آخرین اخبار

وضعیت آب و هوا بندرعباس و قشم پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴٠۲

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴٠۲ | هشدار به هرمزگانی ها

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی وضعیت آب و هوا استان هرمزگان پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴٠۲ پرداخته شده است.

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان  پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴٠۲ | هشدار به هرمزگانی ها
صفحه اقتصاد -

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا به وزش باد شدید به عنوان مهم‌ترین پدیده جوی در ارتفاعات کشور طی روزهای پایانی هفته اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از سرمازدگی ناشی از افت دما و سوزباد به منظور شب‌مانی و کوهنوردی تجهیزات لازم به همراه داشته باشید.

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کوهستان و ارتفاعات کشور در روزهای پایانی هفته اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه (۳۰ شهریور) تا یکشنبه (۲ مهر) بارش‌های پراکنده در ارتفاعات شمال غرب و ارتفاعات البرز به‌صورت افزایش ابر و مه آلود شدن و بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود بنابراین به‌ویژه برای دامنه‌های شمالی البرز مه آلود شدن موجب کاهش دید افقی و عمودی می‌شود. در چنین شرایطی به‌همراه داشتن تجهیزات مسیریابی جهت پرهیز از انحراف از مسیر توصیه می‌شود.

وی افزود: با توجه به بارش‌های قابل ملاحظه طی روزهای گذشته در ارتفاعات البرز و پرآبی رودخانه‌ها و دره‌ها، دره‌نوردی و عبور از عرض رودخانه‌ها به‌ویژه در دامنه‌های شمالی ارتفاعات البرز مخاطره‌آمیز است. در این مناطق همچنین احتمال ریزش سنگ و رانش به‌ویژه در دامنه‌های شمالی البرز وجود دارد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: برای ارتفاعات هرمزگان، کرمان و فارس، طی ساعات بعدازظهر افزایش ابر و رگبار موقتی پیش‌بینی می‌شود. برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی ضرورت دارد که به تغییرات سرعت باد و رشد عمودی ابرها طی ساعات بعدازظهر توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه وزش باد گاهی شدید مهمترین پدیده جوی در مناطق کوهستانی کشور است، افزود: در سایر مناطق کشور نیز استقرار جوی غالبا پایدار، آسمان صاف تا نیمه‌ابری مورد انتظار است.

ضیاییان افزود: با توجه به استقرار هوای سرد در نیمه‌شمالی کشور، تمهیدات لازم جهت پرهیز از سرمازدگی برای ساعات شب و اوایل صبح به‌ویژه برای قله‌ها و خط الراس‌های بالاتر از ٣٠٠٠ متر لحاظ شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تاکید کرد: با توجه به وزش باد گاهی شدید به‌ویژه برای ارتفاعات نیمه‌شمالی کشور، تشدید سوزباد و افت دمایی شبانه مورد انتظار است.

ضیاییان در پایان درباره ارتفاعات شمال تهران تصریح کرد: در ارتفاعات شمال تهران نیز استقرار جوی غالبا پایدار، آسمانی صاف گاهی با رشد ابر و وزش باد و سرمایش شبانه مورد انتظار است.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌ النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

01

02

03

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما