شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲

در این خبر به توضیحاتی درباره شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲ پرداخته شده است.

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲
صفحه اقتصاد -

شاخص آلودگی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه ۲۴ آبان بر روی عدد ۱۷۸ و آلوده برای عموم  قرار دارد، مدارس اما برخلاف سه روزِ گذشته که تعطیل شده بودند، امروز کار خود را آغاز کردند.

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در سه روز گذشته، کارِ مدارس را به تعطیلی کشاند اما کمیته اضطرار آلودگی هوا با وجود استمرار شرایط آلودگی هوا امروز را تعطیل اعلام نکرد و این مراکز آموزشی در آلودگی ۱۷۸ ( AQI) کارشان را آغاز کردند.

این در حالی بود که اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به تداوم انباشت غلظت آلاینده‌های هوا همراه با کاهش کیفیت هوا تا اواخر وقت امروز چهارشنبه به دلیل پایداری شرایط جوی در کلانشهر اصفهان و مناطق صنعتی استان اصفهان هشدار داده بود.

پیش از این و در پی تعطیلی مدارس ، مدیرکل آموزش و پرورش اصفهان با انتقاد از این تعطیلی گفت: تنها راه حل کاهش و کنترل آلایندگی تعطیلی تعلیم و تربیت نیست؛ بلکه تعطیلی مدرسه باید اولویت آخر باشد.

محمدرضا ابراهیمی افزود: تعطیل شدن مدارس منجر به کاهش آلودگی هوا نخواهد شد؛ زیرا با تعطیلی مدرسه، دانش‌آموزان همراه با خانواده به سطح شهر می‌آیند و بار دیگر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند؛ نهادها و سازمان‌های ملی و استانی باید تمام راه‌ها را بررسی و طی کنند و درصورتی که هیچ‌یک نتیجه‌بخش نبود سراغ تعطیلی مدارس بیایند.

بر اساس اطلاعات سامانه پایش کیفی هوای کشور، شاخص کیفی هوای اصفهان در ایستگاه احمدآباد با قرار گیری بر روی عدد ۲۳۱، بیشترین میزان آلودگی هوا را نشان می‌دهد و بعد از آن ایستگاه سنجش کیفیت هوای زینبه و قهجاورستان با نشان دادن شاخص ۲۰۸(AQI) و ایستگاه کِردآباد با قرارگیری بر روی عدد ۲۰۳ (AQI) به ترتیب وضعیت آلوده‌ترین قسمت های کلانشهر اصفهان را گزارش می‌دهند.

همچنین طبق سامانه پایش کیفی هوای کشور، شاخص کیفیت هوا در میدان انقلاب، عدد ۱۹۱(AQI) خیابان رودکی ۱۵۳( AQI)، بزرگراه شهید خرازی ۱۷۸( AQI)،میرزا طاهر ۱۵۸(AQI)،پارک زمزم ۱۶۴( AQI)،دانشگاه صنعتی ۱۷۸( AQI)،فیض ۱۷۵(AQI)،سپاهان شهر ۱۸۲( AQI)، رهنان ۱۶۳( AQI)، کاوه ۱۶۸ AQI)، ۲۵آبان ۱۵۸(AQI) ثبت شده است.

کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (A Q I ) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسیدکربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را در سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما