وضعیت آب و هوا هرمزگان فردا چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴٠۲ | هرمزگانی ها حتما بخوانید

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی وضعیت آب و هوا هرمزگان فردا چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴٠۲ پرداخته شده است.

وضعیت آب و هوا هرمزگان فردا چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴٠۲ | هرمزگانی ها حتما بخوانید
صفحه اقتصاد -

رییس اداره هواشناسی قشم گفت: با توجه به تاثیر سامانه ناپایدار بارشی و وزش بادهای نسبتا شدید در خلیج فارس و محدوده جزایر غربی استان هرمزگان توصیه می شود از رفت و آمد کشتی های تجاری به سمت بوشهر و خوزستان خودداری شود.

محمد کاملی دیرستانی ضمن توصیف و پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم اظهار کرد: در روز جاری در پاره ای از نقاط استان به صورت پراکنده ناپایداری های جوی و دریایی تداوم خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه دریا در ساعت های بعدازظهر و شب در خلیج فارس و محدوده جزایر غربی استان هرمزگان با افزایش باد غربی تا شمالی غربی مواج خواهد شد، گفت: توصیه می شود شناورهای سبک و صیادی از آمد و شد در این نواحی خودداری کنند و تهمیدات لازم برای تردد ایمن سایر شناورها صورت پذیرد.

رییس اداره هواشناسی قشم توضیح داد: همچنین در برخی نقاط دریایی استان هرمزگان، بلندی ها و مناطق مستعد به صورت پراکنده افزایش ابرناکی و رگبار پراکنده باران، رعد و برق و تندباد لحظه ای پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: وقوع رگبار پراکنده در پاره ای از نقاط استان هرمزگان برای فردا چهارشنبه نیز دور از انتظار نخواهد بود.

وی گفت: با توجه به احتمال وقوع بارش های موقتی در مناطق دریایی احتمال وقوع تُند باد لحظه ای در پاره ای نقاط از جمله تنگه هرمز دور از انتظار نیست.

رییس اداره هواشناسی قشم اظهار کرد: در جزایر غربی استان هرمزگان از جمله کیش و لاوان ضمن احتمال وقوع رگبار های پراکنده باران و رعد و برق، از ساعت های بعدازظهر وزش باد نسبتا شدید شمال غربی سبب مواج شدن این نواحی خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای صبح پنجشنبه (۱۸ آبان ماه) در برخی نقاط شرقی استان هرمزگان افزایش سرعت باد شمال شرقی با احتمال گرد و خاک موقتی پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی بیان کرد: از لحاظ دمایی به تدریج تا روزهای پایانی هفته جاری در غالب مناطق افزایش یک تا سه درجه ای دما مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۲ درجه و ۸۱ درصد و شهر قشم را ۲۵ و ۷۶ درصد اعلام کرد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌ النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

جزایر ایرانی موجود در خلیج فارس را به ۲ دسته «جزایر مسکونی» و «جزایر غیر مسکونی» می توان تقسیم بندی کرد.

جزایر مسکونی خلیج فارس شامل جزایر قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان، ابوموسی، هندرابی، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، فرور بزرگ، جزیره فارسی، خارک و خارکو است.

جزایر غیر مسکونی خلیج فارس نیز شامل جزایر فرورگان، شیدور، عباسک، شیف، ام الکرم، نخیلو، جبرین، ام سیله - گرم، بونه، دارا، قبر ناخدا، خرو، مولیات، سه دندون، مُطاف، مُرغی، جزیره میر مُهَنّا و چراغی است.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما