بود و همچنین در نزد وفات.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان