وضعیت آب و هوا آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲

وضعیت آب و هوا استان آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ | فردا هوای این استان چگونه می شود؟

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی وضعیت آب و هوا استان آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ پرداخته شده است.

وضعیت آب و هوا استان آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ | فردا هوای این استان چگونه می شود؟
صفحه اقتصاد -

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان است.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ادامه شرایط ناپایدار جوی، فعالیت سامانه بارشی از روز دوشنبه در این استان تشدید می‌شود.

محمد امیدفر، افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه در نیمه شمالی و شرقی استان و منطقه ارسباران بیشتر بوده و موجب بارش باران گاهی به صورت رگبار همراه با غرش آذرخش می شود.

وی با بیان اینکه این وضعیت تا عصر سه شنبه در استان تداوم می یابد، اظهار کرد: با تقویت سامانه بارشی و تشدید بارش های رگباری، آبگرفتگی معابر، بارش تگرگ در نواحی مستعد و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها دور از انتظار نیست.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

170608681

امیدفر، خواستار عدم اتراق در حریم رودخانه ها و مسیل ها، لایروبی مسیل ها و کانال های زهکشی، لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوه نوردی، انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب های احتمالی شد.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته شهرهای سراب و ورزقان با دمای هفت درجه و جلفا با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد رسید.

منبع: ایرنا
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

صفحه اول روزنامه ها