هشدار/رواج یک روان گردان که ۸۰۰برابر از حشیش مخرب تر است!

رواج مصرف ماده‌ مخدر «کمیکال» که به مراتب از حشیش مخرب‌تر است

هشدار/رواج یک روان گردان که ۸۰۰برابر از حشیش مخرب تر است!
صفحه اقتصاد -

مدتی است ماده روانگردان جدیدی با اسامی خیابانی «کِمیکال»، «کمیک» و «بونزای» ادویه و ...به فروش می‌رسد که ظاهر این مواد، به شکل ماده گیاهی خردشده سبزرنگ (گاه معطر) است. گزارش‌های علمی منتشرشده و نتایج آزمایشگاهی نشان می‌دهد مواد مذکور آغشته به دسته‌ای از مواد روانگردان جدید(NPS) به نام کانابینوئیدهای سنتزی هستند که کارشناسان به جهت ناشناخته بودن ترکیبات مورد استفاده در آن و عوارضش بر بدن و اوردُز، به شدت در خصوص مصرف‌شان هشدار می‌دهند.

این روانگردان جدید که با استفاده از مواد شیمیایی و واکنش‌های شیمیایی در آزمایشگاه‌ها تولید و وارد ایران هم شده است، روی گیاهان خشکِ بی‌اثر اسپری و سپس در بسته‌بندیهای شکیل در حالیکه به‌روی آن نوشته شده «برای مصرف انسانی نیست و جهت رایحه و بخور درمانی استفاده شود»؛ در بازار مصرف به فروش می‌رسد، در واقع در دسته موادمخدر اعتیادآور و روانگردانی به شمار می‌رود که مصرف آن سبب ناخودآگاهی و در دوزهای بالا، خواب عمیق و در موارد حادتر می تواند سبب مرگ مصرف کننده شود.

ادویه و بونزای، اسامی دیگر کمیکال

"کمیکال"که کانابینوئید سنتزی، ماده‌ای شیمیایی، روانگردان و مصنوعی است  یا روی گیاهان خشک و خرد شده اسپری می‌شود تا بتوان این گیاهان را کشید و یا اینکه مایع آن فروخته می‌شود تا به صورت بخوری یا با استفاده از سیگار الکترونیکی و وسایل دیگر استنشاق شود حال آنکه در بازار، این فرآورده‌ها بخور مایع یا گیاهی هم نامیده می‌شوند.

این روانگردان که با نام‌های دیگری هم در بین مصرف‌کنندگان شناخته می‌شود عوارض ناشناخته بسیاری بر بدن بر جای می‌گذارد حال آنکه از زمان شناسایی موادروانگردان جدید تا بررسی ترکیبات آنها بر بدن و یافتن بهترین روش درمان، فاصله‌ای ایجاد می‌شود که می‌تواند اثرات مخرب و بعضا جبران ناپذیری بر مصرف‌کنندگان داشته باشد.

هیچ استانداردی در تولید کمیکال رعایت نمی‌شود

در این رابطه با دکتر تهمینه باهری اسلامی مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر به گفت‌وگو نشستیم که وی در رابطه با این روانگردان جدید و عوارض آن به ایسنا گفت: کمیکال نام خیابانی این روانگردان در ایران است. بیش از ۳۲۴ ماده به دسته کانابینوئیدهای سنتزی تعلق دارد و اینها در حقیقت تقلیدی از ماده‌ موثره گیاه شاهدانه یا همان تی اچ سی است؛ تی اچ سی دارای ساختاری  پیچیده است که آن را تقلیل داده‌ و

با روشهایی شیمیایی، ساختارش را در لابراتوارها تغییر و کمیکال را تولید کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این روانگردان به طور غیر قانونی و با ایجاد تغییراتی جزئی در ساختار و با استفاده از مواد شیمیایی و واکنش‌های شیمیایی به عنوان ماده مخدری جدید تولید شده است گفت: هیچ کنترل و استانداردی در تولید اینگونه مواد وجود ندارد.  

مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر به اقدام هوشمندانه مافیای مواد مخدر برای تولید مواد جدید اشاره و اظهار می‌کند: زمانی که مافیا قصد تولید موادی را دارد ابتدا

مطالعاتی روی آن انجام و در این خصوص هوشمندانه عمل می‌کند و بعد از اینکه روش ساخت مشخص شد، آن را در آزمایشگاه‌های غیرقانونی سراسر دنیا و توسط افرادی که اکثرا هم تحصیلکرده نیستند تولید می‌کنند.

اسپری کمیکال به روی گیاهان خشک‌ و فروش آن در بازار

قاچاقچیان بدنبال فریب دادن پلیس با بسته‌بندی‌های جدید

رد کردن روانگردانها از گمرکات با درج «برای مصرف انسانی نیست و جهت رایحه و بخور درمانی» به‌روی بسته‌بندیها

باهری با بیان اینکه به همین دلیل مشخص نیست چه ماده‌ای تولید شده و چون شیمیایی و ممکن است بازار مصرفی نداشته باشند آن را به‌روی گیاهان خشک بی‌اثر اسپری می‌کنند در توضیح بیشتر گفت: یک گیاه خشک بی‌اثر را آغشته به این ماده می‌کنند و سپس دربسته‌بندیهای شیک قرار داده و به‌روی آن می‌نویسند «برای مصرف انسانی نیست و جهت رایحه و بخور درمانی»، به فروش می‌رسانند البته به روش تدخینی هم آن را مصرف می‌کنند؛ این مواد خشک را داخل سیگار و کاغذ سیگارپیچ  پر کرده و استعمال می‌کنند. البته با استفاده از همین جملات «برای مصرف انسانی نیست و جهت رایحه و بخور درمانی» سعی در منحرف کردن سیستم پلیسی دنیا و مبارزه با موادمخدر دارند و بعضا اینگونه آنها را از گمرکات وارد کشورها می‌کنند.

به گفته وی، کمیکال یکی ازکانابینوئیدهایی است که به کشور ما هم وارد شده است، هر چند در تبلیغ آن گفته می‌شود باعث سرخوشی، آرامش و شادی می‌شود اما ضربان قلب را بعد از مصرف افزایش می‌دهد.

چرا مصرف کنندگان «اوردُز» می‌کنند؟

مدیر کل تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر درخصوص مشکلات کنترل ورود و مصرف روانگردانها گفت: این مواد هر روز با یک اسم و یک ماده جدید معرفی می‌شوند این در حالیست که مشخص نیست چه دوزی از این مواد در هر گرم وجود دارد لذا مصرف کننده نمی‌داند چه ماده مخدری با چه دوزی را مصرف می‌کند و به همین دلیل مصرف کنندگان با مشکل اور دوز مواجه می‌شوند.

باهری افزود: از ابتدای پیدایش و شناسایی و استفاده ماده مخدر در دنیا تاکنون، طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی، ۳۴۷ ماده مخدر

تحت کنترل و در لیست این کنوانسیون‌ها قرار دارد اما از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۱۱۸۴ ماده روانگردان جدید توسط سازمان ملل گزارش شده است.

وی ضمن بیان اینکه سودجویان موادمخدر همواره بدنبال بازارهای جدید و سود بیشتر هستند لذا مرتب مواد جدید با اسامی جدید را معرفی می‌کنند اظهار کرد: بدلیل آنکه اینها مواد شیمیایی هستند، عوارض‌شان نیز ناشناخته است و سالها طول می‌کشد تا ترکیبات و عوارضشان بر بدن و همینطور نحوه درمان معتادان به این روانگردانها شناسایی شود حال

آنکه در این مدت و فاصله، این مواد آسیب خود را بر بدن فرد می‌زند که بعضا غیرقابل جبران است.

رواج مصرف ماده‌ مخدر «کمیکال» که به مراتب از حشیش مخرب‌تر است

کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اعلام این‌که ماده مخدر «کمیکال» که به‌تازگی رواج یافته و متقاضیان آن افزایش پیدا کرده تا ۸۰۰ برابر از مواد سنتی مانند حشیش قوی‌تر است و اثرگذاری مخرب‌تری دارد و متأسفانه اکنون به‌صورت فله‌ای و در بسته‌بندی‌های دست‌ساز در بازار قاچاق مشاهده می‌شود، گفته: «این ماده در اولین‌بار مصرف، فضای بیوشیمی مغز مصرف‌کننده را دچار تغییر می‌کند. ماده روان‌گردان «کمیکال» از طبقه مواد جدید روان‌گردان موسوم به «ان، پی، اس»هاست، ازآن‌جا ‌که این ماده بسیار قدرتمند و قوی عمل می‌کند، وعده‌های مصرفیآن برای انسان در حد میکروگرم تعریف شده است، از این‌رو چون میکروگرم در حد میکروسکوپ است و با چشم غیرمسلح قابل‌ دیدن نیست برای فروش مجبور هستند که آن را روی گیاهان یا مواد دیگر اسپری کنند. این ماده مخدر کاملاً سنتزی و شیمیایی و توسط انسان با فرمول جدیدی تهیه شده است. گفته می‌شود که افراد آن را به‌عنوان ماده گیاهی خریداری و مصرف می‌کنند، به همین دلیل کمیکال ظاهری گیاه‌گونه دارد ولی در اصل ماده‌ای شیمیایی است که روی گیاه‌های متفاوتی اسپری و گاهی اوقات با عنوان‌های رایحه‌درمانی در بسته‌بندی‌های 3 گرمی به بازار

قاچاق عرضه می‌شود.» در پرونده امروز زندگی‌سلام از عوارض کوتاه‌‌مدت و بلندمدت این ماده مخدر جدید، مراحل سه‌گانه و بسیار سخت ترک آن، علایم مصرف‌ آن و ... گفتیم. همچنین باتوجه به این‌که بیشترین مصرف کننده این نوع مواد مخدر نوجوانان و جوانان هستند، چند توصیه به والدین برای پیشگیری از اعتیاد فرزندشان به کمیکال داریم.

عوارض مرگبار کوتاه‌مدت و بلندمدت کمیکال

کمیکال جزو دسته مواد روان‌گردان محسوب می‌شود که به صورت دانه‌های ریز قهوه‌ای رنگ تولید می‌شود. در خصوص ترکیبات کمیکال نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که این ماده نوعی ماری‌جوانای صنعتی و دست‌‌ساز است که از ترکیب ماری‌جوانای سنتی و برخی مواد شیمیایی به دست می‌آید. اما آن‌‌چه در بررسی‌ها به‌وضوح به آن اشاره شده، شدت تخریب و عوارض بسیار شدید آن است. نحوه مصرف این ماده در داخل سیگار و به‌ صورت تدخین صورت می‌گیرد و فرد در اوایل مصرف با مقدار و دوز بسیار کمی از آن دچار حالات بسیار

سنگینی از مصرف مواد مخدر می‌شود. از عوارض این ماده می‌توان به اعتیادآوری قدرتمند و روان‌گردان شیمیایی نام برد که مستقیم بر سلول‌های خاکستری مغز تاثیر بسیار مخربی دارد. در ادامه به دیگر عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت مصرف این ماده مخدر اشاره خواهد شد.

از سرگیجه تا فرورفتن در کمای کوتاه‌مدت

تاثیر اولیه مصرف این ماده عبارت ‌است از افزایش فشارخون، افزایش تعداد ضربان قلب، افزایش درجه حرارت بدن، خشکی دهان و حالت پریشان‌احوالی و ناآرامی. عوارضی مانند

سرگیجه، حالت تهوع، توهم دیداری و شنیداری، سفر در مکان و زمان، احساس سرخوشی، خنده‌های زیاد، زندگی را آرام دیدن، شل شدن اعضای بدن، خواب‌های کوتاه و بریده‌ بریده، تعادل نداشتن در صحبت و رفتار فیزیکی، صحبت‌های نابه‌جا، افزایش فشار خون و فرورفتن در کمای کوتاه‌ مدت از عوارض کوتاه‌مدت مصرف این ماده مخدر به حساب می‌آید.

از تغییر در دی‌ان‌ای تا مرگ

عوارض بلندمدت این ماده مخدر بسیار خطرناک و برای اطرافیان مصرف کننده بسیار آزاردهنده است که شامل کاهش قدرت حافظه، اختلال در به خاطر آوردن خاطرات و وقایع، کاهش قدرت عکس‌العمل افراد، اختلالات روانی، انزوا، نبود مسئولیت‌پذیری، کاهش روابط اجتماعی و ... می‌شود. کمیکال در دوز بالا می‌تواند ریسک اوردوز و مرگ را بالا ببرد. همچنین مصرف طولانی مدت این ماده باعث تغییراتی در دی‌ان‌ای می‌شود و مردان در صورت مصرف طولانی مدت دیگر قادر به فرزندآوری نیستند. در ضمن، مصرف کمیکال باعث بروز بیماری‌های 

شدید روانی از جمله اسکیزوفرنی خواهد شد و حتی در اولین‌بار مصرف فضای بیوشیمی مغز مصرف‌کننده را دچار تغییر می‌کند و حالات روانی و رفتاری آن را به‌شدت تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد.

عوارض کمیکال از ناهماهنگی حرکتی تا احساس حالت سقوط

مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره عوارض مصرف کمیکال نیز اظهار

کرد: مصرف این ماده سبب ناخودآگاهی و در دوزهای بالا خواب عمیق و در موارد حادتر می تواند سبب مرگ مصرف کننده شود. همچنین باعث ناهماهنگی حرکتی، از دست دادن کنترل رفتارهای حرکتی، در صورت افزایش دوز مصرفی تشدید این حالت گاهی اوقات منجر به ناتوانی کامل در راه رفتن و انجام حرکات اساسی است. همچنین مصرف کننده دچار انحرافات در ادراکات حسی می‌شود یعنی فرد دچار اختلال در تشخیص رنگ و صدا می‌شود مثلا فرد صدا را می‌بیند و رنگ را می‌شنود.

وی ادامه داد: مصرف این ماده می تواند باعث سرگیجه و حالت چرخش در مصرف کننده  حتیدر دوزهای متوسط مصرف آن، احساس حالت سقوط (که می تواند خسته کننده و ناراحت کننده باشد) در فرد القا کند. همچنین احساس افزایش و یا کاهش وزن، کم شدن آب بدن و خشکی دهان و  حالت تهوع شود.

به گفته وی تپش قلب، درد قفسه سینه ، استفراغ، سرگیجه، اضطراب، از دست دادن آگاهی، گُرگرفتگی یا احساس گرمای شدید، خواب آلودگی، تشنج، غش، ترس شدید از مرگ، رفتار غیر منطقی، حملات هراس، جنون و گشادی مردمک چشم ، عوارض منفی تجربه شده توسط مصرف کنندگان کانابینوئیدها سنتزی است که متفاوت از محصولات گیاه شاهدانه است.

کوتاهی قد و کوچک‌تر شدن حجم کل مغز از دیگر عوارض مصرف قبل از ۱۷ سالگی

ایجاد مقاومت بدن به کمیکال و به ناچار، افزایش دوز مصرف و در نهایت «اعتیاد»

باهری ضمن تاکید بر اینکه کمیکال اعتیادآور بوده و علایم ترک آنها مشابه ولی شدیدتر از محصولات گیاه شاهدانه است گفت: در برخی موارد در کشورهای مختلف، فوت افراد مصرف کننده نیز گزارش شده است. در بررسی ها، مشخص شده افرادی که قبل از سن ۱۷ سالگی شروع به مصرف این مواد کرده‌اند، حجم کل مغز و ماده خاکستری آنها کوچک تر و قد کوتاهتری دارند.

وی تاکید کرد: مصرف‌کنندگان معمولا در کوتاه مدت دچار این عوارض می‌شوند اما اگر مصرف ادامه داشته و فردی مرتب مصرف کند، عوارض دیگری از جمله وابستگی به مواد روانگردان و اعتیاد را تجربه می‌کند. همچنین این مواد در بدن ایجاد مقاومت می‌کند یعنی فردی که آن را مصرف می‌کند مرتب باید دوز مصرفش را بالا ببرد و مجبور به افزایش دوز و یا رفتن به سمت مواد دیگری است تا بتواند عوارض ناخواسته ایجاد شده را تا حدی جبران کند که عملا امکانپذیر نیست.

به گفته باهری، مصرف مداوم چنین روانگردانهایی که به روش تدخینی مصرف می‌شوند موجب مشکلات ریوی، برونشیت، التهاب ریه و سرطان ریه هم می‌شود.

نشانه‌های مصرف کمیکال و چند توصیه به والدین

جامعه هدف برای مصرف چنین مواد مخدر جدیدی، بیشتر نوجوانان و جوانان هستند؛ بنابراین نقش والدین در این زمینه برای پیشگیری از اعتیاد فرزندشان پررنگ‌ است. در ادامه از نشانه‌ها و زنگ‌خطرهای مصرف این ماده مخدر خواهیم گفت و سخنی هم با پدر و مادرها در همین باره داریم.

علایم مصرف کمیکال

نشانه‌های مصرف این ماده مخدر توسط فرد عبارت‌است از: کناره‌گیری از خانواده و دوستان، دریافت بسته‌های مشکوک از طریق پست، وجود مواد گیاهی بر روی لباس یا اثاث خانه و ...، الگوهای خواب نامنظم، تغییرات در اشتها، رفتارهای غیرقابل ‌پیش‌بینی و ناهماهنگ با شخصیت فرد، نوسانات خُلقی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های محبوب گذشته، افت عملکرد تحصیلی یا شغلی و ... .

مهارت « نه گفتن» را به فرزندتان بیاموزید

همان‌طور که گفته شد نوجوانان و جوانان از گروه‌های سنی به‌شدت در معرض خطراستفاده از کمیکال قرار دارند؛ بنابراین والدین باید با آموزش مهارت «نه گفتن»، فرزندان‌شان را در برابر اعتیاد واکسینه کنند. یافته‌‌ها نشان می‌دهد که اغلب افراد برای اولین بار در بین گروه همسالان و دوستان، استعمال مواد داشته‌اند. خیلی از مواقع با یک تعارف ساده، نوجوان به دلیل ترس از طرد شدن از سوی گروه همسالان یا نیاز به تایید توسط این گروه در دام اعتیاد گرفتار می‌شود. حال اگر مهارت نه گفتن به نوجوان آموزش داده شود، به‌راحتی می‌تواند در برابر فشار گروه همسالان مقاومت کند. آموزش و انتقال صحیح این مهارت توسط والدین، داشتن رابطه صمیمانه و عاطفی و بهدور از هر گونه تحقیر و سرزنش با نوجوان است. در صورت نیاز در خصوص کسب و انتقال این ویژگی می‌توانید از یک درمانگر متخصص در حوزه نوجوان کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما