وضعیت آب و هوا هرمزگان فردا دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ | وضعیت آب و هوا قشم

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ پرداخته شده است.

وضعیت آب و هوا استان هرمزگان فردا دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴٠۲ | وضعیت آب و هوا قشم
صفحه اقتصاد -

رییس اداره هواشناسی قشم گفت: افزایش سرعت باد جنوب شرقی امروز(یکشنبه) در مناطق دریایی استان هرمزگان به ویژه تنگه هرمز تا ساعت های ظهر سبب متلاطم شدن دریا خواهد شد.

محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری در ساعت های بعدازظهر در ارتفاعات استان رشد ابر همراه با رگبار پراکنده باران جوی پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: در ساعت های بعدازظهر و شب با کاهش سرعت باد از میزان تلاطم دریا در غالب مناطق دریایی استان هرمزگان کاسته خواهد شد.

رییس اداره هواشناسی قشم ادامه داد: همچنین در ساعت های بعدازظهر با رشد ابرهای همرفتی در ارتفاعات استان رگبار پراکنده باران و رعد و برق پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: احتمال وقوع تگرگ و تُند باد لحظه ای و سیلابی شدن موقت رودخانه های فصلی در مناطقی از بشاگرد و حاجی آباد دور از انتظار نخواهد بود.

وی گفت: از این رو توصیه می شود، از قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی در ساعت های بعدازظهر خودداری شود.

رییس اداره هواشناسی قشم با اشاره به اینکه ناپایداری های جوی در روزهای آینده نیز در ارتفاعات هرمزگان تداوم خواهد داشت، افزود: از لحاظ دمایی به تدریج تا روزهای پایانی هفته جاری در غالب نقاط این استان افزایش نسبی دما مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۳۰ درجه و ۹۰ درصد و شهر قشم را ۳۱ و ۸۴ درصد اعلام کرد.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به ۲ قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما