داوود هرمیداس باوند که در گذشت که بود؟ | علت فوت داوود هرمیداس باوند

در این خبر به توضیحاتی درباره داوود هرمیداس باوند که در گذشت که بود؟ و علت فوت داوود هرمیداس باوند پرداخته شده است.

داوود هرمیداس باوند که در گذشت که بود؟ | علت فوت داوود هرمیداس باوند
صفحه اقتصاد -

داوود هرمیداس باوند، دکترای روابط بین‌الملل و از جمله کارشناسان سیاست خارجی ایرانی، ظهر امروز، یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۴۰۲ درگذشت.

 

او متولد سال ۱۳۱۳ در تهران بود و تحصیلات دبیرستان را در فیروز بهرام گذراند و پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه تهران، دکترای روابط بین الملل را از امریکا دریافت کرده بود. هرمیداس باوند علاوه بر فعالیت در وزارت امور خارجه ، سابقه تدریس در دانشگاه‌های تهران را هم در کارنامه خود دارد.

از او آثار ارزنده‌ای در حوزه روابط بین‌الملل به جا مانده است.

وی از سال ۱۳۵۴ به استخدام وزارت خارجه ایران درآمد و از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۲ در سازمان ملل فعالیت کرده و یک سال ریاست کمیته حقوق مجمع عمومی سازمان ملل را بر عهده داشت. باوند دکترای روابط بین الملل خود را از دانشگاه امریکن در واشینگتن دی سی در سال ۱۹۶۳ دریافت کرده و در دانشگاه های رودآیلند، تهران، امام صادق (ع) و آزاد تدریس کرده است.

کنوانسیون سوم حقوق دریاها با موضوع «دریاهای بسته و نیمه بسته» از سوی دکترباوند در کمیسیون حقوقی مجمع عمومی سال ۱۹۷۶ مطرح شد و به تصویب رسید.

دکتر باوند از اعضای هیات موسس انجمن علوم سیاسی ایران، انجمن ایرانی روابط بین الملل و انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد می باشد.

دکتر باوند از خانواده اسپهبدان باوند - مازندران است که قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارند.

پدر بزرگ دکتر باوند، امیرمؤید سوادکوهی است. امیرمؤید سوادکوهی نماینده دور سوم مجلس شورای ملی بود که دوره صدارت وثوق الدوله با انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ انگلیس و ایران مخالفت می نماید و به همین خاطر به کرمانشاه تبعید می شود و با نخست وزیر شدن مشیرالدوله، از تبعید رهایی پیدا می کند و به دستور همین مشیرالدوله، رئیس کل قشون مازندران می شود.

رضا شاه در اولین حرکت خود برای تخت قاپو کردن با توجه به کینه ای که از امیرمؤید سوادکوهی داشت اقدام به حمله به سواد کوه و قتل ۲ فرزند وی سهم الممالک و هژبر سلطان نمود.

آثار وی: «مبانی حاکمیت تاریخی، حقوقی و سیاسی بر جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی»، «دریاهای بسته و نیمه بسته»، «سیاست های کلان و جزایر خرد»، «مسأله نوروز، نقض تعهدات بین المللی و مسئولیت های ناشی از آن»، «تغییرات ناظر به مفهوم مسئولیت بین المللی دولتها»

گفتنی است تاکنون علت فوت مرحوم داوود هرمیداس باوند اعلام نشده است. 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما